Базова загальновійськова підготовка: що до неї входить і хто зі студентів має проходити

Базова загальновійськова підготовка: що до неї входить і хто зі студентів має проходити Фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

З вересня 2025 року в українських вишах запровадять базову загальновійськову підготовку, яку зобов'язані будуть проходити всі студенти. Розповідаємо, скільки вона триватиме, якими будуть курси й що станеться, якщо не скласти іспит.

Днями Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою законопроєкт про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік №12076. Документ, зокрема, передбачає системне впровадження базової загальновійськової підготовки для студентів — здобувачів вищої освіти.

Скільки триватиме БЗВП?

Курс базової загальновійськової підготовки передбачає 300 академічних годин. Він складатиметься з теоретичної та практичної частин. 

Тривалість БЗВП:

  • теоретичний — 90 академічних годин;
  • практичний — 210 академічних годин.

Теоретичну частину студенти проходитимуть у своїх освітніх закладах.

Відпрацьовувати на практиці отримані знання студенти будуть у навчальних частинах, центрах Збройних сил та інших установах.

Фото: АрміяInform

Що входитиме до БЗВП?

Під час навчань студенти отримають базові знання з тактичної, розвідувальної та психологічної підготовки, домедичної допомоги, основ військової дисципліни. Також вони опанують навички поводження зі зброєю.

Мета підготовки:

  • надати студентам базові знання з військової справи;
  • підготувати їх до дій у кризових ситуаціях;
  • сформувати навички, необхідні для захисту України.

Після проходження БЗВП студенти складають військову присягу та отримають сертифікат і військо-облікову спеціальність. 

Курсанти України
Фото: instagram.com/cadet.ua

Хто повинен буде проходити БЗВП?

Теоретичний курс базової загальновійськової підготовки буде впроваджено в усіх вищих навчальних закладах. Його читатимуть для студентів 1–2 курсів.

Теоретична частина буде обов'язковою для всіх — і для жінок, і для чоловіків.

Практичну частину курсу в навчальних центрах проходитимуть лише чоловіки, а жінки за бажанням також можуть приєднатися, якщо стануть на військовий облік у місцевих територіальних центрах комплектування.

військова підготовка
Фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

Що буде, якщо не скласти іспит із БЗВП?

Заступник міністра оборони Сергій Мельник зазначив, що студентів можуть відрахувати з університету, якщо вони не складуть іспит із базової загальновійськової підготовки. 

Якщо студенти за певними принципами, наприклад, не можуть скласти іспит чи склали його на "незадовільно", або якщо вони відмовляються прийняти військову присягу — вони не зможуть в майбутньому продовжувати навчання у ВНЗ, — сказав він.

Також Мельник зазначив, що громадяни, які не матимуть базової військової підготовки, не зможуть працевлаштуватися на держслужбу, в органи місцевого самоврядування або прокуратури.

Як проводять початкову військову підготовку в інших країнах

У середніх школах США проводять юнацькі курси Junior Reserve Officers' Training Corps (JROTC). Їх впровадили ще 1916 року, а 1964-го модернізували відповідно до спеціального закону про підготовку молодших офіцерів запасу. Потрібно зазначити, що слово "офіцер" — просто частина назви.

У разі вступу на службу в американську армію колишні школярі будуть просто солдатами. 

початкова військова підготовка в США
Фото: facebook.com/ArmyROTC

Більшість шкіл пропонує три-чотири роки навчання JROTC. У межах програми підлітки освоюють військову історію, військові статути, основи громадянськості, фізичну підготовку, топографію, орієнтування на місцевості, підривну справу, водіння техніки та інше. Також проводять виїзди в навчальні табори та заняття зі стрілецької підготовки. 

У школах Великої Британії діє мережа молодіжних організацій Community Cadet Forces (ССF). Вона має три основні гілки (організації): кадети сухопутних військ, морські кадети та кадети військово-повітряних військ. Ці організації контролює Міністерство оборони. Кадети й викладачі-волонтери носять уніформу, але не зобов'язані укладати контракт зі збройними силами. Міноборони готує волонтерів, оплачує штатних вихователів, надає уніформу, зброю і боєкомплект, доступ до військових частин і військового транспорту. 

початкова військова підготовка у Великій Британії
Фото: x.com/CCFcadet

У школах Польщі діє програма "Сертифіковані військові уніформовані класи". Це модель військової підготовки на базі спеціалізованих класів у середніх школах. Навчання триває два роки і, крім звичайної програми, включає польову програму з доступом на військові об'єкти та до техніки. 

Читай також: "Помістити глядача на поле бою". Мстислав Чернов зняв новий фільм "2000 метрів до Андріївки"  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації