Житло для ВПО в Києві та області: які є варіанти
У Києві проживає понад 400 тисяч переселенців — про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Внутрішньо переміщені особи мають право на безплатне житло від держави або можуть знайти собі помешкання самостійно. Розповідаємо, які є способи знайти новий дім, коли через воєнні дії ти далеко від дома.
У Мінсоцполітики підрахували, що цьогоріч кількість переселенців в Україні — понад 4,6 млн осіб. Найбільше ВПО у Донецькій та Харківській областях.
А за даними соціологічної групи "Рейтинг", майже 20% із тих, хто був вимушений покинути власні оселі та знайти прихисток в інших регіонах України, не мають намір повертатися додому. 75% серед переміщених осіб таке бажання мають, але:
- 12% — найближчим часом;
- 14% — хочуть повернутися, але ще почекають;
- 49% — повернуться, але після закінчення війни.
Та й людям просто немає куди повертатися, адже території, загарбані росією, збільшуються, деякі міста зруйновані вщент, а на прифронтових просто неможливо вижити. Люди вирушають у столицю в надії знайти прихисток та роботу, тож для Київщини питання ВПО лишатиметься актуальним ще довго. То які для них є варіанти житла?
Варіант № 1: Державне житло
Як повідомляє портал "Дія", внутрішньо переміщені особи та члени їхніх родин мають право на тимчасове безплатне житло за місцем фактичного проживання чи перебування. Помешкання їм нададуть зі спеціального фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО. Такий фонд формують сільські, селищні, міські ради або уповноважені ними органи.
Першочергове право на забезпечення житлом із фонду мають:
- багатодітні сім’ї;
- сім’ї з дітьми;
- вагітні;
- люди, які втратили працездатність;
- пенсіонери, житло яких зруйнували або воно стало непридатним для проживання через збройну агресію рф.
Житло надають до одного року, але термін проживання може бути продовжений, якщо ВПО не матиме можливості знайти інше помешкання. Площа житла залежить від кількості членів сім’ї та інших факторів. (За постановою Кабміну, на одну людину повинно припадати не менш як 6 кв. м житлового приміщення.)
Для отримання безплатного житла треба стати на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання. Для цього радимо звернутися до:
- центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу) відповідно до місця проживання;
- виконавчих органів сільських, селищних, міських рад;
- районних державних адміністрацій.
На кожну внутрішньо переміщену особу або сім’ю заводиться облікова справа, їй присвоюється номер. В теорії все має чудовий вигляд, на практиці може виявитися, що ти не в пріоритеті й тобі доведеться чекати на таке житло роками. Де? Це вже твоя проблема.
Варіант № 2: Шелтери
Два роки тому волонтери ІТ-спільноти України створили "Допомагай" — сервіс пошуку безоплатного житла у безпечних містах України та за кордоном. Для людей, що готові надати помешкання, це змога додати своє оголошення та вказати усі деталі щодо поселення. А для ВПО — шанс на отримання тимчасового прихистку. вже знайшли 18,4 тисячі людей!
Скористатися сервісом може будь-хто:
"ТиКиїв" підрахував, що за фільтром "Київська область" нині наявні 140 оголошень. Житло на вибір доступне як у самій столиці, так і за її межами — в Ірпені, Василькові, Борисполі, Фастові, Гостомелі, Обухові тощо.
Як зазначається, оператори колцентру "Допомагай" (0-800-332-238) регулярно обдзвонюють усю базу оголошень, щоб перевірити їх стан та видалити неактуальні. А користувачі можуть залишити відгук чи скаргу на хоста чи гостя, які перевіряються вручну. Це дозволяє уникнути неприємних ситуацій та заблокувати шахраїв, які під виглядом хоста вимагали переказати їм передплату за проживання.
Варіант № 3: Гуртожитки
Наприкінці листопада 2024 року один із таких гуртожитків відкрили в селі Дорогинка (Фастівський район). У ньому безстроково житимуть сім родин із числа внутрішньо переміщених осіб.
Люди оселилися в облаштованих квартирах: п’яти двокімнатних, одній трикімнатній та одній однокімнатній. Кожна квартира оснащена меблями та побутовою технікою. А гуртожиток — двома санвузлами, кухнею та зоною відпочинку, що забезпечить комфортне проживання для тих, хто був змушений покинути свої домівки через війну.
У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Аналогічні гуртожитки можна знайти й у столиці. Приміром, у вересні 2024 року Благодійний фонд "ЯМаріуполь" разом з КМДА реалізували проєкт, у межах якого родини маріупольців вже до зими отримають соціальне житло.
Як повідомляв КИЇВ24, в одному зі столичних гуртожитків на вулиці Празькій облаштували 21 жилу кімнату, дві кухні, душові з санвузлами й коворкінг для роботи. За результатами, житло отримає 21 родина. Заселити їх обіцяють до кінця року. А наступні 25 родин зможуть отримати тут житло вже у 2025 році після проведення ремонтів та підготовчих робіт.
Щоб подати заяву на отримання соціального житла, маріупольцям треба звернутися до адміністраторів центрів "ЯМаріуполь". Зараз вони працюють майже у всіх обласних центрах України, за виключенням тих, де проходять бойові дії. В Києві — за адресою: вул. Антоновича, 39.
Варіант № 4: Оренда
Надати житло внутрішньо переміщеним особам пропонують навіть на загальних платформах онлайн-оголошень, як-от OLX. Заявлені навіть цілком безоплатні варіанти — ось тільки надійність кожного такого оголошення слід перевіряти в індивідуальному порядку, щоб не нарватися на шахраїв.
Інший вихід — шукати перевірене житло, яке здається в оренду. Лишень, де знайти на нього кошти?
БФ "Право на захист" у співпраці з УВКБ ООН проводить збір даних на грошову допомогу на оренду житла у Києві та області. Допомога передбачає відшкодування вартості оренди житла внутрішньо переміщеним особам та їхнім родинам упродовж 6 місяців.
До програми можуть долучитися:
- ВПО, що проживають у місцях тимчасового проживання (МТП), які перебувають під загрозою виселення;
- Новоприбулі ВПО (приїхали в цю громаду менше, ніж рік тому й не проживали за цей час в МТП), що планують переїхати з МТП та винаймати власне житло;
- ВПО, які проживають у приватному житлі під загрозою виселення та не мають іншої альтернативи, окрім повернення до МКП;
- Інші групи ВПО, які потребують житлової підтримки, перенаправлені іншими організаціями.
Грошова допомога надходитиме двома траншами. Перший — сумою в один місяць депозиту й один місяць оренди включно з середньою ціною комунальних послуг на один місяць. Другий — сумою в п’ять місяців оренди включно з середньою ціною комунальних послуг на п’ять місяців.
Утім, є нюанс: знайти житло учасники програми повинні самостійно. Зробити це потрібно протягом 14 днів з моменту підписання договору. Крім того, орендоване житло має відповідати низці вимог — за цим посиланням.
Варто скористатися усіма цими варіантами, але з кожним днем ВПО в Україні стає все більше і держава не справляється з такими викликами. Тож переважно залишається покладатися на себе та добрих людей, які розуміють, що таке лишитися без рідного дому та готові чимось допомогти.