Шлях додому: інструкція від ООН для біженців та переселенців
У липні ООН запустила платформу "Україна — це Дім". Мета — допомогти внутрішньо переміщеним особам та біженцям, які повертаються з-за кордону. Як розпочався проєкт і що саме він пропонує українцям?
Онлайн-платформу "Україна — це Дім" ініціювало Управління Верховного комісара ООН у справах біженців за участі українського уряду. У січні торік сторони підписали відповідний Меморандум про взаєморозуміння.
11 липня міністерка економіки України Юлія Свириденко зустрілася з представницею УВКБ ООН в Україні Кароліною Біллінг. Урядовиця зауважила, що держава прагне створити умови для повернення українців додому.
А 18 липня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів перемовини з Верховним комісаром ООН з питань біженців Філіппо Гранді. Врешті сторони оголосили про спільний запуск онлайн-платформи "Україна — це Дім".
Фото: mfa.gov.ua
Допоки триває російська агресія, наші люди за кордоном продовжують потребувати міжнародної допомоги та підтримки. Водночас ми готові працювати разом над допомогою тим українцям за кордоном, які готові повернутися додому, — заявив Дмитро Кулеба.
Для чого потрібна платформа "Україна — це Дім"? Якщо коротко, ресурс надає відповіді щодо статусу тимчасового захисту в країнах Європейського Союзу. УВКБ ООН інформує переміщені сім'ї, щоб вони могли вирішити — повертатися їм чи залишатися в іншій країні. А ще на сайті можна дізнатися:
- як оформити соціальні пільги;
- як подати заявку для компенсації за пошкоджене житло;
- як отримати державну та гуманітарну допомогу.
Через платформу є змога зателефонувати до регіонального колцентру УВКБ ООН — це безплатно з будь-якої країни. Навіть можна порадити питання, які слід висвітлити на платформі.
Інструкція для біженців
УВКБ ООН уважає, що повернення додому — це особисте рішення, яке має бути цілком поінформованим, добровільним і відбуватися в умовах безпеки та гідності. Отож "Україна — це Дім" пропонує біженцям чеклист із 12 пунктів:
- 1. Документи. Слід переконатися, що ти маєш документ, який підтверджує твоє законне перебування в ЄС/приймаючій країні, і дійсний проїзний документ для повернення в Україну.
- 2. Домашні улюбленці. Отримай необхідні документи для своїх тваринок у ветеринара країни перебування. Для в'їзду в Україну з домашнім улюбленцем необхідно мати три речі: ідентифікаційний документ, виданий державою-членом ЄС; чип; вакцинацію проти сказу.
- 3. Реєстрація транспортного засобу в Україні. Якщо ти хочеш перевезти в Україну придбану за кордоном автівку, її потрібно буде розмитнити та зареєструвати після прибуття. Якщо ж машина зареєстрована в Україні, відмічати її заново не потрібно.
- 4. Податкові зобов'язання. Залежно від виду твого працевлаштування в іншій країні, ти маєш сплачувати податки державі та всі витрати, пов'язані з веденням бізнесу. Варто звернутися до місцевої податкової служби або ж залучити податкового консультанта.
- 5. Банківський рахунок у приймаючій країні. Людям, які повертаються в Україну назавжди, краще закрити банківський рахунок ще до повернення додому. Так ти уникнеш сплати комісії за рахунок, що не використовується.
- 6. Житло та інші пільги у приймаючій країні. Виїзд на термін понад 30 днів вплине на соціальні виплати та інші пільги, які ти отримуєш. Якщо ти повертаєшся в Україну назавжди, бажано повідомити місцеву міграційну службу або організацію, яка тебе спонсорувала.
- 7. Довідки з місця роботи. Треба попросити у роботодавця документи, які підтверджують твою кваліфікацію та трудовий стаж. Це полегшить працевлаштування в Україні. Якщо між Україною та країною перебування є двостороння угода, наша держава визнає та зарахує твій стаж для пенсії.
- 8. Атестат та виписки зі школи. Краще зібрати всі документи з попередньої школи, де навчалася дитина: виписки про предмети, результати іспитів, систему оцінювання тощо. Якщо їх немає, дитина може скласти оглядовий іспит, і її все одно зарахують до української школи.
- 9. Медичне страхування. Оплачене страхування варто скасувати, щоб уникнути платежів в Україні. В окремих випадках страхування автоматично припиняється через деякий час.
- 10. Медичні довідки. Варто попросити медичну довідку у свого лікаря-терапевта, щоб продовжити лікування в Україні.
- 11. Дорога в Україну. Наразі повітряний простір України закрито, тому стане в пригоді автобус, потяг або приватний автомобіль. Україна має регулярне залізничне сполучення із сусідніми країнами, а також автобусне сполучення з усіма країнами ЄС. Фінансову допомогу для повернення надають 5 країн: Норвегія, Швейцарія, Нідерланди, Бельгія, Чехія.
- 12. Корисні контакти в Україні. Як-от Центри допомоги постраждалим для всіх, хто має питання, пов'язані з війною або потребує допомоги.
Детальні відповіді на поширені питання можна дізнатися в розділі "Для тих, хто повертається з-за кордону".
Інформація для ВПО
Переселенцям важливо отримати довідку ВПО. Так ти матимеш право на допомогу від держави та деяких міжнародних або громадських організацій. Як отримати кошти переселенцям — читай у нашому матеріалі.
А як зареєструватися як ВПО? "Україна — це Дім" пропонує два варіанти: онлайн або ж на місцях. Для дистанційної реєстрації потрібно:
- Завантажити або оновити застосунок Дія.
- Якщо є ID-картка чи біометричний паспорт, відкрити Сервіси в Дії та подати заявку на отримання довідки ВПО.
- Вказати свою поточну адресу та підтвердити розташування через додаток.
Зареєструватися очно можна так:
- Відвідати місцевий ЦНАП або установу соціального захисту.
- Узяти документи, що підтверджують твою особу та українське громадянство.
- Переконатися, що в документах вказане місце реєстрації. Або взяти інші документи, що підтверджують твоє колишнє місце проживання (військовий квиток, свідоцтво про право власності тощо).
Більше інформації для ВПО — у відповідному розділі.
УВКБ ООН пише, що проєкт "Україна — це Дім" на стадії розвитку. Зробити його кориснішим можуть усі охочі! Для запитань чи запитів щодо додаткових функцій є спеціальна форма. І спільними зусиллями кожен українець знайде свою домівку.