Українська Конституція відзначає 27-й День народження

Українська Конституція відзначає 27-й День народження Фото: torange.biz

28 червня Україна святкує День Конституції. Уже другий рік поспіль ми відзначаємо це свято в умовах воєнного стану. Основний закон держави ухвалили на п'ятий рік після проголошення нашої незалежності. 27 років тому після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада ухвалила Конституцію України. За її текст тоді проголосувало 315 народних обранців. Про все це — у матеріалі.

День Конституції: історія

Безсонна ніч, десять годин на ногах за трибуною Верховної Ради, миттєве розв'язання питань, що накопичувалися роками. І все це під загрозою втрати омріяного депутатського мандату. Українським парламентарям другого скликання було що втрачати. Але цій, поза сумнівом, визначній події передували цілих п'ять років, які Україна прожила без Основного закону. Попри наявність нормативних актів вже доби незалежності, в країні продовжували діяти положення конституції УРСР 1979-го року.

У червні 1995-го набрала чинності конституційна угода між парламентом та президентом України. Вона передбачала ухвалення нової конституції у річний термін. Утім, законотворчий процес виявився справою складною і тривалою.

Спадкоємці компартії УРСР прагнули нашпигувати Основний закон старою ідеологією, проти чого рішуче виступали представники демократичного крила. Найгостріші дискусії, як зазначають на сайті Інституту національної пам'яті, викликали питання мови, статус Криму та державні символи.

Усе змінилося у переддень 28 червня 1996-го року. Адже саме цього дня спливав термін очікуваного ухвалення нової конституції. А за інформацією спікера Олександра Мороза, над депутатською братією вже згущалися хмари дострокового припинення повноважень. Значній частині парламентарів зовсім не хотілося втрачати два роки гарантованого депутатства. Положення, що місяцями безрезультатно обговорювали перед тим, тепер затверджували безперервним потоком. Ранковий серпанок під куполом Ради засвідчив ухвалення багатостраждальної конституції.

Конституція сьогодення 

Фото: з відкритих джерел 

Світова спільнота визнавала українську Конституцію однією з найдемократичніших у світі. Документ нині складається з 14 розділів (останній розділ Перехідні положення при цьому має номер ⅩⅤ, оскільки розділ Ⅶ Прокуратура було виключено Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)". У Конституції України закріплено також жорстку процедуру внесення до неї змін та доповнень. Для цього необхідно щонайменше дві третини голосів від конституційного складу парламенту. Однак в умовах воєнного стану вносити зміни заборонено.

Столиця як камінь спотикання

Власне взяти місцеву владу під контроль центральна влада прагнула усі 27 років існування Конституції. За каденції президента Януковича, обраного міського голову фактично було позбавлено повноважень. Подібні намагання мають місце і сьогодні. Але така поспішність заклала на майбутнє багато підводних мін. І по сьогодні каменем спотикання залишається столиця. Свого часу особливий статус Києва чітко й докладно у тексті Конституції не розписали, віддавши його регулювання на відкуп окремим законам. Але закони приймаються звичайною, а не конституційною більшістю голосів. Тому в наші дні вже не вперше побачив світ законопроєкт, що передбачає розділення посад мера та голови КМДА. Одна лише форма державного правління змінювалася тричі — 2004-го, 2010-го та 2014-го років. Нерідко з порушенням правил та процедур і тиском на Конституційний суд.

Привітання і виступ у парламенті Володимира Зеленського

 

З Днем Конституції українців зокрема вже привітав Президент Володимир Зеленський.

Нашій Конституції сьогодні виповнюється 27 років. Записані у ній в 1996 році слова перестали бути історією — вони стали для українців по-справжньому життєвими і нагальними: слова про право на життя і свободу, честь і гідність, про ціну нашої землі, — заявив Президент.

За словами гаранта, нікому в Україні вже не треба пояснювати значення слова "суверенна".

Жоден українець більше ніколи не сприйматиме закарбовані в ній права та свободи як щось дане нам зверху. Вони сьогодні виборюються у важкій боротьбі самопожертвою та життями. Наша Україна. Суверенна. Незалежна. Демократична. Правова. Була, є і буде, — наголосив  Президент.

Зокрема гарант у День Конституції виступив у Верховній Раді перед парламентарями. Виступ Володимира Зеленського тривав понад годину. Під час свого виступу він пообіцяв зробити українською аксіомою твердження, що свобода дає успіх. Однак, щоб це відбулося, каже, потрібна трансформація.

Як Конституція закладає основи, ми потребуємо доктрини для нашої держави. Ясної, не розмитої, сміливої доктрини. Для України, яка йде до перемоги. Та для України-переможниці. Ця доктрина має відповідати на всі фундаментальні питання про Україну та наше майбутнє — і нам самим, і нашим сусідам, і кожному в світі, — сказав Президент.

Зеленський також запевнив, що перемога України — це вигнання з усієї території країни всіх російських військових формувань, повернення всіх полонених та депортованих, відновлення суверенітету в міжнародно визнаних кордонах.

Україна сама обиратиме альянси для себе та своє майбутнє. Очевидно, в Європейському Союзі, очевидно — в НАТО, — заявив Президент.

Ба більше, каже, Україна ніколи не погодиться на жоден з варіантів замороженого конфлікту.

Будь-який заморожений конфлікт — це війна. Війна, яка неодмінно розгориться. Питання лише в тому — коли. Коли та скільки життів вона забере. Тому мир повинен бути чесним. Саме такий мир передбачає українська Формула миру. І саме тому вона має універсальну користь. Україна ніколи не погодиться на жоден з варіантів замороженого конфлікту. Жоден, — сказав Зеленський.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_1490.JPG - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації