На Хрещатику відреставрують центральну будівлю: якою вона буде
Цього літа розпочнеться реставраційний ремонт фасаду будівлі, що знаходиться на вул. Хрещатик, 19А. Про початок робіт заявила майстерня Viharev Restavration. Що там буде?
Ця споруда є частиною культурної спадщини міста, в ній розташований вхід до станції метро "Хрещатик", бізнес-центр "Хрещатик Плаза", комунальні підприємства та ресторан McDonald's.
Бізнес-центр "Хрещатик Плаза", як основний співвласник будівлі, ініціював реставраційно-ремонтні роботи. Це рішення може здатися несвоєчасним під час війни, але стан будівлі вже майже аварійний.
Генеральний директор бізнес-центру Юрій Хоменко пояснює необхідність цих робіт так: "Оздоблювальні елементи фасадів будівлі зносилися. Останнім часом ми стали навіть отримувати скарги від киян та міської влади на відпадання плитки, тож ухвалили рішення не відкладати роботи на післявоєнний час".
Не на часі?
Дійсно, стан фасаду будівлі давно викликав занепокоєння. Плитка відшаровується та місцями відпадає, особливо після опадів. Великі вікна на головному фасаді не є енергоефективними та незручні у використанні. Все це, м'яко кажучи, не відповідає сучасному зовнішньому вигляду центральної вулиці Києва.
Щодня тисячі киян проходять через вхід до станції метро "Хрещатик", що розташований у цій будівлі. Крім того, станція слугує укриттям під час повітряних тривог. У бізнес-центрі також розташовані представництва іноземних корпорацій, які продовжують працювати в Україні під час війни.
Перш ніж розпочати роботи, замовник отримав всі необхідні дозволи та погодження, включаючи дозвіл від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Проєкт пройшов експертизу науково-проєктної документації, а також отримано контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення.
Роботи планують розпочати на початку серпня й завершити восени, до настання холодів. На цей період навколо будівлі облаштують безпечну пішохідну галерею для відвідувачів і працівників, а сам об'єкт тимчасово затягнуть будівельною сіткою.
Для розробки концепції реставрації звернулися до київського архітектурно-конструкторського бюро Viharev architects and engineers, яке має десятирічний досвід роботи з історичними будівлями. Одним із найвідоміших проєктів бюро став будинок купців Новікових на перетині вулиць Костянтинівської та Верхнього Валу. Директорка реставраційної майстерні бюро Ольга Федотова пояснила, що реставраційний ремонт передбачає приведення будівлі до комфортного в експлуатації стану. Його мета — "не змінювати нічого, максимально, наскільки це дозволяє ситуація", оскільки будівля є об'єктом культурної спадщини.
Що зроблять?
Проєкт не передбачає змін на головному фасаді будівлі. Планують закріпити плитку, що відпадає, замінити втрачену, очистити забруднення із нанесенням захисного покриття від вологи та змін температурного режиму. Віконні конструкції замінять на більш енергоефективні, але ззовні це буде непомітно — колір рам і скла та їхнє оздоблення залишаться незмінними.
З фасаду планують прибрати всю зовнішню рекламу, залишивши лише інформаційні вивіски користувачів будівлі. Також передбачається встановлення художньої підсвітки, щоб підкреслити архітектурну особливість споруди.
Юрій Хоменко підкреслює важливість збереження історичної спадщини:
Нам дорога історія цієї будівлі, її минуле, не тому, що так вимагає чинне законодавство з охорони культурної спадщини, а тому, що нам важливо зберігати Київ. Нам не байдуже, що з будівлею буде та як вона виглядатиме. Тому ми зберігаємо кожен елемент оздоблення та її автентичний вигляд, — наголошує генеральний директор бізнес-центру "Хрещатик Плаза" Юрій Хоменко.
Будівля станції метро "Хрещатик" — знакова споруда, її перший вестибюль вмонтували в будинок № 19А. Будівництво наземної частини (касового та ескалаторного залів, кулінарії, ресторану) відбувалося у 1958-1960-х роках. Після відкриття у 1960-му метрополітен тиждень працював в екскурсійному режимі. Групи від підприємств і навчальних закладів могли безплатно оглядати станції й кататися у вагонах. Станція "Хрещатик" тоді вражала киян поєднанням технічного прогресу та розмаху урбаністичної думки, адже її логічно вписали в архітектурний ансамбль міста.
Важливо наголосити, що ця реставрація передбачає не просто косметичний ремонт. Це ретельно продуманий процес, спрямований на збереження історичної цінності будівлі й одночасне підвищення її функціональності та рівня безпеки. З повагою до минулого важливо розв'язати проблеми сучасності, зберігаючи унікальний образ Києва.