Невідома Дарниця: цікаві локації, про які ви не знали

Невідома Дарниця: цікаві локації, про які ви не знали Фото: tov-tob.livejournal.com

"ТиКиїв" продовжує розповідати про цікаві пам'ятки столичних районів. Поговоримо про Дарницький. Раніше "Дарницею" називали чи не усю лівобережну частину Києва, це слово походить від давньоруського "дарнь" або "дарни" ("в дар", "в дарунок"). Тепер це найпівденніший район столичного лівобережжя, до якого входять Позняки, Осокорки, Харківський масив. І тут є чимало цікавого!

Недобудований вокзал

  • ДЕ? Вул. Привокзальна, 1

Залізничному вокзалу на Дарниці якось хронічно не щастить. Першу станцію, відкриту ще у 1899 році, розбомбили під час Другої світової війни. Другу, побудовану у 1953 році, знесли за часів незалежності — хотіли звести на цьому місці другий повноцінний вокзал для Києва. Це б дозволило розвантажити Центральний вокзал та полегшити транспортне сполучення для жителів лівого берега. Проєкт був масштабним та амбіційним: Дарницький вокзал мав стати одним з найбільших у Європі: вміщувати понад 4 тисячі пасажирів та приймати 45 поїздів на добу.

Дарницький вокзал
Такий вигляд мав би Дарницький вокзал, якби його добудували. Зображення: swrailway.gov.ua

Але, як це часто буває, гроші на завершення проєкту закінчилися у 2009 році. Тому повністю збудували тільки два вестибюлі приміського вокзалу  — Північний та Південний, які зараз працюють та приймають пасажирів.

У 2019 році Укрзалізниця хотіла добудувати вокзал за гроші приватних інвесторів та частково перетворити його на ТРЦ (така практика доволі популярна у країнах Європи), але ці плани так і не втілились у життя. Тож величезний головний вокзал досі стоїть недобудованим.

Дарницький вокзал
Фото: Wikimedia Commons/Artemka

Музей каналізації

  • ДЕ? Харківське шосе, 50а

Музей історії каналізації працює у приміщенні старої насосної станції та підпорядковується "Київводоканалу". Тут можна побачити, як влаштована та як розвивалась каналізація Києва, полазити по гігантських трубах та дізнатись про "життя" в підземних колекторах.

Музей каналізації
Фото: vodokanal.kiev.ua

Серед експонатів музею — фрагменти стародавніх труб, кришки каналізаційних люків, різноманітне обладнання для ремонту колекторів та інші предмети, пов'язані з каналізацією. Найцінніший експонат — старовинна дерев'яна труба, яку знайшли під час ремонту водопровідних мереж на Подолі. Більшість експонатів можна помацати, приміряти, випробувати.

Раніше музей працював по буднях і потрапити до нього можна було безплатно за попереднім записом. Зараз він тимчасово не працює. Про відновлення роботи мають повідомити на фейсбук-сторінці музею.

Музей каналізації
Фото: vodokanal.kiev.ua

Закинутий автобусний парк

  • ДЕ? Вул. Бориспільська, 15

Величезна будівля автобусного парку №7 у формі барабана, за визначенням журналістів CNN, є "найразючішим прикладом радянського модернізму" та "прихованою реліквією" часів СРСР. Унікальна споруда діаметром 160 метрів накрита нависаючим дахом, ніби величезне шатро. Єдиною опорою для даху є 18-метрова вежа у центрі — від неї до стін тягнуться 84 ванти, на яких тримаються залізобетонні плити.

Автобусний парк № 7
Фото: tov-tob.livejournal.com

Відкрили автобусний парк у 1973 році — це був великий комплекс з адмінбудівлею, ремонтними,  виробничими цехами та іншими спорудами. Однак найунікальнішою будівлею був футуристичний гараж дископодібної форми, який віддалено нагадував НЛО (ця тема була популярною в архітектурі того часу). Працівники, які не так захоплювалися фантастикою, як архітектори, прозвали гараж "цирком" або "барабаном".

Автобусний парк №7
Фото: Павло Федикович / "Київпастранс"

За радянських часів автопарк щодня обслуговував близько 400 автобусів, які курсували містом, здійснювали міжміські та міжнародні рейси. Та після розпаду СРСР підприємство почало занепадати: спочатку припинили обслуговувати міжнародні автобуси, а потім — і міські. Деякий час "Київпастранс" використовував автопарк як таке собі кладовище непридатного до експлуатації громадського транспорту. Та поступово будівля, збереженням якої ніхто не займався, занепала.

У 2015 році автопарк визнали аварійним та остаточно закрили. Міська влада збиралася знести його, щоб звільнити ділянку для забудови, але на захист унікальної модерністської споруди стали активісти та кияни. Тож колишній автопарк продовжує руйнуватися під впливом часу в компанії сотень покинутих та нікому не потрібних автобусів.

Київська пустеля

  • ДЕ? Вул. Колекторна (півострів між озерами Небреж і Тягле)

На південь від Позняків, між озерами Небреж і Тягле, розташований невеликий, частково піщаний півострів. Місцевість прозвали Київською пустелею або ж Київською Сахарою, бо піску тут і дійсно достатньо, а в деяких місцях він навіть утворює невисокі бархани. На цьому місці можна влаштувати "пустельну" фотосесію або просто прийти сюди помилуватися краєвидами на озера, що оточують "пустелю", та урбаністичні пейзажі Позняків і Осокорків. Влітку це популярне місце для пляжного відпочинку. Щоправда, облаштованого пляжу тут немає, відпочивальники тут тусуються на свій страх і ризик.

Київська пустеля
Фото: tov-tob.livejournal.com

Пустельну романтику півострова частково нівелюють будівельні паркани на півночі півострова, важка техніка, що тут періодично працює, та рев моторів квадроциклів. Та й загальна занедбаність території може трохи зіпсувати враження від цього дійсно цікавого місця.

Київська пустеля
Фото: Ancient Pholiant/Flickr

Мурали у метро

  • ДЕ? Станція метро "Осокорки"

Раніше станція "Осокорки" майже нічим особливо не вирізнялась візуально, та й на фоні тих самих "Золотих Воріт" або "Майдану Незалежності" мала бляклий вигляд. До того ж величезна склепінчаста стеля станції білого кольору була у плямах та підтіканнях від ґрунтових вод. А після пожежі, що сталася у 2012 році, додалися ще й чорні підпалини.

Мурали на станції "Осокорки"
Фото: Гео Лерос

Так було до 2018 року, коли у межах проєкту More Than Us стелю "Осокорків" вирішили перетворити на величезне полотно, на якому художники з різних країн створили вісім муралів, різних за стилем та змістом. Як результат — непримітна раніше станція стала сучасним артоб'єктом, вписаним у простір столичного метро.

Тепер метро "Осокорки" — це не просто чергове місце, яке швиденько пробігаєш дорогою на роботу або додому, не відриваючись від екрана свого смартфона. Тут хочеться зупинитись, пороздивлятися яскраві малюнки та зробити кілька фото на пам'ять. Ось тут причаїлись химерні тварини та символи сучасної війни, з іншого боку підморгує Богдан Ступка, а навпроти щось вишиває вітражна дівчина.

Фото: Гео Лерос

Пішохідний фонтан

  • ДЕ? Головний вхід у Парк партизанської слави

Парк партизанської слави (який, на диво, досі не перейменували) є чи не найбільшою зеленою зоною лівобережної частини Києва. Його головна атракція — новий світловий пішохідний фонтан, який відкрили у 2020 році під час реконструкції зеленої зони.

Фото: kyivcity.gov.ua

Фонтан стоїть на центральному вході у парк і складається з п'яти прямокутних арок заввишки від 6 до 7,7 метра. З верхньої частини арок стікають струмені води, утворюючи штучний водоспад всередині кожної з них. Під арками та поміж них можна вільно ходити. Увечері, коли арки та водоспади всередині них підсвічується різними кольорами, фонтан має вигляд локації з науково-фантастичного фільму.

Фонтан у Парку партизанської слави
Фото: kyivcity.gov.ua

Звісно, працює фонтан тільки у теплий період року. Але у холодну пору у парку також є, чим зайнятися. Наприклад, можна відвідати Музей окупації Києва, який розповідає про історію міста у першій половині XX століття під час радянської та нацистської окупації. Або пошукати між деревами мозаїчних пташок авторства відомого столичного скульптора Костянтина Скритуцького. Чи просто прогулятися до Червонохуторських озер.

Читайте також: "Невідомий Голосіїв: цікаві локації, про які ви не знали"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації