Багатоликий Наводницький міст: якими були київські переправи минулого

Багатоликий Наводницький міст: якими були київські переправи минулого Фото: Вікісховище

А ти знаєш, що перший київський перевіз застали ще мешканці України-Русі? Наводницький міст — це збірний образ одразу кількох переправ через Дніпро, які існували з X сторіччя по 1953 рік. Який слід вони залишили в історії?

Читай також: Русанівський міст, якого більше немає

За літописами, ще в Х-ХІ століттях кияни робили перші вдалі спроби з'єднати береги Дніпра наплавним мостом — тобто таким, де пливучими є власне пролітні споруди. Річки тоді були чи не найважливішими шляхами: вони зв'язували віддалені землі й сприяли об'єднанню племен в одну державу. Східні слов'яни масово розселялися по Дніпру та його притоках — Прип'яті, Десні, Росі тощо.

План Києва в X столітті (за часів княгині Ольги). Фото: Вікісховище

У XVI столітті поблизу гирла Либеді діяв Наводницький перевіз, що складався з двох поромів і дерев'яного мосту через Тельбін (на той час — затока Дніпра, нині озеро на Березняках). Звідси й сучасні назви Старонаводницької вулиці та Новонаводницького провулка — від урочища поблизу давнього моста.

До наших днів збереглася світлина 1870-х років. На ній — старий залізничний вокзал, річка Либідь, яка в той час протікала перед вокзалом, і одна з переправ над водоймою. Фото: facebook.com/kiev.klab

Як пише києвознавець Валерій Лисенко, з квітня по жовтень щороку через Дніпро розкидалися тимчасові мости на поромах і плотах, проїзд якими був платним. Про це, зокрема, свідчили документи XVII століття. 1744 року, до відвідин Києва імператрицею Єлизаветою Петрівною, через Дніпро побудували розкішний міст завдовжки у 450 сажнів. Його силовими елементами слугували троси, сплетені з вербової лози. А належала та переправа Києво-Печерській лаврі.

Історик зазначає, що тогочасні конструкції були дерев'яними — а отже, недовговічними. Щороку вони руйнувалися бурями, повенями, льодоходами. Отже, взимку Дніпро доводилося долати по кризі з ризиком для життя.

Скрижаніле русло Дніпра на північ від Києва, зняте 9 лютого 2017 року з МКС. Фото: Вікісховище

Втім, "дерев'яна традиція" в Києві не вщухала довго. Наводницький казенний наплавний міст почали наводити з 1713 року, розбираючи його на час льодоходу. 

Згодом, у 1915 році, був споруджений стратегічний дерев'яний міст на пальовій основі. Першу світову війну він вистояв — натомість польсько-радянська війна ледь не стала для нього "кінцевою". 9 червня 1920 року переправу спалили під час відступу польські війська за наказом генерала Едварда Ридз-Смігли...

Відступ польських військ із Києва, 1920 рік. Фото: Вікісховище

...у березні 1921 року міст відбудували, і він проіснував до середини 1930-х років...

Наводницький міст на світлині 1927 року. Фото: архів

...а в 1935 році замість нього ввели в дію новий дерев'яний міст. І простояв він аж до зруйнування у вересні 1941 року внаслідок Другої світової війни.

Фотографія моста збереглася у Федеральному архіві Німеччини. На ній — сторожовий пост німецького солдата на цитаделі Києва, захопленого напередодні, 19 вересня 1941 р. Та вид на місто з палаючим мостом через Дніпро.

Фото: Вікісховище

Тим часом у середині 1930-х років був розроблений проєкт іншого, постійного металевого моста, вже з опорами на кесонній основі. Його автори — інженер В. М. Вахуркін і архітектор К. М. Яковлєв.

Спорудження моста розпочалося в 1939 році... й заглухло під час гітлерівської окупації Києва. При німецькій владі на його опорах був побудований тимчасовий міст фон Райхенау, позначений на мапі 1943 року. Назвали його на честь німецького воєначальника генерал-фельдмаршала Вальтера фон Райхенау.

Фото: facebook.com/kiev.klab

Однак і цій переправі не судилося дожити до сьогодення: її підірвали під час боїв за Київ восени 1943 року...

Фото: facebook.com/kiev.klab

Нарешті, після визволення Києва в листопаді 1943 року саперними частинами Радянської Армії, був споруджений низьководний Наводницький міст, який проіснував до весни 1944 року. Відтоді діяв уже висоководний міст. Але після побудови у 1953 році поруч моста імені Патона остання іпостась Наводницького моста була таки розібрана. І більше його відродити не намагалися...

Наводницький міст, побудований у 1943-1944 роках. Фото: starkiev.com

Нині помітні хіба кілька залишків старих опор: іноді, за низького рівня води, їх ще можна побачити над поверхнею Дніпра.

А 22 травня 2013 року на залишку льодоріза мосту встановили скульптуру "Рідкісний птах", що отримала назву за цитатою з твору Миколи Гоголя "Чудовий Дніпро".

Фото: facebook.com/uspishnemisto

Скульптура повністю виконана зі зварених прутів чорного металу і встановлена в місці, де розвертаються прогулянкові катери. Схоже, це поки єдина пам'ятка переправам різних років, що складаються у напівміфічний Наводницький міст.

Можливо, Київ майбутнього ще повернеться до ідей предків, і над Дніпром постане новий Наводницький міст? Як ти гадаєш?

Читай також: Що було на місці моста Метро  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації