Містичний Київ: що ми маємо знати про будинок з химерами

Містичний Київ: що ми маємо знати про будинок з химерами Фото: архів

Будинок з химерами – цегляна споруда з прикрасами міфологічних та мисливських сюжетів, зведений у 1901 році. Архітектура раннього неоготичного стилю Києва отримала назву завдяки скульптурним прикрасам, тобто де переважає тваринний наземний та підводний світи, атрибути полювання та міфічні істоти.

Розташування

Будинок розташований на Банковій, 10, навпроти Адміністрації президента. Архітектором цього проєкту був Владислав Городецький, а збудував він його задля помешкання своєї родини.

Історія

Модерн в декоративному стилі не був характерним для початку 20 століття в Україні. Ідея майстра була побудувати будинок для себе, де з 1903 по 1913 він жив та працював. Придбавши землі в кредит, ділянка вважалася непридатною для забудови через крутий схил, але Владислав Городецький зміг обійти складні умови ґрунтів. 

Будинок з химерами

Через деякий час Городецький придбав сусідню ділянку землі, розташовану на такому ж самому крутому схилі, але так і не зміг там щось побудувати. Архітектор восени 1911 року поїхав на полювання до Африки. Через великі витрати його матеріальне становище стало скрутним, тому влітку 1912 року він вирішив закласти нерухоме майно, яке так і не зміг викупити назад.

В 1917 році після революції будівлю націоналізували. Спочатку вона стала житлом для штабу військово-трудової дружини, а далі - Ветеринарним управлінням Київського військового округу. У 1930-му кияни дали назву будинкові - “Морське дно”, бо воно тоді належало відставному адміралові. У 1944 ж році Раднарком та ЦК КПУ передали його для житла працівникам театру ім. Франка, яке потім і стало Поліклінікою №1.

Дім з Химерами

Особливості архітектури

Будинок спроєктували у формі куба. Він мав 7 електрифікованих квартир: 2- та 3-кімнатні на 1 поверсі (для служниць, кімната для гувернантки, запасна кімната, буфетна, посудомийна, два клозети, дві комори), 6-кімнатна - на 2, 8-кімнатні - на 3 та 6, 9-кімнатна - на 5 та 9-кімнатна - на 4.

Від чого пішла назва "з химерами"?

“З кутків даху спускають свої вуса-щупальця потворні дельфіни, їхні хвости, переплітаючись, чітко профілюють на тлі неба. На спинах дельфінів сидять оголені жіночі фігури з тризубами в руках; уздовж карнизів розмістилися величезні жаби; стовбурами колон, обабіч парадного входу, вилазять бадьорі ящірки; в орнамент капітелей уплетені морди носорогів, а лиштви вікон зображають слонячі голови..”, - ділиться думками мистецтвознавець Сергій Гіляров.

Варто помітити, що скульптурні прикраси були виконані за ескізами Городецького його компаньйоном міланським скульптором Еліо Саля.

Ось так зображали будинок з химерами на марках.

Будинок з химерами

 

Будинок з химерами

Секрет легенди

Найпоширенішою історією стала легенда, що донька архітектора Городецького втопилась у Дніпрі. А причиною цього стало нещасливе кохання, яке вдарило по батькові та заставило побудувати будинок на честь доньки. Хоч як вияснилось пізніше, донька Олена була жива та здорова та пізніше поїхала до Польщі, а потім - до Швейцарії.

Будинок з химерами

Тому люди вирішили повʼязати цю історію з загиблою в морі донькою попереднього власника маєтку - Федора Мьорінга.

Будинок з химерами

Люди подейкують, що перед тим, як залишити будинок, Городецький наслав прокляття, яке згодом переслідувало всіх мешканців нещастями.

Будинок з химерами

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації