Жорстка й каламутна: що не так із питною водою в Києві

Жорстка й каламутна: що не так із питною водою в Києві Фото: Freepik

70% водних мереж Києва потребують капітального ремонту. Цю й інші проблеми обговорювали за круглим столом депутати Київської міської ради, громадські активісти, екологи, науковці та юристи. Яких ще висновків вони дійшли?

Круглий стіл провели в Києві 27 червня. Його головна тема — стан мереж та якість питної води в столиці. За словами депутата Андрія Вітренка, Київрада замовила відповідне дослідження у Київводоканалу. Водопостачальники проаналізували п'ять районів столиці — і ось результат:

Якщо за біологічними характеристиками вода підготовлена — там немає різноманітних мікробів і патогенів, то за фізико-хімічними характеристиками вміст заліза перевищений, і вода дуже жорстка, — сказав Андрій Вітренко.

Для належного очищення система водопідготовлення потребує нових технологій. Розв'язати цю проблему можна лише в комплексі з відведенням та очищенням стічних вод. Чому? Бо головне джерело водопостачання Києва — це річка Дніпро, де якість води залежить від забруднень, що надходять зі стічними водами.

У проблемному стані й Бортницька станція аерації (БСА): саме там очищують київські стоки від забруднювальних речовин та оброблюють затримані механічні рештки (сміття). Обладнання на станції слід оновити, а сам комплекс — реконструювати. Під питанням, зокрема, безпечність мулових полів БСА, куди осад зі стічних вод перекачують для подальшого сушіння в природних умовах.

Фото: vodokanal.kiev.ua

Бортницьку станцію аерації запроєктували та звели в 1950-1960-х роках. Нині в найкритичнішому стані перебувають споруди її першого блоку, які використовують із 1964 року. Очисні споруди вже відпрацювали свій експлуатаційний термін і потребують негайної реконструкції. Крім того, важливо побудувати нову насосну станцію першого підйому, яка перекачує стічні води на перший блок БСА.

Де гроші на ремонт?

Андрій Вітренко повідомив, що в бюджеті Києва чимало коштів заклали саме на ліквідацію наслідків незадовільного водопостачання. Утім, труби лагодять точково, а за три роки розпочали хіба аварійний ремонт трьох колекторів на лівому березі.

Цю тему доповнив Микола Конопелько, заступник голови постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин. Він заявив, що негайного капремонту потребують 70% мереж у Києві.

Задля оновлення столичної системи водопостачання потрібні значні інвестиції, бо раніше заміну старих труб та решту проблем глобально не розв'язували. Таку думку висловила Аліна Загриценко, докторка технічних наук, професорка кафедри гідрогеології та інженерної геології, деканка ФПНТ.

Фото: Freepik

Дмитро Калько, громадський діяч, член громадської ради при КМДА, заявив, що столична влада загалом не має стратегічного бачення, як впоратися із "водним питанням" у Києві.

Останні заяви влади про проблему очищення води на їхніх офіційних ресурсах датуються 2014–2015 роками. Немає стратегічного плану чи цільової програми для цього завдання, — сказав Дмитро Калько.

За круглим столом згадали й про можливі правопорушення колишніх посадовців Київводоканалу. Андрій Вітренко сказав, що ексочільник компанії Сергій Крушановський та деякі його заступники наразі під слідством. А адвокат Борис Станіслав зауважив, що за 2023 рік до суду скерували чотири кримінальні провадження.

Ідеться про те, що Київська міська прокуратура торік скерувала кримінальні провадження за обвинуваченням дев'яти осіб: колишнього керівника ПрАТ "Київводоканал", двох керівників департаментів, начальника відділу та інженера відділу ПрАТ, двох начальників департаментів КМДА, а також двох керівників суб'єктів господарювання — підрядників.

За даними Укрінформу, збитки державі оцінили в 67,7 мільйона гривень. Також триває досудове розслідування у трьох кримінальних провадженнях за фактами розтрати, заволодіння коштами Київводоканалу на суму 322 мільйони гривень. 

Фото: Freepik

Погана якість питної з-під крана підвищує ризики захворіти на недуги, що передаються водою. Це, зокрема інфекційні захворювання, як-от дизентерія, холера, черевний тиф, паратифи, ботулізм, гепатит, аскаридоз. Тож сподіваємося, що "водне питання" вирішать якнайшвидше.

Читай також: Як у Києві латають тріщини на дорогах   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації