20 років очікування: костел Святого Миколая нарешті передадуть релігійній громаді
Історія з передачею київського костелу Святого Миколая релігійній громаді триває вже багато років. Попри рішення вищих органів влади, домовленості та меморандуми, це питання зависло в повітрі на 20 років. Тепер своє слово сказав суд, який зобов'язав Мінкульт виконати свою обіцянку щодо костелу.
Ще у 2005 році тодішній президент України Віктор Ющенко своїм указом доручив уряду та місцевим органам влади вжити всіх заходів для передачі костелу Святого Миколая Римо-католицькій парафії. Однак це доручення так і залишалося невиконаним, і парафіяни продовжували ділити будівлю із Національним будинком органної та камерної музики.
Протягом багатьох років католицька громада неодноразово зверталася до держорганів із вимогою повернути їм приміщення костелу, який на зламі XIX та XX століть збудували саме католики.
Архівні документи та історичні факти однозначно свідчать про те, що костел спершу був призначений для релігійних обрядів, а його перетворення на концертний зал було незаконним актом радянської влади, — заявив під час судового засідання у цій справі отець Павло Вишковський.
3 вересня 2021 року в Миколаївському костелі сталася пожежа, яка сильно пошкодила будівлю із середини та знищила унікальний орган, виготовлений з металу і дорогих порід чорного та червоного дерева. Підприємці, парафіяни та звичайні українці за добу зібрали понад 18 мільйонів гривень на відновлення костелу. Решту грошей мала надати держава. Проте в будівлі провели лише протиаварійні роботи, а обіцяна повноцінна реставрація так і не відбулась.
Парафія, занепокоєна станом костелу після пожежі, знову почала вимагати передати їй будівлю. Врешті у листопаді 2021 року Мінкульт та Римсько-католицька парафія Святого Миколая підписали меморандум. Він передбачав, що міністерство сприятиме передачі костелу в постійне користування релігійній громаді не пізніше 1 червня 2022 року.
Також Мінкульт мав до кінця 2023 року побудувати нове приміщення для переселення Національного будинку органної та камерної музики.
Однак розпочалось повномасштабне вторгнення, і про меморандум та будівництво нового Будинку музики в Мінкульті забули. Щоб зрушити справу з місця, парафіяни звернулись із петицією до президента Володимира Зеленського. Звернення набрало необхідні 25 тисяч підписів, і в лютому 2024 року його підтримав Кабмін. Передати костел у постійне користування Римсько-католицькій парафії мали до 1 травня того ж року.
У березні 2024-го в Мінкульті повідомили, що "вживають усіх заходів" для передачі будівлі релігійній громаді, але є деякі проблеми. Зокрема, там заявили, що закон не дозволяє передавати релігійні споруди в безоплатне користування, і є тільки опція оренди. Тож Верховна Рада мала ухвалити відповідні зміни.
Також залишалось питання переміщення Національного будинку органної та камерної музики в інше місце. Планувалось, що він переїде до Міжнародного центру культури та мистецтв Федерації профспілок, але на цю будівлю суд наклав арешт. У результаті передача пам'ятки парафії знову не відбулась у запланований строк.
Тим часом наприкінці 2024 року багатостраждальний костел знову зазнав руйнувань. Цього разу через черговий ракетний обстріл Києва, який росія здійснила 20 грудня. Вибухова хвиля пошкодила фасад, центральний вітраж будівлі та віконні рами сходових клітин, які ведуть до шпилів.
Одразу після обстрілу в костелі розпочали підготовчі роботи для його відновлення. Всередині встановили тимчасове опорядження, щоб запобігти новим руйнуванням і захистити фасади та внутрішні приміщення від зовнішніх впливів. Пізніше відреставрують центральний вітраж та інші пошкоджені елементи на основі автентичних креслень і записів у паспорті реставрації об'єкта.
Щоб повернути собі костел та врятувати його від подальшого руйнування, представники Римо-католицької церкви вирішили йти з цим питанням до суду. Позивачем у справі виступила громадська спілка "Свобода совісті".
Цей позов є важливим кроком у відновленні справедливості та захисті прав католицької громади України на використання своєї культової будівлі, згідно з її призначенням, — кажуть в організації.
24 січня у Дніпропетровському окружному адмінсуді відбулося засідання у цій справі. Суд задовольнив позов та постановив передати будівлю костелу Святого Миколая у повноцінне користування релігійній громаді Римсько-католицької церкви.
Парафіяни сподіваються, що рішення суду дійсно поставить крапку в цій історії. А що ти про це думаєш?