Як заощадити гроші та електроенергію: поради від держави
Наступні два роки Україна житиме з дефіцитом електроенергії — такі дані наводить Укрінформ. А Міжнародний валютний фонд прогнозує 10% нестачі енергії цьогоріч. То як заощадити власні гроші й потужності держави?
Скільки споживають домашні електроприлади? Уряд України підрахував, що найбільш енергоощадний — комп'ютер. Удома він переважно споживає 0,065–0,45 кіловата (кВт). Щодо решти популярних приладів, то градація така:
- електролампа — 0,1 кВт;
- телевізор — 0,08–0,14 кВт;
- мікрохвильова піч — 0,6–1,5 кВт;
- холодильник — 0,30–0,90 кВт;
- пральна машина — 0,8–2,2 кВт;
- праска — 1–2,4 кВт;
- обігрівач — 1,2–2 кВт;
- бойлер — 1,5–2,5 кВт;
- пилосос — 2 кВт.
Найбільше електроенергії споживає кондиціонер — 2,2–3,37 кВт. А ось на другому місці... електрочайник — 2,2–2,4 кВт. Так, кип'ятіння дорожче, ніж здається.
Розрахувати оплату за електроенергію можна онлайн — приміром, тут. Але спершу треба перевести кіловати приладів у кіловат-години.
Кіловат-година (кВт⋅год) — це кількість спожитої енергії за одну годину. Наприклад, бойлер потужністю 2,5 кВт за добу візьме енергії на 60 кВт⋅год = 2,5 кВт × 24 год.
Наприкінці травня 2024 року Кабмін установив для всіх українців фіксовану ціну на електроенергію — 4,32 грн/кВт∙год незалежно від обсягу споживання. Тож увімкнений бойлер обійдеться у 260 гривень на добу. А це не єдиний домашній прилад!
Прості поради від держави допоможуть користуватися приладами так, щоб заощадити електроенергію та гроші. Правил слід дотримуватися щоденно — інакше економії не буде. То що рекомендує Держенергонагляд?
Купувати енергоефективну техніку
Перед придбанням приладу можна з'ясувати, скільки він споживатиме. У цьому допоможе спеціальне маркування — клас енергоефективності. Раніше класів було декілька, від G (найвитратнішого) до A+++ (найекономнішого). Однак різницю між умовними A++ та A+++ не розуміли споживачі. Тому з березня 2021 року Євросоюз скоротив шкалу. Відтоді побутові електроприлади маркуються від класу А до G:
- A — найбільш енергоощадна побутова техніка та електроніка;
- B — менш енергоефективні пристрої, ніж клас А;
- C (раніше A+++) — найвищий клас енергоспоживання за старим маркуванням;
- D (раніше A++) — середня категорія — такі прилади теж можна купувати для заощадження;
- E (раніше A+) — пристрої з цим маркуванням споживають більше енергії, але дешевші за вищий клас;
- F (раніше A і B) — така техніка споживає чимало енергії, б'є по домашньому бюджету й довкіллю;
- G (раніше B та C) — найнижчий клас енергоспоживання — такі пристрої споживають багато електроенергії та шкодять довкіллю.
У Держенергонагляді кажуть, що навіть купівля товару класу Е зменшить споживання енергії на 30–50%, порівняно з приладами класу F. За наказом Міненергетики, Україна перейшла на європейську шкалу енергоефективності в серпні 2023 року.
Економити на освітленні
Зменшити домашнє споживання допоможуть енергозберігальні лампи. Загалом вони служать 10 тисяч годин, або 14 місяців. А ось лампи розжарювання — 1–1,5 тисячі годин, або до 2 місяців. А ще можна встановити вдома світлорегулятори й датчики руху, які автоматично вмикають та вимикають освітлення при появі людини.
Для загального освітлення слід використовувати на стелі нейтральні білі лампи з колірною температурою 3000–4000К. Для місцевого ж (настільні лампи, бра, торшери) — підійдуть лампи теплого світла — 2500–3000К.
- Освітити робочу зону кухні можна лампами нейтрального білого світла — 3500–4500К. Вони яскраві й мінімально спотворюють кольори.
- В обідній зоні краще розміщувати світильники з лампами теплого світла до 3000К. Це створить затишок.
- У ванній кімнаті слід використовувати освітлення двох видів: для підсвічування дзеркал — 3000–4500К, а загальне освітлення — до 3000К.
У робочих зонах краще використовувати не підвісні та настінні, а точкові світильники. Це економніше, ніж освітлювати все приміщення одночасно з центрального приладу.
Правильно користуватися холодильником й електроплитою
Не варто встановлювати холодильник там, де є пряме сонячне проміння. Якщо іншого місця нема, радимо зашторити вікна або закрити жалюзі. Розміщувати холодильник біля газової плити або опалювальних приладів — теж погана ідея.
І не треба ставити в холодильник гарячу їжу! Якщо ти це зробиш, кількість тепла всередині різко зросте, що збільшить навантаження на прилад. Холодильник працюватиме інтенсивніше, а це позначиться на лічильнику електроенергії.
На електроплиті можна заощадити 5–10 % енергії! Для цього слід використовувати посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку плити. Але зауважмо: конфорка електричної плити продовжує виділяти тепло певний час після вимкнення.
Грамотно експлуатувати інші прилади
Держенергонагляд має окремі поради на всю популярну домашню техніку:
- пральні та посудомийні машини слід використовувати в режимі повного завантаження, інакше вони споживатимуть на 10–15 % більше електроенергії;
- кондиціонер потрібно вмикати лише при зачинених вікнах і дверях. Якщо їх відчинити, температура в кімнаті постійно підвищуватиметься, прилад працюватиме активніше, і споживання електроенергії зросте. А ще в повітрі з вулиці багато пилу, який осідатиме на фільтрах кондиціонера;
- в електрочайнику варто кип'ятити стільки води, скільки потрібно в певну мить. І своєчасно видаляти накип: за даними Держенергонагляду, чайник з накипом проводить тепло у 30 разів гірше, ніж чистий;
- бойлер треба вимкнути, якщо ти ним довго не користуєшся. У режимі очікування цей прилад також споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води. А перед покупкою бойлера бажано визначитися, скільки гарячої води тобі потрібно. Зайвий об'єм та потужність "з'їдатиме" більше енергії.
Деякі електроприлади не слід залишати "в режимі сну".
- телевізори в режимі очікування споживають 1 кВт∙год на місяць;
- музичні центри — 1 кВт∙год;
- комп'ютери — 3,6 кВт год.
Не скупитися на ремонт
Зекономити електроенергію можна навіть завдяки кольору стін! Біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена — 15%, а чорна — лише 9%. Якщо твоя родина затіяла ремонт — варто взяти цю інформацію до уваги.
Холодні стіни "забирають" 40–70% тепла. Тому теплоізоляцію треба робити на совість. Це заощадить енергоресурси та створить здоровий мікроклімат у приміщенні. А розумне споживання електроенергії збереже кошти та довкілля.
Опис класів енергоефективності: stylus.ua
Читай також: Як знайти безпечні місця з Wi-Fі