Музей історичних коштовностей України: дорого, красиво, автентично

Музей історичних коштовностей України: дорого, красиво, автентично Золоті митри — парадні головні убори вищого духівництва є видатними пам'ятками українського золотарства. Фото: miku.org.ua

Хто не любить коштовності? Коштовності люблять всі! Прадавні люди їх теж любили, тому не могли розлучитися зі своїми прикрасами, навіть залишаючи цей світ. І тим завдали клопоту археологам та поповнили експозицію сучасного Музею історичних коштовностей України. Що ж там цікавого?

В цьому музеї зібрані головні археологічні знахідки останніх століть: здебільшого, знахідки з курганів — стародавніх поховань. Серед них — ювелірні прикраси, стародавній одяг, військове спорядження тощо — від IX ст. до н.е. до XX ст.

Музей коштовностей
Експонати Музею коштовностей України. Фото: krok.edu.ua

Музей історичних коштовностей України (до 2021 року мав назву — Скарбниця Національного музею історії України) був заснований після розкопок скіфського кургану IV ст. до н.е. в Мелітополі — вони відбулися 1954 року. Під час цих розкопок знайшли близько 4000 золотих прикрас, і українські археологи зненацька зробили революцію — не віддали знахідки до центральних музеїв москви й тодішнього ленінграда, як було заведено з імперських часів, а вирішили залишити їх в Україні.

Музей коштовностей
Експонати Музею коштовностей України. Фото: krok.edu.ua

Тоді директор Ермітажу Михайло Артамонов написав листа до Інституту археології АН УРСР з проханням передати знахідки з Мелітополя до Державного Ермітажу, а потім звернувся й до президента АН УРСР Олександра Палладіна, проте українці були непохитні: Палладін наказав передати усі матеріали з Мелітопольського кургану до Київського державного історичного музею (нині Національний музей історії України), окрім 196 одиниць, що лишилися в Мелітопольському краєзнавчому музеї, і надалі залишати історичні пам'ятки в Україні.

Музей коштовностей
Експонат Музею коштовностей України. Фото: funtime.com.ua

Власне, з експозиції дорогоцінних металів Національного музею історії України й відокремився нинішній Музей історичних коштовностей: коли експонати різного часу із золота та срібла, прикрашені емалями та дорогоцінним камінням, розмістили в лекційному залі історичного музею, урядова комісія дійшла висновку, що їх достатньо для створення Скарбниці при музеї. Ну, а з 2021 року Скарбниця стала вже окремим музеєм-філією.

Музей коштовностей
Ковнірівський корпус. Фото: miku.org.ua

Приміщення Музею історичних коштовностей — так званий Ковнірівський корпус на території Києво-Печерської Лаври. Це пам'ятка архітектури XVII–XVIII ст. у стилі українського бароко та колишнє службове приміщення монастиря, назване на честь майстра-каменяра Степана Ковніра, з ім'ям якого пов'язане зведення будівлі. 

Від монет до пекторалі

Експонати, що представлені в Музеї історичних коштовностей України, без перебільшення неоціненні. Чого варта лише, наприклад, Скіфська пектораль IV ст. до н.е. з Товстої Могили — поховання Скіфської цариці! Її вага — 1150 г, діаметр — 30,6 см, виготовлена вона ​​із золота 958 проби, це парадна нагрудна прикраса. Техніки виготовлення: лиття за втраченою восковою моделлю, карбування, гравіювання, філігрань, паяння, інкрустація кольоровими емалями.

Пектораль з Товстої Могили

Це неперевершений шедевр елліно-скіфського мистецтва. Пектораль місяцеподібної форми складається з трьох ярусів, відокремлених один від одного чотирма товстими трубками у вигляді перевитого джгута. У верхньому ярусі представлено декілька окремих сцен з сюжетами. Головним сюжетом є центральна сцена верхнього ярусу, де двоє напівроздягнених чоловіків, розтягнувши хутро на руках, готуються до якогось таїнства. Ліворуч і праворуч від основної сцени стоять корови й коні з телятами, а за ними розташовані фігури скіфських слуг, один з яких доїть вівцю, а інший — корову, тримаючи в руках відповідно ліпний горщик і невелику амфору. У нижньому ярусі відображені різноманітні сцени шматування і полювання диких і фантастичних тварин. Середній фриз — фігури птахів серед пагонів аканта і квітів.

Музей коштовностей України
Знаменита Золота пектораль. Фото: Вікіпедія

Знахідкам з Товстої могили в музеї взагалі присвячено окрему виставку: тут і масивні золоті прикраси, і речі, прикрашені дорогоцінним камінням, і оббивка горита.

