Києво-Печерська лавра. Історія однієї з найдавніших православних святинь

Києво-Печерська лавра занесена до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО та займає почесне місце у сімці чудес України. Це молитовне місце щороку приймає мільйони паломників з усього світу. Однак цікава вона не тільки вірянам, а й звичайним туристам.
На території заповідника – більш ніж сотня будівель з історичною та культурною цінністю. А в підземних печерах сотні років зберігаються мощі святих. Більше про Києво-Печерську лавру – у нашому матеріалі.
Історія Києво-Печерської лаври

З відкритих джерел відомо, що заснована Києво-Печерська лавра у 1051 році монахами Антонієм і Феодосієм у печерах біля літньої княжої резиденції Берестово поблизу Києва.
Першим настоятелем монастиря став преподобний Варлаам Печерський, колишній боярин. У 1058 році, попросивши благословення, Варлаам побудував над печерою дерев'яну церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці.
В 11 столітті монастир став центром християнства в Київській Русі. У 12 столітті він отримав статус лаври – головного великого монастиря.

У 18 столітті Києво-Печерська лавра стала найбільшим церковним "феодалом" в Україні. Їй належали три міста, сім містечок, близько 200 сіл і хуторів, понад 70 тисяч кріпаків, дві паперові фабрики, 11 цегельних і шість скляних заводів, більш ніж 160 винокурень і вітряків, майже 200 шинків, два кінних заводи.
У 1888 році Києво-Печерській лаврі було підпорядковано багато дрібних монастирів і так звані пу́стині зі своїми угіддями й кріпаками в Україні, Московії та Білорусі.
Києво-Печерська лавра зіграла важливу роль у розвитку давньоруської культури. У Лаврі працювали відомі літописці – Нестор, Никон, Сильвестр. Саме тут було складено "Києво-Печерський патерик" – одне з головних джерел історії Києва.

В 11 столітті з'явився Успенський собор, Троїцька надбрамна церква. Наприкінці 12 століття навколо монастиря звели оборонні стіни. У 1698-1701 році паралельно було споруджено нові фортечні стіни з бійницями і баштами. У 1731-1744 році звели Велику лаврську дзвіницю 96,52 метра заввишки.
У 1917 році тотально винищувалося духівництво і все, що пов'язано з релігією і православною церквою зокрема. В 1920 році Лавру закрили. В 1941 році, відступаючи, радянські війська замінували й підірвали Свято-Успенський собор. Згодом монастир відродили, але ненадовго – у 1961 його закрили. Чернецьке життя і богослужіння в Києво-Печерській лаврі відновили в 1988 році.
9 грудня 1995 президент України Леонід Кучма видав указ про відновлення Успенського собору.

У 1990 році Києво-Печерську лавру внесено до списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Першим настоятелем сучасної Лаври був митрополит київський і всієї України Філарет. З 1992-го настоятель лаври – митрополит київський і всієї України Володимир. З 1994 року – архиєпископ вишгородський Павло.
У січні 2023 року поліціянти порушили проти архиєпископа Павла кримінальну справу. Під час промови до вірян він поскаржився, що в РПЦвУ забрали Успенський собор в Києво-Печерській лаврі й звинуватив українську владу у "вбивстві тисяч немовлят та мільйонів людей", а також назвав представників ПЦУ "розкольниками".
2 грудня 2022 року було створено юридичну особу у складі ПЦУ, яка може отримати у користування майно комплексу.
Цікаві факти про Лавру
- Києво-Печерська лавра була чоловічим монастирем, однак тут таємно, під виглядом ченця, проживала донька російського купця. Про те, що вона жінка, дізналися лише після її смерті.
- Лаврські куранти, встановлені на Великій лаврській дзвіниці у 1903 р., мали гарантійний термін 15 років, але вони досі не потребують ремонту.
- У Лаврі спочивають мощі123-х святих.
- Лаврські підземелля діляться на чотири види:
- печери, які були житлом вірян, чернечим кладовищем і місцем молитви;
- потаємні ходи під кріпосними спорудами;
- господарські льохи;
- інженерні комунікації.
- Ближні печери розташовані на глибині 10-15 метрів, їхня довжина становить 383 метри. В них спочивають мощі 73 святих.
- Дальні печери мають глибину 15-20 метрів і простягаються на 293 метри. Тут покояться мощі 49 святих.
- У період німецької окупації Києва у Лаврі було організовано поліційну дільницю, де окупаційною владою було вбито близько 500 мирних громадян.
Що варто побачити на території Києво-Печерської лаври

- Троїцьку церкву 1108 року.
- Святі Ворота, під час проходження під якими, за легендою, тобі буде відпущено половина гріхів.
- Успенський Собор у стилі бароко.Тут зберігають головні реліквії Лаври.
- Велику лаврську дзвіницю.
- Келії соборних старців.
- Лабіринти ближніх і дальніх печер.
- Підземні церкви Різдва Христова, Благовіщення Пресвятої Богородиці та інші.