Як очистити столицю від сміття? 5 корисних програм для киян
17 червня світ відзначає День сміттяра. Це нагода віддячити фахівцям, які щодня підтримують нашу столицю в чистоті. Лови 5 корисних програм, завдяки яким можна позбутися відходів та зробити Київ екофрендлі-містом!
RecycleMap
Як і зазначено в назві, цей проєкт — передовсім мапа, де регулярно позначають наявні пункти утилізації відходів по всій Україні, зокрема й у столиці. Команда RecycleMap ставить за мету популяризувати сортування та вторинне перероблення відходів як невіддільну частину сучасного життя. Спеціально під карту розробили фільтр, що дає змогу обрати найближчий пункт саме для тебе.
Через RecycleMap можна відфільтрувати пункти, які збирають PET-пляшки, автомобільні акумулятори, алюміній, кольорові та чорні метали, мобільні телефони, моторні мастила, поліетиленові пакети, рослинну олію, термометри, шини, ба навіть ялинки!
- ЯК? Потрібна тобі мапа — за покликанням. Обираєш необхідний тип сміття, прокладаєш шлях (мапа інтегрована з Google) — і в дорогу!
Київміськвторресурси
Підприємство заснували 1948 року (тоді воно мало назву Київоблутильсировина). Нині ж це — провідна установа столиці, яка щороку переробляє близько 70 тисяч тонн відходів вторинної сировини. Сміття приймають у спеціальних пунктах або закуповують у юридичних осіб. За кожен кілограм зданої сировини Київміськвторресурси сплачує кошти.
Підприємство приймає:
- ПЕТ-пляшки, кришки від пляшок;
- пластмасу різних видів (поліетилен, поліпропілен, ПВХ тощо);
- макулатуру;
- скло;
- картонно-паперові відходи;
- гумові відходи;
- металеві відходи.
- ЯК? Знайти найближчий пункт приймання можна за покликанням.
Центр управління відходами
Ця організація вивозить й утилізує вторсировину (ресурсоцінні відходи) та небезпечний непотріб. Зокрема, побутову техніку, меблі, деревину, електронне обладнання, використані батареї та акумулятори й навіть транспортні засоби.
Загальний алгоритм такий:
- Центр бере застарілу, відпрацьовану, списану, непридатну до ремонту техніку.
- Розбирає та сортує за видами матеріалів.
- Передає відходи на вторинне перероблення.
- З них отримує нові продукти.
Крім того, Центр управління відходами допомагає впровадити в компаніях програму "Зелений офіс". Персонал різних фірм навчають, як піклуватися про екологію на робочому місці. У межах ініціативи можна поставити окремі бокси для паперу, скла, металу й пластику, а також залишкових відходів.
- ЯК? Фізичні особи можуть надсилати відходи "Новою поштою" та замовляти вивезення на території столиці й усієї Київщини. Детальна інформація за номером: 098-043-03-03.
PowerKit
Це — спільнота волонтерів, яка створює безоплатні павербанки для ЗСУ... з електронних сигарет! Такі відходи містять літієві акумулятори, які чудово підходять для виробництва потужних зарядних станцій. Місткості найбільшого з них вистачить, аби заживити середній смартфон 8 разів.
Проєкт PowerKit існує з перших тижнів повномасштабного вторгнення. За цей час команда переробила понад 200 тисяч "електронок" і створила близько 5 тисяч павербанків!
ЯК? Здати електронні цигарки для PowerKit можна в будь-якому відділенні Rozetka чи філії "Епіцентру". Крім того, у Києві діють пункти збору:
- ТРЦ River Mall;
- ТРЦ Respublika Park;
- ТРЦ Cosmo Multimall;
- вейпшоп Vape House (Оболонський просп., 26);
- магазин електроніки "Ляпка" (вул. Авіаконструктора Антонова, 4);
- магазин квітів Flora de Luxe (вул. Саксаганського, 123).
Відстежувати інші пункти PowerKit та решту інформації можна в Instagram.
Національна мапа
Повна назва — "Національна мапа пунктів прийому вторсировини". Цей проєкт заснував Всеукраїнський молодіжний рух Let’s do it Ukraine, про який ми вже писали. Місія команди — створити якісну інфраструктуру для сортування відходів та виплекати культуру правильного поводження з ними. Молодіжний рух має на меті створити мережу приймальних центрів, яка повністю покриє Україну.
Офіційна сторінка проєкту — це жива платформа, на якій кожен має змогу організувати логістику вторинної сировини, шукати, позначати/видаляти пункти для приймання відходів та здавати їх. Інтерактивна мапа охоплює як спеціалізовані установи, так і невеликі станції на базі різних закладів. Надає контакти — адреси й телефони.
- ЯК? Мапа — за покликанням. Необхідно вибрати м. Київ, тоді — тип відходів, а далі — натиснути на найближчий геомаркер з інформацією.
Організатори закликають усіх українців долучитися до проєкту, аби зрештою сформувати всенаціональну мапу пунктів прийому вторинної сировини. Радимо приділити час: так ти не лише полегшиш роботу сміттярам, а й зробиш внесок в екологічне майбутнє Києва та всієї країни.
Читай також: 7 ініціатив, які покращують Київ