Реєстр домашніх тварин в Україні: чи треба чипувати свого улюбленця й платити за нього податок
З нового 2025 року всі українці отримають доступ до Реєстру домашніх тварин — там можна буде зареєструвати свого песика, кота чи тхора. Які переваги матимуть господарі та чи добровільна ця послуга?
У Євросоюзі контроль домашніх тварин — відточена практика: там улюбленці потребують ветеринарного паспорта для подорожей між країнами ЄС. Цей документ, виданий ліцензованим ветеринаром, містить інформацію про мікрочип для ідентифікації, щеплення від сказу та інші медичні дані.
В окремих країнах також діє оподаткування власників улюбленців. Приміром, у Німеччині хазяї домашніх тварин сплачують Hundesteuer — податок на собак. Його вартість різниться залежно від муніципалітету. Крім того, у німецьких песиків має бути страхування, яке покриває потенційні збитки, завдані твариною.
З іншого боку, у Франції щорічного податку на домашніх тварин нема. Проте власники тварин повинні сплачувати з власного гаманця за реєстрацію та ветеринарні витрати. У шведів також виникають витрати — через обов'язкове мікрочипування, реєстрацію та вакцинацію своїх улюбленців.
В Україні введення податку на домашніх тварин та їхнє реєстрування планувалися ще у 2017 році. Але відповідний законопроєкт щодо запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин зрештою був відкликаний.
А ось у листопаді 2024 року стартував перший етап запуску Єдиного державного реєстру домашніх тварин — поки лише для ветлікарів. Як ми вже писали, реєстр працюватиме на платформі "Дія.Engine". У ньому зберігатимуться дані про домашніх котів, собак і тхорів: кличка та опис тварини, інформація про вакцинацію та стерилізацію, контакти власників та дані про здоров'я тварини.
Чому саме коти, собаки та тхори?
На це запитання відповів заступник міністра аграрної політики та продовольства України Денис Башлик в інтерв'ю ТСН. Він пояснив, що це — найбільш розповсюджені в Україні тварини. (І уточнив, що тхори дійсно на третьому місці за популярністю серед власників.)
Утім, і в Євросоюзі паспорти для домашніх тварин потрібні насамперед для собак, котів і тхорів. Не лише через їхню популярність, а й тому, що саме ці три види становлять найбільший ризик поширення таких захворювань, як сказ. Щодо інших видів домашніх тварин (кролики, морські свинки, хом'яки, птахи, рептилії або риби) вимоги залежать від певної країни.
Запуск Реєстру домашніх тварин в Україні відбуватиметься у два етапи:
- Ветеринарні клініки та лікарі вже можуть авторизуватися в реєстрі, подавши заявку через кабінет користувача. Держпродспоживслужба перевірить дані впродовж 10 робочих днів, після чого погодить чи відхилить заяву та надішле відповідь на електронну пошту заявника. Після підтвердження авторизації ветзаклад має внести до реєстру дані про лікарів.
- Після завершення авторизації ветклінік розпочнеться кампанія з реєстрації тварин для відповідальних власників. Орієнтовно — з початку 2025 року. Денис Башлик в інтерв'ю ТСН порадив зважати вже на січень.
Послуга з реєстрації тварин у Реєстрі — безоплатна й добровільна. На офіційному сайті українським власникам котів, собак і тхорів пропонують такі вигоди:
- швидке та просте відновлення історії щеплень тварини, якщо паперовий ветеринарний паспорт було втрачено;
- полегшений пошук тварини, яка загубилась;
- надалі — поява електронного ветеринарного паспорта тварини в Дії, що, зокрема, спростить подорожі з твариною у межах України.
Як зареєструвати свого улюбленця? Для цього власник тварини має:
- обрати авторизовану клініку на Мапі ветклінік;
- записатись на авторизацію;
- прийти до ветеринарного лікаря разом зі своїм улюбленцем.
Із собою потрібно взяти свій паспорт та ідентифікаційний код (також підійде Дія), за наявності — паперовий ветеринарний паспорт державного зразка. Перед візитом до ветеринарного лікаря варто сфотографувати свого улюбленця у розмірі 4x3 — так, щоб було чітко видно мордочку.
Чипувати улюбленця для його реєстрації поки не потрібно. Натомість можна використовувати інший ідентифікатор — жетон чи клеймо, ба навіть обійтися без нього взагалі. Втім, автори Реєстру вже радять чипувати домашніх тварин: називають процедуру безпечною та звичною для країн ЄС.
Якщо в улюбленця є декілька власників, вони можуть бути внесені до Реєстру як співвласники тварини (до двох).
Реєстрація тварин поки діє як експериментальний проєкт. За його результатами держава розгляне впровадження обов’язкової реєстрації тварин за прикладом ЄС. Якщо українські власники улюбленців позитивно оцінять новий Реєстр — це стане ще одним кроком до євроінтеграції України.
Будеш реєструвати свого чотирилапого?