Східна казка у Києві: розповідаємо про мечеть "Ар-Рахма"

Біля станції метро "Контрактова площа", на вулиці Лук'янівській, 46, можна побачити першу соборну мечеть Києва – справжню східну казку посеред міста. Тут усі охочі можуть дізнатися про мусульманські традиції та ісламську культуру.
Історія мечеті
Станом на 1897 рік у Києві проживало 1759 мусульман. Серед них тільки кияни, тому насправді, враховуючи студентів, торговців та мусульман з різних країн, що мешкали в Україні, загальна кількість населення була більшою. Тож серед мусульман постало питання про місце для молитви в Києві.
Першим духовним осередком, де збиралися прихильники ісламу, був дім молитви в будівлі Калиновича. Проте ця споруда була зовсім не призначена для молитви, адже будували її для інших цілей. Наступним спробам побудувати мечеть у 20 столітті завадили війни та революції.
У 1992 році шейх Ахмед Тамім заснував Духовне управління мусульман України. Це й стало поштовхом для того, щоб побудувати першу мечеть в Україні.
Її будівництво розпочалося у 1996 році та тривало 15 років, адже проходило в декілька етапів. Київська діаспора мусульман неабияк допомагала завершенню будівництва – і фінансово, і фізично. Хоча офіційно мечеть була відкрита в 2011 році, для вірян двері були відчинені у 2000 році, щойно було обрано назву Ар-Рахма ("Милосердя") і встановлено півмісяць.

Особливості мечеті
Архітектором мечеті виступив Олександр Комаровський. Проте працював він не один, а разом з консультантом із Сирії – Ридваном Маджзубом. Після смерті головного архітектора за будівництво взялися Сергій Бабушкін разом з Хоххом Ахмадом Дадаєвим.

Головною ідеєю проєкту мечеті було збереження східних традицій у сучасному виконані. Така ретельна праця та свідомий підхід зробили її неймовірно цікавою архітектурною спорудою. Усередині церкви можна побачити великі люстри та килим площею понад 1 000 кв. м, що доставили в Україну з Туреччини, гравіювання імені Бога – "Аллаха", пророка – "Мухаммеда". Цікавий факт, що для облицювання мечеті використали спеціальний камінь, який найбільше підходить саме для нашого клімату. Його привезли з Азербайджану.
Територія мечеті вражає, адже тут 3 200 квадратних метрів. Такий розмір будівлі дає змогу вмістити одночасно 3 000 вірян.
Ще однією цікавою особливістю мечеті є священна реліквія мусульман, що там зберігається, – волос Пророка Мухаммеда.