Музей коштовностей
Оббивка горита. Фото: Вікіпедія

В інших залах можна подивитись на вироби з давніх Риму та Греції, знаменитий Глодоський скарб, який налічує близько 200 дорогоцінних предметів, сучасні скарби — наприклад, раритетні монети, присвячені Олімпійським іграм.

Експонати для Музею коштовностей передали 25 українських музеїв, серед них: колекції нумізматики, фалеристики й медальєрики, 2400 експонатів з дорогоцінних металів і коштовного каміння.

Музей коштовностей
Срібний із позолотою оклад Євангелія 1749 року. Фото: funtime.com.ua

Тепер саме в Музеї коштовностей розміщена найбільша у світі колекція "скіфського золота", яка є гордістю всієї країни. В ній — витвори ювелірного мистецтва іраномовних кочових скіфів, які з VII ст. до н.е. по ІІІ ст. н.е. панували в степах України. Закупаються експонати й у приватних осіб, а ще чимало скарбів до музею передали працівники Державної митниці та СБУ. Деякі речі музей отримав у подарунок від громадян України. 

Музей коштовностей
Золоту фігурку кабана з кургану Хомина Могила датують IV ст. до н.е. Фото: funtime.com.ua

Фігурка дикого кабана

Археолог Борис Мозолевський, який керував розкопками кургану Хомина Могила (Дніпропетровська область) 1970 року, розповідав про цю знахідку: "У склепі центральної гробниці грабіжники воістину підсунули нам "свиню" — і в прямому, і в переносному розумінні слова. Вони геть усе винесли із могили, але згубили в ній невелику золоту скульптурку дикого кабана, що, ймовірно, була ручкою дерев'яної чаші. Знайшовши її, лаборантка Віра Левицька від несподіванки аж підкинула бідного вепра ножем, — подібні шедеври не часто трапляються навіть у не пограбованих царських могилах. Розмір скульптурки 2,8х5 см, вага 20,58 г, вона карбована із золотого листа. 

За роки існування музею сформували нову колекцію сучасного ювелірного мистецтва, а реставратори музею повернули до життя понад 20 тисяч унікальних пам'яток ювелірного мистецтва різних епох. Це дозволило створити експозиції "Західноєвропейське срібло XVI–XIX ст." та "Пам'ятки єврейського церемоніального мистецтва".

Музей коштовностей
Дарохранильниця, яка відтворює форми української архітектури. Фото: funtime.com.ua

Загалом в Музеї історичних коштовностей України 9 залів, що розташовані за історико-хронологічним принципом: це відтворює сторінки історії художньої обробки золота, срібла, бронзи з IV–ІІІ тис. до н. е. по сьогодення.

Великий розділ експозиції присвячений ювелірному мистецтву епохи раннього та пізнього середньовіччя (IV–XIV ст.). В ньому — вишукані прикраси, виконані в техніці гравіювання, карбування, зерні, скані, черні, перегородчастої емалі, інкрустовані коштовним і напівкоштовним камінням, які були знайдені на території України під час археологічних розкопок.

Музей коштовностей
Золота митра XVIII століття із ризниці київської Успенської церкви. На уборі 5 тисяч перлів, смарагди й діаманти. Фото: funtime.com.ua

Близько 1500 унікальних експонатів різних епох надійшли до музею з колекції видатного українського колекціонера та благодійника Богдана Ханенко.

А найдавніші знахідки в колекції музею — пластинки із зображенням грифонів, знайдені в 1845 році під час археологічних розкопок скіфського кургану неподалік Фастова. Цікаво, що в цій експедиції штатним художником був Тарас Шевченко.

Музей коштовностей
Пластинки із зображенням грифонів. Фото: funtime.com.ua

Отже, подивитися тут однозначно є на що. Залишилося завітати. Ти вже плануєш?

Читай також: Київський Музей історії туалету: тут не лише унітази 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Що буде на місці демонтованої "церкви-МАФу" біля Музею історії України - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Що буде на місці демонтованої "церкви-МАФу" біля Музею історії України

Геннадій Попенко: "Завдяки "Будинку "Слово" я зустрівся з дружиною та доньками на один день" - 412x412
Люди

Ольга Безсонова

Геннадій Попенко: "Завдяки "Будинку "Слово" я зустрівся з дружиною та доньками на один день"

В Оболонському районі на кілька місяців обмежать рух транспорту - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

В Оболонському районі на кілька місяців обмежать рух транспорту

На ВДНГ проведуть перший у Києві фестиваль грецько-української культури - 412x412
Афіша

Вероніка Кіреєва

На ВДНГ проведуть перший у Києві фестиваль грецько-української культури

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації