Приголомшливі київські мурали, про які варто знати

Приголомшливі київські мурали, про які варто знати Фото: архів

Настінні розписи на архітектурній площині будівель у столиці України постійно притягують погляди перехожих. Їх створювали українські та закордонні художники Австралії, Аргентини, Бельгії, Бразилії, Великої Британії, Ізраїля, Іспанії, Канади, Німеччини, Польщі, Португалії, Пуерто-Рико, США, Франції тощо. На сьогодні Київмурал налічує 176 стінопис та 39 художника. Карту муралів можна переглянути тут.

Графіті почали зʼявлятися у первісних культурах у середньовічних містах Стародавнього Риму. 

Сучасні графіті зародилися у 1960-х роках в США. Поява і масове їх поширення стало результатом бунтарського руху, коли міста почали перетворюватися на суцільне гетто знаково-кодових систем, – як зазначив французький філософ Жан Бодріяр. 

В Україні стрит-арт помітили у 1990-х роках. Малюнки вуличних художників можна помітити у найпомітніших місцях: метро, старі автомобілі, мости, бетонні паркани чи давно покинуті будівлі. Хоч графіті є незаконними надписами, іноді вони наповнюють місто візуальною насолодою та творять історії. Впродовж 2000-х – 2010-х років у столиці почали проводити офіційні фестивалі урбаністичного мистецтва. Так на будинках зʼявилися десятки муралів санкціоновані місцевою владою.

Серед українських художників у 2000-х роках виділяють Олексія Бордусова та Володимира Манжоса, які працювали разом з 2001 року. Вони займалися застосуванням індивідуального набору шрифтів та певних стильових елементів, за допомогою якого й формується власний стиль райтера. А у 2004 році почали малювати персонажів. Надихнувшись творчими роботами Ос Жемеоса, Нунки, Ніни, Зезани, Вітче, Сіро, першої їх роботою були розписи на бетонній стіні уздовж річки Лебідь. Так пізніше гурт з чоловіків "Інтересні казки" став впізнаваним. 

Мавпа з барабаном
"Мавпа з барабаном"
Мурал на Левандовській
Мурал на Левандовській

Значущість від діяльності "Інтересних казок" у 2010-2012-х роках здобула популярність за межами України. Їх почали запрошувати розписувати фасади й брати участь в персональних й групових виставках у США, Мексиці, Іспанії, Італії, Португалії, Нідерландах, Індії, Словаччині тощо. У 2014 році видання "The Huffington Post" внесло один із муралів художників в Балтиморі до топу 25 найцікавіших проєктів стріт-арту у світі.

Пропонуємо розглянути деякі мурали.

"Час змін"

ДЕ? Стрілецька, 4б

"Час змін"
"Час змін"

Володимир Манжос створив шестирукого козака, що веде боротьбу зі змієм. Мурал присвячений патріотичному духу українців, які продовжують боротися за свободу та світле майбутнє.

"Вісник життя"

ДЕ? Вул. Рейтарська, 9

"Вісник життя"
"Вісник життя"

Створений харків'янином Олександром Брітцом у 2015 році. Біла ворона, що виділяється з-поміж чорних символізує добрі звістки й народження нового життя.

"Леся Українка"

ДЕ? Вул. Стрілецька, 28

"Леся Українка"
"Леся Українка"

Малюнок був створений у 2015 році в рамках артпроєкту "City Art" Гвідо ван Хелтоном, австралійським художником. Чоловік знайшов натхнення у вірші Лесі Українки "Конвалія", тому відмовився від всіх правок у роботі.

"Просте щастя"

ДЕ? Вул. Казимира Малевича, 42

"Просте щастя"
"Просте щастя"

Автором муралу став іспанський художник-татуювальник та монументаліст Харʼєр Робледо (Javier Robledo) у 2017 році. Присвячена робота умінню радіти простим речам.

"Відродження"

ДЕ? Вул. Боричів Тік, 33

"Відродження"
"Відродження"

В рамках культурного фестивалю "Французька весна" мурал створений у 2014 році французьким художником Julien Malland (Seth) у співпраці з українським художником Олексієм Кисловим. Українка у вінку з хлопчиком символізує відродження України.

"Привид Києва"

ДЕ? Вул. Межигірська, 3/7

"Привид Києва"
"Привид Києва"

Мурал присвячений легендарному "Привиду Києва" відкрили в столиці до Дня авіації. Він став ініціативою благодійного фонду "Для моєї України", який підтримує загиблих дітей льотчиків. Ідею втілив художник Андрій Ковтун.

"Свята Джавеліна"

ДЕ? Вул. Авіаконструктора Антонова, 13

"Свята Джавеліна"
"Свята Джавеліна"

Новий мурал намалював Андрій Пальваль у Соломʼянському районі Києва за мотивами проєкту канадського журналіста Крістіана Бориса.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

На Софійській площі почали встановлювати головну ялинку: вона штучна та білого кольору - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

На Софійській площі почали встановлювати головну ялинку: вона штучна та білого кольору

"Україна в моїх думках": у Києві з'явився новий мурал відомого грузинського художника - 412x412
Мистецький

Тетяна Трифонова

"Україна в моїх думках": у Києві з'явився новий мурал відомого грузинського художника

Black! Factory Festival 2024: рейв, танці, експерименти та свобода - 412x412
Мистецький

Редакція "ТиКиїв"

Black! Factory Festival 2024: рейв, танці, експерименти та свобода

10 виставок грудня, які варто відвідати - 412x412
Мистецький

Вікторія Аронова

10 виставок грудня, які варто відвідати

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації