Головний символ міста: як змінювався герб Києва

Поділитися

Головний символ міста: як змінювався герб Києва

Головний символ міста: як змінювався герб Києва Фото з відкритих джерел

Перші згадки про київський герб датуються приблизно 500 роком. За цей час один з найголовніших символів міста змінювався не один раз. Сьогодні розкажемо, як саме змінював свій вигляд київський герб упродовж століть.

Литовсько-польський період

Середньовічний лицар на ім'я Конрад Ґрюненберґ прославився тим, що написав та ілюстрував відомий путівник Палестиною, а також своєю книгою про герби різних країн, міст, королів та шляхти. Саме в його гербовнику 1480 року можна знайти перше відоме зображення герба Києва.

На фото: герб Києва в гербовнику Конрада Ґрюненберґа 

Пізніше герб Києва також потрапляв у гербовник Бартоша Папроцького, датованого 1578 роком, де він зазначав, що на гербі можна побачити римського воїна та християнського мученика, святого Юрія. Але на сьогодні це припущення вважається помилковим.

На фото: герб Києва зі святим Юрієм

На перших гербах Києва можна побачити лук зі стрілою та руки, які натягують тятиву. В геральдиці лук та стріли позначають народи та регіони, в яких постійно йде війна. А архангел був зображений на гербі київських земель. Архангел також був зображений на гербі Київського воєводства у складі Речі Посполитої.

На фото: герб Київського воєводства

Часи Російської імперії

Новий герб затвердили у 1782 році. На ньому був зображений архангел Михаїл у срібному одязі та з мечем і щитом у руках.

Герб Київщини з царського титулярника

Але кияни не дуже привітно прийняли новий герб, нав'язаний російською владою. За деякими даними, печатка зі старим гербом використовувалась ще декілька років Київським магістратом.

Майже через 100 років геральдики Бернгард Карл фон Кене, відомий своїми проєктами гербів для російської імперії та декількох українських губерній, запропонував додати до зображення шапку Мономаха.

На фото: герб Київської губернії

Остаточний герб затверджений аж у 1917 році. На ньому був зображений архангел з мечем та щитом, зверху – шапка Мономаха, з обох боків – колоски пшениці, обвиті чорно-червоною стрічкою – Володимирською.

На фото: герб Києва, затверджений у лютому 1917 р.

Період Української Народної Республіки

Спроби замінити герб Києва були під час української революції 1917 року. Новий герб розробив Георгій Нарбут, якого вважають творцем естетики української державності. У своєму варіанті він запропонував проєкт, що поєднував зображення архангела Михаїла та тризуба Володимира. Але російські більшовики не дали цьому проєкту втілитися.

На фото: проєкт Герба Києва Г. Нарбута

Київський герб за часів УРСР

За часів УРСР Київ тривалий час не мав власного герба, тільки після Другої світової війни, у 1965 році, коли місто отримало звання "місто-герой", з'явилися думки щодо того, щоб вибрати новий герб. Було оголошено конкурс, в якому перемогли Флоріан Юр'єв та Борис Довгань.

На фото: герб Києва, затверджений у 1969 році

Часи незалежної України

В незалежні часи герб було знову змінено на той, що нам вже добре знайомий, хоча розмови про його заміну й досі тривають. На ньому – щит, на синьому полі якого зображено архангела Михаїла у срібному вбранні, підперезаному золотим паском, пурпуровому плащі. Навколо його голови – золотий ореол. У правій руці він тримає вогняний золотий меч-промінь, а в лівій – срібний овальний щит із грецьким хрестом.

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації