Невідомі Святошин та Борщагівка: цікаві місця, про які ви не знали

Невідомі Святошин та Борщагівка: цікаві місця, про які ви не знали Фото: Qypchak/Wikimedia Commons

"ТиКиїв" продовжує розповідати про цікаві пам'ятки столичних районів. Цього разу — про Святошинський. Назва місцевості Святошин пов'язана чи то з польським топонімом Земля Свеншицька (Святий ліс), чи то з іменем луцького князя Миколи Святоші, що володів землями на Борщагівці. На рубежі XIX та XX на Святошині виникло приміське дачне селище в оточенні хвойних лісів — такий собі заміський курорт для киян. А за радянських часів на місці густих хвойних лісів виросли нові житлові масиви. Розповідаємо, що цікавого є у цьому районі зараз.

Святошинські дачі

ДЕ? Вул. Львівська та її околиці 

Дачне селище у Святошині почали розбудовувати наприкінці XIX століття, коли ця місцевість була передмістям Києва. Будиночки для відпочинку та садиби посеред лісу зводили за зразками закордонних курортних вілл у стилях історизму, еклектики й модерну. З часом сюди проклали вузькоколійну залізницю, облаштували місця для відпочинку на ставках, побудували театр, церкву та інші споруди.

Святошинські дачі
Фото: Rasal Hague/ Wikimedia Commons

Звісно ж, з приходом більшовиків усе це націоналізували, а найкращі споруди передали під оздоровниці, дитячі інтернати й табори відпочинку. У 1930-ті роки збудували ще кілька будівель у стилях неокласицизму та конструктивізму. Роки радянської влади та Другу світову війну пережили далеко не всі споруди, але багато дач збереглося й донині.

Чи не найвідоміша та найкрасивіша з них — Дача з каріатидами, збудована у стилі "київського ренесансу". Фасад будівлі багато прикрашений ліпниною, колонами, карнизами, а вхідний портал увінчаний двома фігурами каріатид. Також добре збереглись ще кілька дач на вулицях Львівській, Крамського та Берестейському проспекті.  

Святошинські дачі
Фото: Rasal Hague/ Wikimedia Commons

Стара залізнична станція

ДЕ? Вул. Святошинська, 15а

З початком активного будівництва дач на Святошині виникла необхідність транспортного сполучення з Києвом. До дачного селища проклали лінію трамвая спочатку на кінській, а з 1901 року — на електричній тязі. У тому ж 1901 році побудували одноповерхову цегляну будівлю залізничної станції "Святошин" та проклали через дачне селище Києво-Ковельську лінію залізниці.

Залізнична станція Святошин
Фото: Олекса-Київ/Wikimedia Commons

Згодом станцію перенесли, але старий будиночок з різьбленими дерев'яними балками стоїть і досі. А ось оригінальний критий павільйон, під яким очікували на поїзди дачники, зберігся хіба що на старовинних листівках.

Фото станції "Святошин" початку 1900-х років

На старих фото також можна побачити, наскільки змінилась місцевість навколо станції. Там, де був густий сосновий ліс, за радянських часів виросла промзона та житлові квартали, а потім додались сучасні новобудови.

Святошинські ставки

ДЕ? На захід від метро "Житомирська", з обох боків Берестейського шосе 

Каскад ставків на річках Нивка і Борщагівка — найбільша система ставків у Києві. Одна частина тягнеться від житлового масиву Біличі до річки Ірпінь, а інша — на південь, на Борщагівку. Як і багато чого на Святошині, ці водойми з'явились тут завдяки "дачному буму" кінця XIX — початку XX століття. Для дачників облаштували два ставки, щоб вони могли відпочивати біля води, купатися та кататися на човнах.  

Святошинські ставки
Фото: Kiyanka/Wikimedia Commons

Найбільший серед ставків, завдовжки близько 1,7 км, має назву Святошинське озеро (або ж став №15). А трохи південніше розташований став № 14, також відомий як озеро Верховина, завдовжки майже кілометр. 

Як і сотню років тому, на порослих очеретом і рогозом берегах водойм у теплу пору полюбляють відпочивати жителі Святошина. Тут тихо, затишно, а якщо зайти трохи далі, то про густонаселений мегаполіс поряд будуть нагадувати лише силуети новобудов, що стирчать над деревами. 

Святошинські ставки
Фото: Аимаина хикари/Wikimedia Commons

Найстаріший кінотеатр Києва  

ДЕ? Просп. Берестейський, 117

Кінотеатр "Екран" збудував ще у 1911 році підприємець Ілля Штейн. Кіноустановка у будівлі працювала від динамо-машини, гуркіт від якої дуже не сподобався святошинським дачникам. Тож кінотеатр доволі швидко закрили, а апарат Штейн переніс у село Біличі. Друге життя кінотеатр отримав у 1943 році — за часів нацистської окупації тут показували німецькі фільми. Після завершення війни він також продовжував працювати, а у 1973 році будівлю відремонтували та встановили нові проєктори.

Кінотеатр "Екран"
Фото: facebook.com/kir.stepanets

За часів незалежності "Екран" працював ще деякий час. Він був чи не останнім кінотеатром Києва, де вручну малювали афіші фільмів. У 2004 році Київрада дозволила знести будівлю заради зведення нового ЖК, проте її врятувала економічна криза, через яку будівництво зупинилось.

Однак у 2010 році, усього за рік до сторіччя кінотеатру, його закрили через пошкодження фундаменту. Після цього тут працювала невелика кав'ярня та вбиральня, а у 2018 році у приміщенні сталася пожежа. Зараз найстаріший кінотеатр Києва занепадає, а грошей на його відновлення немає. 

Кінотеатр Екран
Фото: Фото: facebook.com/kir.stepanets

Парк "Совки"

ДЕ? Між вул. Жмеринська та Бетховена

Територія сучасного парку належить до історичної місцевості Скарбовий (або ж Казенний) ліс. З XIX століття цей великий ліс перебував у казенній власності, звідки й отримав свою назву російською мовою. А на рубежі XIX та XX століть в ньому облаштували зону відпочинку для тих самих святошинських дачників. За радянських часів частину лісу забудували, переважно промисловими спорудами. А на території, що залишилась, у 1976 році заклали парк "Совки" площею близько 35,5 га. 

Парк Совки
Фото: kyivcity.gov.ua

Фактично "Совки" стали невеликим лісопарком з густою рослинністю (переважно високими хвойними деревами) та прокладеними поміж ними ґрунтовими доріжками. Тут можна зустріти їжаків, дятлів, повзиків, зябликів та найчастіше — вивірок. 

У 2018-2019 роках парк оновили: на вході створили сухий фонтан з різнокольоровою підсвіткою, більшу частину доріжок забетонували, облаштували дитячі й спортивні майданчики та збудували шахову альтанку.

Парк Совки
Фото: kyivcity.gov.ua

Храм мормонів

ДЕ? Вул. Яблунева, 1

Мормонство — доволі рідкісне для України явище, тож особливо не очікуєш побачити у Києві аж цілий храм цієї християнської течії. Відкрили київський український храм у 2010 році майже на межі Святошинського району (і, відповідно, Києва), з боку Софіївської Борщагівки. Він став 11-м за рахунком та третім за розмірами храмом Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів (найбільшої гілки мормонства) у Європі.

Храм мормонів
Фото: go2.kiev.ua

Своїм виглядом храм віддалено нагадує чи то мавзолей, чи то будівлі у стилі сталінського ампіру, щоправда, у набагато скромнішому виконанні. Навіть має шпиль, який вінчає позолочена статуя ангела Моронія — пророка і центральну релігійну фігуру для мормонів.

Всередині храм більше схожий на багату садибу з дорогими люстрами, розкішними меблями, мармуровою підлогою та вітражами у вікнах.

Храм мормонів
Фото: zametkin.kiev.ua

Щоправда, побачити розкішне оздоблення всередині храму "прості смертні" не зможуть. Щоб його відвідати, потрібно бути членом церкви та пройти обряд присвячення. Та й тоді у храмі можна побувати тільки під час ритуалу. 

"Колібріс"

ДЕ? Перетин проспекту Леся Курбаса з вулицями Гната Юри та Володимира Покотила

Район ринку "Колібріс" — це такий собі центр життя на Борщагівці, по-своєму легендарне місце, де майже завжди повно людей. Що не дивно, адже це тут перетинаються кілька важливих транспортних артерій.

Колібріс
Розв'язка у 1970-ті роки. Архівне фото

Нетипову і доволі складну кільцеву розв'язку, під якою проходить лінія швидкісного трамвая, побудували у 1970-х. Поряд звели кінотеатр "Лейпциг" (він працює і зараз) та універсам, біля якого встановили фонтан. А неподалік облаштували одразу три парки: "Юність",  "Інтернаціональний" та імені генерала Потапова.

На початку 1990-х всередині розв'язки виник ринок "Колібріс", який поступово почав захоплювати навколишній простір. Фонтан також став жертвою стихійної торгівлі — його забудували МАФами. Тож не дивно, що через торговельний безлад "Колібріс" набув доволі специфічної репутації. До початку повномасштабної війни активісти планували розчистити увесь цей "Шанхай" та відновити фонтан і громадський простір, але поки ці плани так і не здійснились.

Колібріс
Фото: colibris.kiev.ua

Читай також: "Невідомий Поділ: цікаві локації, про які ви не знали

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації