Що ми маємо знати про будинок письменників Роліт?

Роліт – складова абревіатура від назви "Кооператив "Робітник літератури". Будинок письменників у стилі українського конструктивізму та класицизму збудували в 1934 році на вулиці Б. Хмельницького, 68.
Історія
Ідея створити власний будинок зʼявилася у письменників після того, як їхні харківські колеги у 1928 році звели будинок "Слово", який можна знайти за адресою: вулиця Культури, 9.
Архітектурним проєктом займався зодчий, художник Василь Кричевський, а допомагав йому учень Петро Костирко. Через нестачу коштів на будівництво потрібно було кілька разів вносити правки в проєкт та ставити все на паузу. Тому письменникам доводилося неодноразово надавати допомогу, щоб хоч якось посприяти спорудженню.

Корпуси
Перший корпус Роліту розташований на вулиці М. Коцюбинського. Він має п'ять підʼїздів та налічує 60 квартир – дво- та трикімнатні, в які почали заселяти в 1934 році. Оскільки дім письменників будувався як елітне дороге житло, у п'ятому підʼїзді було декілька чотирикімнатних квартир. В 1930-х роках було розкішшю для столиці мати житло на кілька кімнат, побутові прилади та особистий телефон.

Проєктом у класичному стилі другого корпусу займався архітектор Микола Сдобнєв. Він якраз і розташований по вулиці Б. Хмельницького.
Будинок мав тільки один підʼїзд, сім поверхів та 14 розкішних апартаментів. Робочі кабінети на 22-25 кв. м, чотирикімнатні квартири на 97,6 кв. м та п'ятикімнатні на 120, 9 кв. м. Перших мешканців – провідних українських радянських письменників – заселили в 1939 році.
Варто зазначити, що будинок добре облаштували: він мав спеціальну кімнату для проживання хатньої робітниці та чорний вхід на подвірʼя. Дах нової споруди також оснастили мансардою і навіть планували відкрити там літературну кав'ярню.
Провідна роль в літературі
Довгий час Роліт сприймали як синонім української літератури, адже в його стінах писалися "Пісня про рушник" А. Малишка, роман "Собор" О. Гончара, український переклад "Витязя в тигровій шкурі" Ш. Руставелі. Читачі надсилали улюбленим письменникам листи зі словами подяки та підтримки.
В будинку мешкали не тільки письменники, а й ті, хто був під пильним контролем НКВС та КДБ. Звідти йшли у вʼязниці, в концтабори, на смерть від чекістської кулі, на фронт і в евакуацію.
Роліт згадується в поетичних творах Л. Первомайського "Коли у червні почалась війна..", С. Голованівського "У Києві, де вгору гнеться вулиця...", В. Малишко "Наш добрий дім", а також у мемуарах та щоденниках.

Тепер
Рівно 70 років тривала літературна історія будинку. Серед останніх відомих літераторів Роліту був Герой України М. Руденко, який помер у 2004 році, та літературознавець, головний редактор журналу "Всесвіт" Олег Микитенко, який помер у 2020 році. Він оселився тут ще шестирічним хлопчиком та мешкав у цьому домі з перших його днів. Однак зараз більша частина мешканців будинку жодним чином не пов'язана з літературою.
У 1970 році Роліт назвали памʼяткою історії. Зараз там працюють фірми, а колись творили літературні класики.
Відомі мешканці
Борис Антоненко-Давидович (24, 53 кв.), Микола Бажан (31 кв.), Остап Вишня (21 кв.), Сава Голованівський (55 кв.), Олесь Гончар (65 кв.), Наум Тихий (31 кв.), Іван Кочерга (4 кв.), Андрій Малишко (68 кв.), Юрій Яновський (66 кв.) та інші видатні культурні діячі України.