Як відрізнити фейкові новини від правди? Пояснюють головні редакторки "ТиКиїв" та "Новини.LIVE" Ольга Безсонова й Олена Халік

Як відрізнити фейкові новини від правди? Пояснюють головні редакторки "ТиКиїв" та "Новини.LIVE" Ольга Безсонова й Олена Халік Фото: колаж "ТиКиїв"

Інформація та дезінформація завжди йдуть поруч. А з появою штучного інтелекту його плоди все складніше відрізнити від реальності — і творці фейкових новин цим користуються. Як відрізнити fake news від правди? Пояснюють головна редакторка "ТиКиїв" Ольга Безсонова та головна редакторка "Новини.LIVE" Олена Халік.

Фейкові новини (від англ. fake — "фальшиві") — свідомо неправдива, підроблена інформація, що поширюється задля маніпулювання громадською думкою, дискредитації певних осіб чи організацій або досягнення грошового, чи політичного зиску.

Історія новин-фальшивок сягає корінням у сиву давнину. Ще в XIII сторіччі до нашої ери фараон Рамзес II Великий прагнув представити битву при Кадеші як тріумф єгиптян над хетами. Штучного інтелекту тоді не існувало — волю монарха піддані задовольняли як могли. Для цього стіни храмів розмалювали сценами, в яких Рамзес розбиває своїх ворогів. Ось тільки малюнки суперечили договору між єгиптянами й хетами, згідно з яким битва зайшла в глухий кут.

Кольорове відтворення рельєфу із зображенням Рамзеса II, який штурмує хетську фортецю Дапур. Фото: Вікісховище​​

У Середньовіччі існував так званий "кривавий наклеп" на євреїв: буцімто вони викрадали та вбивали християнських дітей, щоб використовувати їхню кров у ритуалах. Неправда ширилася з уст в уста, шляхом рукописів, проповідей, ба навіть публічних оголошень. Тодішнім політичним та релігійним лідерам це було на руку: фейки відвертали суспільний гнів від реальних проблем (епідемії, голод, злидні).

Ілюстрація 1493 року. Фото: Вікісховище

Власне термін "fake news" уперше був використаний у 1890-х роках — у тогочасних газетах якраз набули популярності "сенсаційні повідомлення". Фейками тоді називали будь-який тип неправдивої інформації, представленої як новина. А високопоставлені люди клеймили як fake news усі незручні для них новини.

Карикатура 1894 року. Фото: Вікісховище

А у XX столітті, з розвитком друкованих ЗМІ, радіо й телебачення, фейкові новини стали повноцінним інструментом тиску й очорнення. Уряди, організації та окремі недобросовісні люди використовували дезінформацію задля впливу на громадську думку, політичні дії та відносини. Чи не найвідоміший приклад — операція INFEKTION ("Інфекція"), організована КДБ під час холодної війни зі США.

У 1983 році прорадянська індійська газета Patriot отримала анонімного листа від "відомого американського вченого та антрополога". Він стверджував, що вірус ВІЛ/СНІДу як біологічну зброю створив Пентагон, а злочинні експерименти тривають у сусідньому з Індією Пакистані. 

Зрештою Patriot випустила статтю під заголовком "СНІД може вторгнутися в Індію". На цьому тлі КДБ роками намагався очолити міжнародну кампанію з дискредитації США. Приміром, у 1987-му радянські медіа згадували тему СНІДу близько 40 разів, а псевдорозслідування про штучне походження вірусу поширювалися у 80 країнах понад тридцятьма мовами!

Фото: Вікісховище

У 1992 році директор Служби зовнішньої розвідки росії (СВР) Євген Примаков визнав, що за статтями про американський слід СНІДу стояв КДБ. Проте наслідки фейку 1980-х відчутні навіть сьогодні. У 2005 опитування від Університету Орегону та корпорації RAND показало, що:

  • 50% афроамериканців вірять у штучне походження СНІДу;
  • понад 25% вважають, що його створили в урядовій лабораторії;
  • 12% вірили, що СНІД створило ЦРУ;
  • 15% вважали його формою геноциду проти чорношкірих.

Чи поліпшилася ситуація з fake news у XXI сторіччі? Де там! Навпаки, для фейків цифрова епоха стала живильним ґрунтом. З появою інтернету й соціальних мереж поширення новин-фальшивок стало простішим і швидшим. Глобальні платформи, як-от Facebook, Twitter (нині X) і YouTube, дали змогу будь-кому створювати й розповсюджувати неперевірений контент. І, певна річ, зацікавлені в маніпулюванні суспільною думкою особи цим неодмінно скористалися.

Російське пропагандистське медіа Russia Today (RT) та пов'язані з ним ЗМІ втручалися в президентські вибори у США 2016, 2020 та 2024 років. Щодня вони поширювали фейки з метою розколоти американське суспільство. Однією з помітних тактик було просування "Піцагейту" — теорії змови, згідно з якою впливові прихильники Гілларі Клінтон пов'язані з таємною організацією педофілів. А торік прокремлівські ЗМІ та російські Telegram-канали розвірусили скриншот із фотографією буцімто української дівчинки з піцою і цінником у $3 000.

Фото: ukrinform.net

Зі зміною світового ладу теперішній словник Мерріам-Вебстер (США) радить дещо розрізняти false news (неправдиві новини) та fake news (фейкові новини). Адже фейки не просто ширять неправду, а ще й імітують явища та предмети, що реально існують. І в цьому їхня головна підступність — тим паче в умовах революції на ниві штучного інтелекту (ШІ), доступного сьогодні кожному.

ШІ змінив підхід до створення, поширення та споживання інформації. А тим часом інструменти на основі ШІ спростили створення переконливого фейкового контенту — від статей до відео, які можуть масово вводити в оману аудиторію. 

Ось найпопулярніші формати фейків, створені штучним інтелектом:

  • дипфейки — згенеровані ШІ фото, відео й аудіо. З мінливим успіхом імітують обличчя, рухи та голоси реальних людей. Наприклад, у 2022 році дипфейк президента України Володимира Зеленського "оголосив" про капітуляцію України перед росією;
  • тексти, згенеровані ШІ — такі моделі, як GPT-3 і GPT-4, створюють переконливі фейкові статті, дописи в блогах або контент у соцмережах;
  • маніпулятивні дані —  алгоритми спотворюють або фабрикують візуалізацію даних (фальшиві результати опитувань або фінансові графіки). Приміром, під час пандемії COVID-19 соцмережі кишіли спотвореними показниками інфікування.

Синхронно зі ШІ нікуди не поділися і "традиційні" методи фальшування новин, часто простіші у виконанні й не менш ефективні. Клікбейтні заголовки, фейкові акаунти в соцмережах, "зафотошоплені" (читай: домальовані) світлини — усе це вміло пробиває користувачів на потрібні емоції та спонукає ділитися контентом ще до того, як вони перевірять його правдивість. (А перевіряють далеко не всі...)

Приклади клікбейтних заголовків. Фото: Вікісховище

За результатами опитування, проведеного ЮНЕСКО:

  • 62% блогерів систематично не перевіряють інформацію, якою діляться зі своєю аудиторією;
  • 42% оцінюють інформацію за кількістю вподобань і поширень публікації;
  • три з чотирьох новин поширюють у соцмережах без попереднього прочитання.

Що ж робити?

Майстер-клас із приборкання fake news для журналістів та читачів проведуть головна редакторка мультимедійної редакції "ТиКиїв" Ольга Безсонова та головна редакторка інформаційно-політичного порталу "Новини.LIVE" Олена Халік.

Ольга Безсонова головна редакторка мультимедійної редакції "ТиКиїв"

Відрізняти фейкові новини від нормальних — важливий скіл у наш час. Що має тебе насторожити у fake news, яка може бути вкидом, містифікацією, рекламою та й просто вірусним контентом:

  1. безглузде джерело на кшталт etegfhjfjvkk.cy або імітація відомого сайту (втім, навіть популярні сайти та інформагентства іноді копіпастять фейки — будь насторожі, хай що ти читаєш);
  2. дивний стиль викладу, граматичні, лексичні, пунктуаційні помилки. Фейкові новини часто містять порушення логіки викладу, неправильне слововживання, хаотичну пунктуацію. Якісні ж новини проходять ретельну перевірку; 
  3. відсутність посилань на першоджерела;
  4. кричущі заголовки та сенсаційні фото/відео. Фото можна перевірити через Зображення Google. Можливо, події на знімку відбулися в іншому місці або набагато раніше описаних у статті. Зрозуміти це можна, знайшовши оригінал фото;
  5. варто перевірити, кого цитують автори повідомлення, чи є взагалі такі люди та інформація;
  6. якщо в новині згадують організації, політиків, громадських діячів тощо — варто зайти на їхні сайти чи профілі в соцмережах та звірити їх обличчя, офіційні заяви; 
  7. підозріло, якщо всі джерела інформації анонімні, не вказані взагалі або ховаються під фразами типу "стало відомо". 
Фото: Unsplash

Оцінюй інформацію критично! Не довіряй новині лише тому, що її лайкнули чи репоснули інші. 

Олена Халік головна редакторка інформаційно-політичного порталу "Новини.LIVE"

Серед розмаїття нових каналів поширення новин потрапити в пастку штучного інтелекту й неправдивої інформації вкрай легко. Тому невіддільна робота редактора та журналіста — фактчекінг:

  • оскільки ШІ здатен навіть відтворювати голос та міміку, важливо перевіряти й знаходити документи, матеріали на офіційних сайтах, а також у перевірених медіа, які цінують власну репутацію (приміром, із "Білого списку" Інституту масової інформації). Тут є всі шанси отримати достовірну інформацію;
  • оптимально — мати ексклюзивний коментар від людини, дотичної до новини. Сьогодні існує чимало методів отримання цієї інформації, адже більшість спікерів ведуть офіційні сторінки або Telegram-канали, де вони залюбки відповідають на запити. Головне — мати час і терпіння на це. 
Фото: Freepik

Впродовж підготовки аналітичного матеріалу й автор, й експерт мають правильно зрозуміти питання. Адже що якісніше воно сформульоване, то цікавішою буде аналітика. Опитані фахівці мають розбиратися у темі максимально — тоді й факти, викладені в матеріалі, будуть правдивішими. 

Щодо журналістських розслідувань — тут важливо орієнтуватися в законах або ж мати грамотного юриста. Май на увазі: перевірка фактів у розслідуванні — це робота з купою документів та запитів, де, як правило, і ховається істина. 

Читай також: Що буде з акаунтами померлих людей у соцмережах   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації