10 фільмів, які варто подивитися на Київському фестивалі короткометражного кіно

10 фільмів, які варто подивитися на Київському фестивалі короткометражного кіно Кадр із фільму "Гаряча пара тінейджерів". Фото: KISFF

12-й Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів KISFF стартував 16 листопада. Триватиме до 22 листопада у кінотеатрах та до 26 листопада в онлайн-кінотеатрі "Титр".

У програмі — понад 200 стрічок тривалістю від 1 до 30 хв. Це ігрові, документальні, анімаційні та експериментальні картини. Більшість із них — створені протягом останніх років.

Окрім конкурсних українських та міжнародних робіт, захід збирає добірки фільмів з усього світу, щоб ознайомити глядачів із культурами різних країн і розкрити гостросоціальні питання. 

Читай також: Гід на тиждень: куди піти в Києві 20-24 листопада

Гасло цьогорічного фестивалю — Human after all. Ця ідея виникла в команди фестивалю після тривалих роздумів про широкий спектр емоцій та переживань, які всі українці зараз відчувають на собі. У сьогоденні, де змішались сміливість і страх, свобода й несправедливість, життя та смерть, усі ми вразливі. Нам боляче втрачати та сумно прощатись, але ми кохаємо до нестями та цінуємо кожну мить щастя, — йдеться в повідомленні організаторів.

  • ДЕ? Вул. Костянтинівська, 26. Кінотеатр "Жовтень"; вул. Костянтинівська, 11/13. Кінотеатр Kino42; вул. Хрещатик, 2. Національний центр "Український дім"
  • КОЛИ? 16-22 листопада
  • СКІЛЬКИ? 100-500 грн

Спеціально для "ТиКиїв" кінокритикиня Єлизавета Сушко розповідає про 10 короткометражок, які варті уваги.

Читай також: Фільми, на які варто звернути увагу в листопаді

Щоразу затинаюся від звістки з Києва

Фільм Щоразу затинаюся від звістки з Києва
Фото: KISFF

Режисерка: Дарина Мамайсур
Виробництво: Україна, 2023
Програми: Осягаючи нову реальність: українське студентство за кордоном та Український конкурс 

Художниця й режисерка Дарина була у Брюсселі, коли в Україні почалося повномасштабне вторгнення. У спробах осягнути те, що відбувається, вона зробила фільм на основі онлайн-розмов із подругою з Києва, а також своїх сеансів психотерапії через незвичні методики. Усе, щоб знайти слова для того, щоб говорити про глибокі психологічні рани. 

Поки тут тихо

Фільм Поки тут тихо
Фото: KISFF

Режисери: Олена Подолянко, Новруз Хікмет
Виробництво: Україна, 2022
Програма: Як раніше вже не буде: кіно Заходу України 

Київська молода пара застрягла в готелі прикордонного міста. Вони не розуміють, що робити з новою реальністю, тому домовляються хоча б один день не говорити про війну. Загублені в маленькому світі одне одного, вони не помічають, як настає ранок і змушує їх повернутися до страшного світу, за сюжетом.

У докуфікшн дуету режисерки Олени Подолянко та режисера й виконавця головної ролі в "Ля Палісіада" Новруза Хікмета зіграли телеведуча Людмила Чиркова та її партнер Максим Шленчак. 

Натягнута нитка

Фільм Натягнута нитка
Фото: KISFF

Режисерка: Рубі Мастродімос
Виробництво: Велика Британія, 2023 
Програма: Міжнародний конкурс: зізнання

Швачки на одній з фабрик 1987 року починають масово хворіти. Серед симптомів — погіршення мовлення, страшні сни, судоми та приступи одержимості. Хоч вони вже не використовують у роботі зелену отруйну фарбу, щось підкошує їх одна за одною. Якось вранці жінки відчують, що саме всередині них змушує бути дикими та не дотримуватись правил керівника-чоловіка. 

Британська режисерка вдало підбирає кольори для фільму, використовуючи отруйно-зелений, магічний фіолетовий та до болю стереотипний рожевий. Вдала тут і акторська гра — і у приступах істерії, і у спокійному стані героїнь. 

Навколо світу 2010

Фільм Навколо світу 2010
Фото: KISFF

Режисер: Рой Діб
Виробництво: Ліван, 2014 
Програма: У фокусі: переможці Teddy Award 

В естетиці відеоблогу на ручну камеру один з двох чоловіків фіксує їхнє пересування та закадрові розмови. Вони разом приїжджають на кордон Палестини з Ізраїлем, але не перетинають його. 

Як і в їхніх життях, коли у країні їхня орієнтація — це кримінальний злочин, так і у фільмі, нагородженому головним призом для квір-кіно у світі Teddy Award, герої дуже обережно комунікують свою гомосексуальність. 

Він. Вона

Фільм Він. Вона
Фото: KISFF

Режисерка: Яна Кириченко
Виробництво: Україна, 2022
Програма: Sunny Bunny: Україна

Документалка розповідає про травесті-культуру в Україні через головного героя — травесті-незайманку Артема. Живучи між двома світами, він розповідає про свої звичайні будні та феєричні шоу драг-квін із незвичайним ім'ям — Б.

Цей фільм важливий у контексті всієї програми. Ми зібрали шість нових українських фільмів 2022-2023 років. Вона представляє переломний момент до повномасштабного вторгнення і після й, відповідно, репрезентує життя квірних людей в Україні у цей складний час. "Він. Вона" — це студентська робота, яка цікава, тому що це невеличкий портрет драг-королеви. У нашому кіно не так багато людей звертається до такої тематики. Тому фільм вартий уваги, щоб дізнатися більше про один з аспектів життя квірних людей, — каже директор першого українського ЛҐБТКІА+ кінофестивалю Sunny Bunny Богдан Жук. 

27

Фільм 27
Фото: KISFF

Режисерка: Флора Анна Буда
Виробництво: Угорщина, 2023
Програми: (НЕ) говорімо про секс і Міжнародний конкурс: напруга у повітрі

Гран-прі фестивалю актуальної анімації Linoleum та переможець головної анімаційної події світу в місті Ансі розповідає про Алісу, якій виповнилося 27. Вона живе з батьками, не має роботи та натхнення до реальності. Але чи все те, що відбувається, реально? Друг тягне Алісу на вечірку, де вона відривається, а дорогою додому на велосипеді думає про те, що малювалося їй у фантазіях під час мастурбації. 

Як і в інших фільмах угорської аніматорки, зокрема, "Ентропія", яку теж показують на KISFF у програмі "У фокусі: переможці Teddy Award", головне — це дослідження сексуальності та зображення її через форми, кольори та фактури. 

Персона

Фільм Персона
Фото: KISFF

Режисер: Суджін Мун
Виробництво: Південна Корея, 2022
Програма: Анімаційні страшилки

Спроба бути кимось іншим у цьому південнокорейському мультфільмі виходить на новий рівень. Героїня вдягає на себе оболонку іншої людини, красивішої та популярнішої, щоб знайти місце серед однолітків. Але спроба обманути всіх та саму себе може зіграти злий жарт зі справжнім Я. 

Стилістика аніме робить стрічку трендовою та ще більш жахаючою. Бо за милими обличчями з великими очима, які роблять селфі, ховається темна порожнеча.  

Адреси

Фільм Адреси
Фото: KISFF

Режисери: Марія Луіса Сантос, Карло Нассісе
Виробництво: Коста-Ріка, 2023
Програма: Хрупка пам'ять

Події відбуваються в рідній для режисерки Коста-Риці, яка зникає. Описуючи термін глибокої ностальгії за визначними місцями, вона досліджує свої та колективні спогади й веде глядача локаціями країни іспанських мігрантів. 

Марія Васильєва з команди фестивалю каже, що роботи, включені до цієї програми, об'єднані темою пам'яті, але кожна з них говорить про неї по-різному. Одні автори фокусуються на власній історії, тоді як інші поєднують індивідуальне і колективне, аби через взаємодію цих вимірів ліпше збагнути кожен з них. Походження і коріння, сім'я і рідний простір — це аспекти буття, в межах яких режисери працюють із досвідом пам'ятання. Він дуже вразливий перед світом пандемій, воєн і великих даних. Це надає фільмам особливої сентиментальності, непозбувної до останніх секунд хронометражу.

Ну ж бо!

Фільм Ну ж бо!
Фото: KISFF

Режисери: Лі Шуен Лам, Марк Чуа
Виробництво: Сінгапур, 2023
Програма: Short Attack

У цій програмі, як заявляють організатори фестивалю, зібрані фільми, які, окрім задоволення, спонукають запитати себе, що я взагалі дивлюся?

В одному з них головні герої — чоловіки-крокодили. Поки вони охолоджуються від сінгапурської спеки, один з них помічає, що його друг відрізняється. І це стає поштовхом до імпульсу, який вже не зупинити.

Світова прем'єра стрічки відбулася на кінофестивалі в Роттердамі в офіційному конкурсі короткого метру. 

Як зникнути: Дезертири на полі бою

Режисери: Робін Кленґель, Леонард Мюллнер, Міхаель Штумпф
Виробництво: Австрія, 2020
Програма: Нео, прокинься: Машиніма

У цій програмі відеогри стали інструментами для розповіді у кіно. В австрійському фільмі це Battlefield — шутер, де події відбуваються у війнах 20 століття, сьогодення та далекого майбутнього. 

Намагаючись втекти, гра попереджає про небезпеку за дезертирство. А коли штучний інтелект тебе вбиває — задумуєшся, а чи можливо воювати без спроби втекти. Як каже кінокритик і військовий Юрій Самусенко: "Це надзвичайно актуальний фільм для України, де через відеогру впізнаєш реальність".

Читай також: Історія любові та боротьби: що треба знати про фільм "Іван і Марта"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації