Розвіюємо 5 стереотипів про безпритульних тварин

Розвіюємо 5 стереотипів про безпритульних тварин Фото: Freepik

Щороку в третю суботу серпня світ відзначає Міжнародний день безпритульних тварин. "ТиКиїв" та благодійна організація Suziria Charity розвіюють популярні міфи про улюбленців без домівки.

За даними UPAW (Світова Асоціація з питань тварин України), наша держава — у першій десятці країн за кількістю безпритульних тварин. Їх в Україні щонайменше 140 тисяч. З них:

  • 84% викинули господарі;
  • 11% загубилися;
  • 5% народилися на вулиці.

Через війну в притулках побільшало собак і котів у середньому на 60% з початку 2022 року. У тилових областях на 20-30%, у прифронтових — на 60%, а у притулках біля фронту — на 100%. Про це свідчать результати дослідження українського центру вивчення громадської думки "Соціоінформ".

Стереотип 1: Безпритульні тварини небезпечні

Фото: Unsplash

Поширена думка про небезпеку безпритульних тварин часто ґрунтується на страху та незнанні. У суспільстві побоюються, що собаки та коти з притулків можуть бути агресивними, нападати на людей або інших тварин. Проте важливо розуміти, що агресія у тварин зазвичай є наслідком тривоги та потреби в захисті. Безпритульні тварини, які отримують належну допомогу від волонтерів та притулків, часто стають дружніми та лагідними. До того ж багато таких тварин успішно адаптуються в нових сім'ях, де їм дарують любов та увагу, відчуваючи вдячність за це.

Існують випадки, коли з тварин знущалися або жорстоко поводились, і їм потрібен час, щоби знову повірити людям та пристосуватися до нових умов. Однак, якщо хвостатий ще недостатньо соціалізований і може бути агресивним, працівники притулку не віддаватимуть його на "усиновлення", доки він не буде готовий до життя в новій сім'ї.

Порада: варто приїхати до притулку, щоб особисто познайомитися з майбутнім улюбленцем. А не обирати тварину лише за допомогою фото чи телефонного дзвінка. Потрібна особиста зустріч та взаємодія.

Приміром, зустріти нового улюбленця можна в куточку адопції в мережі зоомаркетів MasterZoo. Після "усиновлення" тобі видадуть подарунковий бокс з усім необхідним для облаштування комфортного життя тварині.

Стереотип 2: Безпритульні тварини мають погану поведінку і не піддаються навчанню 

Фото: Unsplash

Є думка, що безпритульні тварини мають проблеми з поведінкою. Люди часто вважають, що якщо тварина опинилася на вулиці чи в притулку, то вона обов'язково буде "проблемною" і нездатною навчатися нових команд або правил поводження.

Утім, варто пам'ятати, що більшість безпритульних тварин, які опиняються на вулиці, колись були домашніми улюбленцями. Навіть ті тварини, які ніколи не жили в домі, можуть навчитися основних правил поведінки завдяки правильному підходу. Хвостики часто лишень потребують стабільного середовища та регулярного спілкування з людиною. У таких умовах вони можуть швидко освоїти нові команди й правила.

Навчати тварин можна не тільки в малому віці, а й протягом усього їхнього життя. Приміром, дорослі собаки так само, як і молоді, здатні опановувати нові команди, правила поведінки, ба навіть складні трюки.

Порада: після того, як ти взяв собі тваринку, радимо пройти курс зоопсихології або звернутися до ветеринарів, кінологів, щоб отримати поради з догляду та виховання. Варто не тільки навчати тварину, а й самостійно вчитися правильно з нею поводитися.

Стереотип 3: Безпритульні тварини мають поганий вигляд

Фото: Unsplash

Цей стереотип часто базується на тому, що життя на вулиці дійсно може негативно впливати на зовнішній вигяд. Однак важливо розуміти, що після потрапляння до притулків стан таких тварин покращується.

Собачок та котиків починають регулярно годувати та лікувати — і вони стають справжніми красунчиками. Крім того, ветеринари та волонтери працюють над тим, щоб повернути тваринам здоровий вигляд завдяки необхідним доглядовим процедурам. Наприклад, у центрі адопції Patron Pet Center функціонує грумінг-салон MasterZoo Grooming, який є безплатним для мешканців центру. 

Порада: варто усвідомити, що безпритульних тварин багато, й притулки переповнені, тому не завжди вистачає просторого, окремого місця для кожної тварини. Це також може впливати на стан тварини. Забравши чотирилапого друга додому, йому потрібно надати простір та якісне харчування. А ще — турботу й любов. І вже незабаром улюбленець матиме значно кращий вигляд. 

Стереотип 4. Безпритульні тварини мають захворювання

Фото: Unsplash

Часто існує уявлення, що безпритульні тварини хворі, занедбані та можуть переносити небезпечні захворювання. Так, тварини, яких знаходять на вулиці, дійсно можуть мати проблеми зі здоров'ям через важкі умови життя. Однак після того, як чотирилапі потрапляють до притулків, їхній стан здоров'я значно покращується. Більшість притулків забезпечують ветеринарний огляд, лікування хвороб і травм, вакцинацію та стерилізацію. Це дозволяє також запобігти поширенню інфекцій.

Перед тим, як віддати тварину в нову сім'ю, її ретельно готують до усиновлення: вона має всі необхідні щеплення та стерилізована. Таким чином, петперенти отримують здорову тваринку, готову до життя в родині.

Порада: слід пам'ятати, що після появи в домі здорової тварини її однаково потрібно регулярно оглядати у ветеринарного лікаря. Цього потребує кожен улюбленець, незалежно від його походження.

Стереотип 5. Безпритульні тварини не вміють взаємодіяти з людьми або іншими тваринами

Фото: Unsplash

Період адаптації тварини після усиновлення може тривати 1-3 місяці і більше. Це нормально, якщо улюбленець спочатку боїться і ховається. Важливо бути терплячими і не панікувати. Молодші тварини пристосовуються швидше, а дорослим потрібен час і розуміння, щоб звикнути до нової сім'ї.

Крім того, більшість безпритульних можуть мати досвід взаємодії з людьми та іншими тваринами, але через стресові умови життя на вулиці вони стають обережними або наляканими. З належним підходом такі тваринки успішно соціалізуються і перетворюються на чудових домашніх улюбленців.

Порада: варто створити безпечне місце для тварини, де вона може відчувати себе в спокої та захищеною. Їй необхідно дати час на поступове знайомство з новими людьми й рештою улюбленців, щоб уникнути стресу. Важливо дотримуватися регулярного графіка годування, прогулянок та ігор, щоб забезпечити стабільність у її житті. Використовувати позитивне заохочення, винагороджуючи тварину за хорошу поведінку ласощами та похвалою.

Отож сприймати безпритульних тварин варто не як щось, чого треба боятися. Тому не слід дозволяти стереотипам і хибним уявленням ставати на заваді пошуку вірного друга.

Текст: Альона Лебедєва

Читай також: Як захищені тварини в Україні та що пропонує новий законопроєкт  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації