Свято з присмаком болю: День захисту дітей в Україні

Сьогодні в Україні відзначають Міжнародний день захисту дітей. Вперше його розпочали святкувати ще у 1949 році. Таке рішення ухвалила Міжнародна демократична федерація жінок. Адже тоді багато дітей відчули жахи Другої світової, залишилися сиротами без даху над головою.
Символ цього дня зелений прапор, на якому зображена планета Земля, а довкола неї — фігурки дітей різних рас та національностей.
Свято покликане привернути увагу громадськості до прав дітей. Ініціативу згодом підтримали і в ООН. А вже 20 листопада 1959 року ООН проголосила міжнародну Декларацію прав дитини. В Україні цей день почали відзначати всього 25 років тому, з 1998-го.
Права дітей в нашій країні забезпечують два державні чиновники — омбудсмен з прав людини та уповноважений з прав дитини. Після розв'язаної росією повномасштабної війни дітлахи не можуть почуватися у безпеці, багато з них залишилися і без даху над головою, і без батьків…
Чи не щодня ворог завдає ударів по українських мирних жителях, внаслідок чого гинуть і дорослі, і діти. Навіть сьогодні, у це свято, ворог завдав кілька атак по Києву. На жаль, 14 людей дістали поранення, троє загинули, серед них — дитина...
Статистика і справді вражає. Про жахливі злочини росіян в Україні має знати весь світ. Адже від початку великої війни окупанти позбавили життів 484 маленьких янголів, ще 992 було поранено. А це майже пів тисячі позбавлених дитячих мрій, дитячих усмішок і нездійснених планів... Крім того, наразі відомо про понад 19,5 тисяч вивезених з окупованих територій дітей до росії.
При цьому понад 4,5 тис. з них сироти або позбавлені батьківського піклування. Однак цифра може бути вищою, оскільки немає достовірних даних з окупованих регіонів України. Повернути додому поки що вдалося лише 371 дитину.

А ще з початку повномасштабної війни 250 дітей стали сиротами, оскільки їхні батьки загинули чи зникли безвісти.
За кожною цією цифрою — понівечене життя дитини, відібране дитинство та зруйнована сім'я, — наголошує радниця — уповноважена Президента з прав дитини Дар'я Герасимчук.
Маленькі українці позбавлені права на повноцінний відпочинок, освіту, родину й навіть дозвілля. Замість ігор із друзями, відвідування дитячих гуртків та навіть повноцінного сну, діти вимушені чи не щодня прокидатися від звуків обстрілів й роботи ППО та перебувати в укриттях.
Від війни страждають всі українські діти, адже 7,5 млн дітей чекають когось із рідних із фронту, ще дуже велика кількість дітей сьогодні змушена прощатися з кимось із батьків, хто загинув від рук російського агресора, багато малюків не можуть ходити до своїх шкіл і гуртків, гратися на дитячих майданчиках та жити у своїх будинках, оскільки вони були зруйновані росіянами, — каже Герасимчук.
Вона запевнила, що Україна робить усе можливе і неможливе, щоб притягнути до відповідальності російського агресора й водночас забезпечити українським дітям безтурботне майбутнє.
В Україні працює портал розшуку дітей "Діти війни".
На ньому зібрані всі дані щодо зниклих безвісти та депортованих до рф діток. Тут можна отримати консультацію з дитячих питань чи повідомити про злочини проти дітей, а також дитину, що загубилися чи знайшлася, повідомити про факт депортації.