Ділянку в ботсаду Гришка віддали під забудову, попри заборону
У Києві розгорається скандал навколо ботсаду ім. Гришка. Його представники незаконно передали земельну ділянку під житлову забудову. За це вони отримали від інвестора цибулини тюльпанів і ґрунт. Розповідаємо подробиці скандалу.
Ділянку землі в Національному ботсаду ім. Гришка віддали під житлову забудову попри заборону. Порушення у фінансовій діяльності Національної академії наук України та її установ виявила Державна аудиторська служба під час аудиту виконання бюджетних програм.
Предметом інвестиційної угоди між забудовником і представниками ботсаду, попри заборону, стала ділянка на вулиці Садово-Ботанічній, 1.
Договір передбачає зведення житлових та нежитлових будівель, частку в яких мав отримати ботсад.
Шість років забудовник не міг реалізувати угоду саме через особливий режим охорони території Національного ботанічного саду, — розповіли аудитори.
При цьому всі роки як оплату ботсад ім. Гришка отримував від інвестора готівку, послуги та інші товари, включно з цибулинами тюльпанів та ґрунтом, на 2,6 млн грн.
Що передбачає законодавство
У Державній аудиторській службі зазначили, що Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка входить до природно-заповідного фонду України, є об'єктом комплексної охорони та належить до земель природного та історико-культурного призначення, які охороняються як національне надбання держави.
Законом "Про природно-заповідний фонд України" (ст.16) забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить цільовому призначенню заповідника.
Природоохоронне законодавство України забороняє будівництво споруд, не пов'язаних з функціонуванням того чи іншого заповідника, зокрема й Національного ботанічного саду ім. Гришка..
Академія наук віддавала "золоті" державні землі забудовникам
Державні аудитори нагадали, що це не перше подібне порушення з боку Національної академії наук. Наприкінці 2024 року вони з'ясували, що земельні ділянки, які перебувають в активах академії, використовували не для розвитку науки, а передавали під забудову. У такий спосіб наукова організація хотіла отримати від забудовників незначну кількість житла та нежитлових приміщень за інвестиційними угодами.
Незаконна діяльність Академії наук триває вже понад 20 років.
За весь цей час Національна академія наук України встигла укласти 44 інвестиційні договори. Причому 20 із них укладено в період 2020–2023 років.
Таким чином приватним інвесторам було передано понад 130 га землі. Переважна більшість угод — 34 — передбачає забудову 116 га землі у Києві, яка в умовах динамічного розвитку ринку нерухомості є "золотою" та найбільш привабливою для забудовників.
У перших договорах із забудовниками було передбачено "обмін" земельних ділянок на принаймні 10% приміщень для науковців від площі об'єктів будівництва. Переважно як квартири для науковців.
Потім цей відсоток скоротився. Так, наприклад, 2023 року представники Академії наук хотіли лише 2% загальної площі забудови.
Тобто державна земля у столиці практично за безцінь передається у приватні руки. Та й ще без досягнення головної мети — забезпечення житлом науковців. Адже багато інвестиційних проєктів досі нереалізовані. І науковці залишаються "безхатьками", — зазначили аудитори.
Державний аудит показав, що житловий фонд НАНУ за 2020–2023 роки поповнився лише на 107 квартир. Водночас як у черзі на отримання службового житла перебували майже 650 осіб.
За словами аудиторів, академія не отримала 152 квартири у столичному житловому комплексі "Кришталеві джерела". При цьому будівництво останньої 6-ї черги завершено ще в III кварталі 2022 року. Поточна ціна квадратного метра в цьому ЖК становить 48–68 тис. грн.
Читай також: "Перший очільник Києва Леонід Косаківський про "злобудовників" та боротьбу за владу в столиці"