Невідомий Поділ: цікаві локації, про які ви не знали

Невідомий Поділ: цікаві локації, про які ви не знали Фото: go2.kiev.ua

"ТиКиїв" продовжує розповідати про цікаві пам'ятки столичних районів. На черзі ще один історичний район Києва — Подільський. За кількістю старовинних пам'яток Поділ може сміливо посперечатися з Печерськом. Тут чи не на кожному розі стародавня церква або будиночок з цікавим минулим, а інколи й цілі вулиці, такі як Андріївський узвіз, є пам'ятками історії. Однак нас цікавлять пам'ятки не такі відомі, але не менш цікаві.

Найстаріший будинок Києва

ДЕ? Контрактова площа, 7

У дворику біля Контрактової площі, в бік Андріївського узвозу, заховався двоповерховий будиночок блідо-зеленого кольору, який вважається найстарішим житловим будинком Києва. Першу дерев'яну будівлю тут звели понад 260 років тому, у 1760 році, а потім добудували будинок з каменю для дворянської родини Вишневських. Ця будівля — одна з небагатьох, що пережили велику пожежу на Подолі у 1811 році.

Найстаріший будинок Києва
Скриншот відео check in ukraine/YouTube

Під кінець XIX століття будинок перейшов у володіння сім'ї кондитера та купця Максима Нечаєва. Родина мала свій прилавок на Київському контрактовому ярмарку, з якого продавала печиво та фірмові пряники з цукатами. "Нечаївські пряники" з часом стали добре відомими далеко за межами Києва.

Коли до міста прийшла радянська влада, будинок націоналізували, проте Нечаєви залишились жити в одній з його кімнат. А вже після набуття незалежності нащадкам відомого купця вдалося повернути історичну будівлю у свою власність.

Найстаріший будинок Києва
Фото: facebook.com/kir.stepanets

Парк моряків та "Желєзняков"

ДЕ? Рибальський острів, під Подільським мостом

Історія парку на Рибальському острові (який насправді є півостровом, але якось вже склалося) почалася з того, що у 1967 році тут на постаменті встановили військовий корабель "Желєзняков". Цей річковий монітор зійшов з верфі київського заводу "Ленінська кузня" у 1930-ті роки. Він брав активну участь у Другій світовій війні та завдав чимало шкоди ворогу, брав участь у визволенні Румунії, Болгарії та Югославії. 

Парк моряків
Фото: go2.kiev.ua

У 1960-ті роки з ініціативи робітників заводу корабель перетворили на пам'ятник, а навколо облаштували невеликий парк.

У наш час на майданчику біля "Желєзнякова" проводять урочистий випуск курсантів столичної академії водного транспорту — майбутніх моряків. Також звідси відкривається незвичайний краєвид на індустріальні нетрі Подільського району — затоку Рибальського острова, річковий порт та суднобудівний завод.

Парк моряків
Фото: go2.kiev.ua

Пивзавод Ріхерта

ДЕ? Вул. Кирилівська, 35

Наприкінці XIX століття підприємець Михайло Ріхерт придбав невелику подільську броварню, яку згодом переобладнав на повноцінний пивний завод з потужними паровими машинами. У 1913 році на заводі працювали понад півсотні людей, а виробництво пива сягало 400 тисяч відер на рік!

Пивзавод Ріхтера
Фото: facebook.com/kir.stepanets

Після встановлення радянської влади завод перейменували на "Сальватор", і на ньому почали випускати безалкогольні напої. Потім підприємство деякий час стояло покинутим, поки його не переобладнали під виробництво солодових екстрактів. Після розпаду СРСР завод пропрацював ще кілька років, і врешті його закрили у 1996-му.  З того часу він стоїть покинутим та поступово руйнується.

У 2020-х почалися розмови про те, щоб ревіталізувати територію підприємства. А у листопаді 2023-го презентували проєкт будівництва на його території житлового комплексу зі збереженням історичних промислових споруд.

Пивзавод Ріхтера
Фото: facebook.com/kir.stepanets

Ніс Гоголя

ДЕ? Вул. Десятинна, 13

Пам'ятник, присвячений сатиричній повісті Миколи Гоголя "Ніс" (або ж носу самого письменника, тут версії розходяться), встановили біля Андріївської церкви у 2006 році. Точніше — на стіні біля входу до галереї "Триптих", де колись працював автор артоб'єкта — львівський митець Олег Деркач. 

Ніс Гоголя
Фото: go2.kiev.ua

Зі скульптурою пов'язана легенда про самого Гоголя. Мовляв, колись, гуляючи восени Києвом, він потрапив під дощ якраз навпроти Андріївської церкви, і підхопив нежить. І такий сильний, що думати міг тільки про свій нещасний ніс. Тож, згідно з легендою, у письменника й виникла ідея написати повість "Ніс". 

Також існує повір'я, що якщо потертися власним носом об  скульптуру, можна вилікувати нежить.

Ніс Гоголя
Фото: Sergey Gorbach/Google Maps

Синагога на Подолі

ДЕ? Вул. Щекавицька, 29

Це найстаріша київська синагога, що збереглась до нашого часу. Побудувати споруду у мавританському стилі у 1894-1895 роках коштом купця Габріеля-Якова Геселевича Розенберга. Отримати дозвіл на будівництво синагоги у Києві у той час було складно через обмежені права юдеїв, тому спочатку Розенберг погодив у міської влади зведення особняка, а вже потім отримав дозвіл облаштувати у ньому молитовню.

Синагога на Подолі
Фото: the-city.kiev.ua

Синагога працювала до 1929 року, поки радянська влада не вирішила віддати її під потреби клубу робітників-кустарів. Будівля пережила Другу світову війну та окупацію Києва нацистами, і вже у 1945 році діяльність синагоги відновили. Довго вона була єдиною чинною синагогою Києва.

Синагога на Подолі
Фото: the-city.kiev.ua

У 1990-ті тут створили єшиву — вищий єврейський навчальний заклад. А на початку 2000 років синагогу повністю відновили згідно з оригінальним проєктом Миколи Гарденіна та добудували до неї два нові корпуси.

Музей Чорнобиля

ДЕ? Пров. Хорива, 1

Інтерактивний музей, присвячений одній з найбільших техногенних катастроф за всю історію людства, працює у будівлі колишнього пожежного бюро на Подолі з 1992 року. Тут представлена найповніша експозиція, присвячена історії Чорнобильської АЕС, самій катастрофі та розвитку атомної промисловості України.

Музей Чорнобиля
Фото: Музей Чорнобиля/Facebook

Фондова колекція музею формувалася протягом кількох десятиліть, загалом вона налічує майже 22 тисячі предметів. Це — фотографії, документи, витвори мистецтва, особисті речі ліквідаторів аварії та мешканців місцевості, де розташована станція. 

На вході до музею відвідувачів зустрічають покажчики з назвами 76 населених пунктів зони відчуження, які перестали існувати через аварію. А підлога однієї з зал зроблена у вигляді плити біологічного захисту головного реакторної зали ЧАЕС. Ще тут є іконостас з храму у зоні відчуження, робоча модель атомної станції та радянський пункт радіаційного контролю.  

Музей Чорнобиля
Фото: Музей Чорнобиля/Facebook

Замкова гора та язичницьке капище

ДЕ? Між Воздвиженкою та Андріївським узвозом

Колись Замкова гора була знаковим місцем для киян. Тут розташовувався князівський палац, потім — дерев'яні укріплення литовського воєводи, а у XIV-XVI століттях — Київський замок, який і дав назву горі. Замок спалили українські козаки, які повстали проти польських загарбників, і з того часу гора спустошилась. У XIX столітті тут існувало кладовище для жителів Подолу, яке потім відійшло Фролівському монастирю. У 1857 році поряд з ним збудували муровану Троїцьку церкву. За радянської влади кладовище закрили, а церкву розібрали у 1938 році. За Генпланом Києва тих років на Замковій горі хотіли облаштувати великий парк, але задум так і не реалізували.

Замкова гора
Фото: facebook.com/kir.stepanets

Зараз Замкова гора —  пам'ятка природи та історії, вкрита густою рослинністю й оповита легендами. Піднятися на неї можна металевими сходами з Андріївського узвозу. Звідси відкривається розкішний краєвид на Поділ, Воскресенку та Дніпро, а про багату історію місцевості нагадують залишки могил, склепів та інших старих споруд. 

Ще тут є два язичницьких капища, які збудували київські рідновіри для проведення своїх обрядів. На одному з них навіть зазначений розклад обрядів — щонеділі о десятій ранку.

Замкова гора
Фото: kiev-klab.com.ua

Читай також: "Невідомий Печерськ: цікаві локації, про які ви не знали"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації