ПТСР у тварин: як виявити психологічну травму у свого улюбленця
На російські атаки болісно реагують не тільки люди, а й тварини. За даними Save Pets of Ukraine, через війну собак та котів у притулках побільшало на 60%! Чимало з них мають симптоми, схожі на ПТСР та інші ментальні травми. Як розпізнати їх у свого улюбленця й чим йому зарадити?
Психологічні травми чотирилапих обговорював конгрес Всесвітньої ветеринарної асоціації дрібних тварин у 2018 році. Симптоми ПТСР виявили у дикої вовчиці, яку помістили в неволю, а ще у собак та котів, уцілілих після урагану Катріна.
На конгресі доктор ветеринарних наук Франклін Д. Макміллан назвав потенційні причини психологічної травми у тварин:
- жорстоке поводження — як фізичне, так і емоційне;
- багаторазове переселення;
- примусова робота — трапляється у їздових собак або тварин, залучених до розважальних царин (цирк, кіно й телебачення, дельфінарії тощо);
- лабораторні експерименти;
- стихійні лиха;
- бойові дії та вибухи.
Як лікувати ПТСР у тварин? За матеріалами конгресу, досліджень поки замало для розробки єдиних медичних рекомендацій. Наразі ветеринари змушені виявляти й лікувати симптоми кожного чотирилапого індивідуально.
Утім, війна в Україні дала простір для нових спостережень. Як пише соціальна ініціатива Save Pets of Ukraine, деякі травми, породжені війною, можуть збігатися у симптомах. Приміром, ПТСР та втрата слуху через вибухи мають багато спільного в поведінкових змінах тварин. Чутливість до звуків у собак і котів вища, ніж у людей, отож вони вразливіші до вибухів та іншого шуму війни.
У тварин може датися взнаки як фізична тиша, зумовлена втратою слуху, так і психологічна.
- Фізична тиша — це втрата здатності тварини чути звуки, що ізолює її від довкілля. Вона не реагує на команди, звуки небезпеки чи навіть присутність людини. Світ стає непередбачуваним, незрозумілим — через це чотирилапий може бути дезорієнтованим та відчувати стрес.
- Психологічна тиша як наслідок ПТСР — це емоційна відстороненість тварини. Вона може здаватися наляканою або апатичною, навіть у безпечних умовах. Собака чи кіт із ПТСР можуть проявляти надмірну реакцію на звуки або ситуації, які раніше не викликали страху. Наприклад, можуть лякатися навіть звичних для них шумів у домі, тоді як при втраті слуху тварина може не реагувати на жодні звуки, навіть гучні.
Як виявити симптоми ПТСР у тварини
І втрата слуху, і ПТСР позбавляють чотирилапого відчуття безпеки. На що варто звернути увагу:
- Зміна поведінки. Як фізична, так і психологічна травма змінює реакції тварини. Втрата слуху та ПТСР можуть викликати агресивність, страх або апатію у тварин. Чотирилапі можуть поводитись відчужено та перестати реагувати на знайомі команди.
- Лякливість. Тварини можуть здригатися від несподіваних дотиків.
- Гучний гавкіт у собак. Якщо пес починає гавкати голосніше, ніж зазвичай, це може бути ознакою, що він не чує себе. У випадку ПТСР — це прояв загостреної реакції на стрес.
- Потреба в адаптації. Обидва стани вимагають від тварини адаптації до нових умов. Це може бути розвиток нових навичок для орієнтації в просторі або спеціальна поведінкова терапія для подолання психологічної травми.
Як з'ясувати, що улюбленець не просто оглух, а потерпає від психологічної травми:
- Причина. Глухота – це фізичне пошкодження слухових органів, а ось ПТСР — психологічна реакція на травму. Глухота зазвичай виникає від одноразового потужного впливу, як-от вибух, тоді як ПТСР може розвиватися після тривалого перебування у стресовій ситуації.
- Реакція на звуки. Собаки, які втратили слух, можуть гавкати голосніше, позаяк не чують власного голосу. Натомість собаки з ПТСР гавкають через страх або тривогу, часто на звуки, які нагадують про травматичний досвід.
- Діагностика та лікування. Втрату слуху може виявити ветеринар за допомогою спеціальних тестів на чутливість до звуків. Якщо ж поведінка тварини свідчить про надмірну тривожність, страх або агресію, які не можна пояснити фізичними травмами, — можливо, це саме прояви ПТСР.
Якщо у собак є певні поведінкові проблеми, то зазвичай вони загострюються під час або після стресових обставин. Не тільки агресія є маркером захворювання: відсутність інтересу до оточення теж може бути "червоним прапорцем". А ще — небажання гратися з улюбленими іграшками та іншими тваринами, відмова від звичних ритуалів і патернів, — пояснює кінологиня Наталія Виноградська.
Якщо твій улюбленець почав поводитися незвично, варто негайно показати його ветлікарю! Або ж звернутися до фахівців із поведінки тварин: зоопсихологів, кінологів тощо.
Лікування глухоти може бути фізичним (медикаменти, операції), водночас ПТСР потребує психологічної допомоги й тривалої роботи з поведінкою тварини. Щоб позбутися наслідків стресу, варто запастися терпінням та емпатією.