Новий законопроєкт про мобілізацію: що потрібно знати?

Новий законопроєкт про мобілізацію: що потрібно знати? Фото: Офіс Президента

Днями Верховна Рада має розглянути новий законопроєкт про мобілізацію, який навів галасу по всій країні та жваво обговорюється українцями в соцмережах. Команда "ТиКиїв" вирішила дізнатися, які зміни чекають на військовозобов'язаних.

Фото: FB/Генштаб
Фото: FB/Генштаб

 

Що нового у законопроєкті?

В Міноборони стверджують, що коментарі та зауваження до законопроєкту узгоджені з Генеральним штабом, урядом та народними депутатами. Профільний комітет Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки також позитивно ставиться до нього. Доповідати про новий законопроєкт у Верховній Раді має головнокомандувач Валерій Залужний та міністр оборони Рустем Умєров. 

Головне нововведення: зміна призовного віку з 27 до 25 років. Нові обов'язки громадян України згідно із законопроєктом:

  • проходити медичний огляд;
  • стати на військовий облік за місцем перебування при переїзді під час проведення мобілізації;
  • зареєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
  • обов'язкова явка до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та військових частин після оголошення мобілізації;
  • мати при собі військово-обліковий документ разом із документом, що засвідчує особу, пред'являти його на вимогу співробітників Територіального центру комплектування або поліції.

Також поліції дадуть повноваження залучатися до заходів рекрутингу на військову службу разом із центрами надання адміністративних послуг, центрами зайнятості та центрами рекрутингу. 

Фото: Telegram/International Legion
Фото: Telegram/International Legion

 

Бронь від мобілізації та хто не підлягає призову

Планують встановити новий порядок мобілізації тих, хто працює в органах держаної влади, включаючи посади державної служби категорії "А" — всі військовозобов'язані, категорій "Б", "В" — до 50% кількості військовозобов'язаних.

Співробітники Нацполіції, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони не матимуть відстрочки.

Бронь для мерів, голів селищних рад та територіальних громад поки залишать. Також звільнені від покарання з випробувальним терміном за бажання зможуть приєднатися до лав ЗСУ.

Хто не підлягатиме призову на військову службу під час мобілізації:

  • чоловіки, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільнені зі служби у запас у зв'язку із закінченням терміну військової служби, — протягом двох років з дня звільнення з військової служби. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою;
  • громадяни, які проходили військову службу та були звільнені зі служби в запас у зв'язку зі звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою;
  • громадяни, які були звільнені зі строкової військової служби під час дії воєнного стану, — протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби.

З 2025 року передбачено впровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців при установах вищої освіти усіх форм власності. 

Базову загальновійськову підготовку буде запроваджено для громадян, які планують вступити:

  • на державну службу, обійняти посади в органах прокуратури, а також інших громадян (за бажанням) у навчальних частинах Збройних сил України;
  • на службу до поліції — у навчальних частинах Міністерства внутрішніх справ України.

Також після припинення воєнного стану буде впроваджена базова військова підготовка для громадян чоловічої статі віком до 25 років (жіночої статі — за бажанням). Це стосується тих, хто не проходив базову загальновійськову підготовку.

Фото: Telegram/International Legion
Фото: Telegram/International Legion

 

Заблоковані рахунки та неможливість виїхати за кордон

Найобговорюваніше питання у соцмережах — судові обмеження для "ухилянтів". За новим законопроєктом ТЦК зможе звернутися до установи, яка має право накласти на військовозобов'язаного, що ухиляється від мобілізації, нові обмеження:

  • арешт банківських рахунків та цінностей, що зберігаються в банках;
  • обмеження на виїзд за кордон;
  • обмеження прав на керування автомобілем.

Демобілізація та перехідні положення

У новому законопроєкті планують ввести підстави для звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься термінами відповідно до рішення Ставки Верховного Головнокомандувача.

Прикінцевими та перехідними положеннями встановлюються норми про:

  • переогляд обмежено придатних громадян;
  • оновлення громадянами України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів своїх військово-облікових даних;
  • збереження здобувачами освіти права на відстрочку до завершення поточного навчального року у разі втрати цього права;
  • постановку на військовий облік військовозобов'язаних громадян, які працюють (проходять службу) на посадах у Національній поліції України, Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органах та підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі України (протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом).

Перше читання законопроєкту відбудеться цього тижня. Багато нардепів вже заявили, що в них є питання та пропозиції стосовно деяких пунктів документа.

А що ти думаєш про нову версію законопроєкту про мобілізацію? Пиши у коментарях нашого Телеграм-каналу! 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації