Київ 70 років тому: шампанське, стереокіно та перший кубок "Динамо"
Якою була українська столиця 70 років тому? Нові будинки, трамваї, шампанське, тріумф "Динамо"... Вирушаймо в 1954-й рік...
Читай також: Київ 100 років тому
У 1954-му Київ уже значною мірою відновився після руйнувань Другої світової війни. Протягом десятиріччя з моменту визволення міста відбувалися масштабні відбудовчі роботи. Особливо приділяли увагу промисловості та житловим районам. Того-таки року Кримська область була передана зі складу РРФСР до складу Української РСР, і Київ узяв на себе управління півостровом.
Відкриття заводу шампанських вин
Після Другої світової війни Рада Міністрів СРСР ухвалила постанову "Про прискорення будівництва заводів шампанських вин і виноробів для первинного оброблення винограду". У грудні 1949 року Київська міська рада закріпила за Комбінатом шампанських вин України земельну ділянку площею 8,5 гектарів та всі будови на вулиці Сирецькій, 19. А в 1954 році на місці заводу німецького купця Вільгельма Ріхерта відкрили Київський завод шампанських вин.
За рік до відкриття радянські вчені знайшли новий спосіб шампанізації вина. За ним, вторинне бродіння відбувається не в закритій посудині, а в потоці-системі з 7-8 послідовно з'єднаних резервуарів. Чи не першим підприємством, яке застосувало метод "безперервної шампанізації", якраз і був Київський завод шампанських вин.
Перша черга продукції заводу становила 1,5 млн пляшок — та вже за рік ця цифра зросла вдвічі! У 1957 році завод освоїв новий вид ігристого вина "Радянське шампанське мускатне". Вирізнялося воно особливо ніжним ароматом та приємним смаком, притаманним свіжому мускатному винограду. Напій мав шалений попит серед споживачів УРСР та інших радянських республік.
Зведення Будинку із зіркою
1954 року в Києві завершили річне будівництво 14-поверхового хмарочоса на вулиці Хрещатик, 25. У різні роки він звався "Дружба" або "Будинок із зіркою".
Ансамбль і понині складається з трьох будинків: двох 11-поверхових на висоті Хрещатика та 14-поверхового, розташованого в глибині на рельєфі. Будівля зведена на основі конструктивної каркасної схеми, тобто без тримальної середньої стіни. А ще під час зведення використовували перший у Києві баштовий кран. Квартири тут мають чимало відомих діячів шоубізнесу та політиків.
Відкриття першого стереокінотеатру
1954 року на вулиці Хрещатик, 29, відкрили перший київський стереокінотеатр. Називався він відповідно — "Стереокіно". Дивитися фільми тут можна було без окулярів завдяки використанню вертикальної стереопари за системою "Стерео-35". Надалі ж кінотеатр переобладнали для показу стереофільмів з поляризаційним поділом зображень, при якому глядач одягає спеціальні окуляри.
Наприкінці 1960-х, після відкриття нового стереоскопічного кінотеатру "Дніпро" в Хрещатому парку, "Стереокіно" втратив свою спеціалізацію і був перейменований в "Орбіту".
За часів незалежної України, в 1996 році "Орбіту" взяли в довгострокову оренду, а 2007-го кінотеатр був приватизований рішенням сесії Київради та призупинив роботу на ремонт для заміни крісел. Утім, через економічну кризу 2009 року заклад закрився. А три роки по тому в оновлених залах колишньої "Орбіти" відкрили кондитерську крамницю Roshen.
Прокладання трамвайної лінії
Під час німецької окупації трамвай був привілейованим транспортом німців. Для киян у вагонах обладнали окремі тісні майданчики. Зрештою, трамвай був надто дорогим для містян — вони переважно переміщалися містом пішки.
А ось у повоєнній відбудові Києва трамваї відіграли чималу роль. Ми вже писали, що Хрещатиком проклали тимчасову лінію для вивезення сміття і постачання будматеріалів.
З 1950-х трамваї поступово витісняють із центральної частини міста, зате інтенсивно розвивають на околицях — водночас починається зведення перших житлових масивів. Так, саме в 1954 році відкрилася трамвайна лінія новоспорудженим мостом імені Патона до сучасної Дарницької площі.
У центральній частині міста спорудили одну значну лінію. Вона пролягла вулицею Мечникова та Кловським узвозом. Натомість в 1959-1960 роках закрилися лінії, що проходили:
- Володимирською вулицею (від Софійської площі до вулиці Льва Толстого);
- бульваром Тараса Шевченка (від Галицької площі до вулиці Шолуденка);
- вулицею Саксаганського (між вулицею Симона Петлюри та Галицькою площею).
Тріумф київського "Динамо"
1954 рік став особливим в історії київського "Динамо". 20 жовтня відбувся його найгучніший тогочасний успіх — перший здобутий Кубок СРСР.
У день "X" на динамівців чекала фінальна зустріч з єреванським "Спартаком". Напередодні матчу випав сніг по щиколотку, а через температуру 2-3°C на поле опустився густий туман. Спершу футболісти пробували грати білим м'ячем, потім його замінили червоним, якого теж не було видно, а догравати довелося чорним.
Вирішальним став гол нападника Михайла Комана. Попри погодні умови, київське "Динамо" вирвалося вперед, після чого під рев трибун команді вручили кришталевий кубок!
Читай також: Київ 80 років тому