Відродження з попелу: замість зруйнованого росіянами стадіону "Локомотив" у Києві збудують спортивне містечко
У столиці збудують нове спортивне містечко, яке стане символом незламності українців: на місці зруйнованого російськими загарбниками спорткомплексу "Локомотив" Укрзалізниця планує створити сучасний, багатофункціональний спортивний центр, який не лише відновить втрачене, але й стане новим осередком спортивного життя Києва.
Нагадаємо, 23 січня 2024 року російська ракета знищила головний корпус, в якому розміщувались роздягальні, спортивний зал та адмінкорпус футбольного клубу "Локомотив" за адресою: Стадіонний провулок, 10/2. Також тоді загинув лікар-реабілітолог та спортсмен-триборець Михайло Донський.
Директор "Локомотива" Олександр Єгоров прокоментував, що будівлю не можна відновити: її фундамент потріскався, а офісні приміщення та спортивні споруди були майже повністю зруйновані. Це стосується і водопровідних та електричних мереж. Сховище, тренажерні зали та прилеглу територію затопило. Орієнтовну вартість відбудови всіх будівель спорткомплексу тоді оцінили в 50 млн грн!
До речі, у спортзалі комплексу тренувався дитячий баскетбольний клуб "Ведмеді", який належить уславленому українському баскетболісту, чемпіону НБА Станіславу Медведенку.
Стадіон "Локомотив" має багату історію. Відкритий 2 серпня 1925 року на місці колишнього стадіону для ігор працівників залізничного вокзалу, він отримав свою сучасну назву у жовтні 1935 року. Протягом десятиліть "Локомотив" був домашньою ареною для однойменного футбольного клубу, одного з найстаріших в Україні. ФК "Локомотив" вважається найстарішим клубом у Києві. Його заснували 1919 року.
До російського вторгнення стадіон був розрахований на 1631 глядача, мав сучасне штучне покриття газону та систему освітлення. У 2022 році Укрзалізниця провела капітальний ремонт спорткомплексу, модернізувавши його інфраструктуру. Однак ворожий обстріл фактично знищив результати всіх попередніх зусиль з оновлення.
Що буде далі?
Зазначимо, що фізкультурно-спортивний клуб "Локомотив" — це структурний підрозділ регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Укрзалізниця". Зруйновані будівлі стадіону демонтували, а клуб продовжив свою роботу та організував тренування спортсменів на інших базах. Попри критику скептиків про те, що під час війни це "не на часі", Укрзалізниця вирішила піти далі, аніж просто відбудувати стадіон...
У співпраці із 17 провідними архітектурними організаціями вирішили розробити концепцію сучасного спортивного містечка, яке включатиме не лише стадіон, але й різноманітні спортивні зони, спортзал, а також музей історії ФСК "Локомотив".
Найближчим часом вони представлять свої ідеї та концепції, серед яких буде обрано найкращий варіант, що найповніше відповідатиме поставленим завданням.
Ключові особливості проєкту:
- Інклюзивність: новий комплекс буде доступним для всіх груп населення, включаючи людей з інвалідністю. Це означає, що при проєктуванні врахують потреби різних категорій відвідувачів, забезпечуючи комфортний доступ до всіх зон комплексу.
- Різноманітність спортивних можливостей: окрім футбольного поля, у спортивному містечку планують створити зони для різних видів спорту. Це дасть змогу дітям та дорослим розвиватися у різних спортивних напрямках.
- Підтримка ветеранів: особливу увагу приділять створенню простору для ветеранів російсько-української війни, де вони зможуть займатися спортом та проходити реабілітацію.
- Екологічність: проєкт враховуватиме екологічні аспекти, використовуючи екологічно чисті матеріали та технології для мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище.
- Збереження історії: створення музею історії ФСК "Локомотив" сприятиме збереженню багатої спортивної спадщини та знайомству нового покоління зі славетним минулим клубу.
Звідки візьмуть фінансування?
Фінансуватимуть проєкт коштом різних джерел. Вже зараз до ініціативи приєднався Фонд Говарда Баффета, який поділяє цінності та ідеї Укрзалізниці щодо створення нового спортивного осередку. Крім того, компанія сподівається залучити й інших донорів, готових підтримати облаштування багатофункціонального спортивного містечка в Києві.
Футбольний клуб та дитяча академія продовжують працювати, брати участь у міжнародних змаганнях та перемагати.
У липні "Локо" виграли міжнародний турнір серед професійних команд у Лейпцигу. А у червні завдяки Укрзалізниці нашу країну на міжнародному футбольному турнірі дітей з ампутацією — на змаганнях Ampfoot junior camp у Бельгії представив наш спортсмен з ампутацією Олександр Вавричин. (Його запросили спробувати себе в ролі помічника тренера на подальших змаганнях).
Відбудова та розширення спорткомплексу "Локомотив" має велике значення не лише для Києва, але й для всієї України. Реалізація цього амбітного проєкту стане важливим кроком у відновленні інфраструктури столиці. "Локомотив" — не просто спортивний комплекс, а символ відродження та розвитку, який надихає.
Читай також: Велика гра починається з футбольного поля біля дому