Київ проти амброзії: як місто бореться з небезпечним бур'яном

Київ проти амброзії: як місто бореться з небезпечним бур'яном Фото: Pexels

Щороку наприкінці липня починає цвісти амброзія — бур'ян, який є одним із найнебезпечніших фітоалергенів. Період цвітіння амброзії може тривати аж до перших заморозків. Кожна така рослина виробляє до мільярда пилкових зерен, які вітер розносить на сотні кілометрів. Як в Києві борються з амброзією?

Амброзія — один із найнебезпечніших бур'янів, який згубно впливає на організм людини. Ця однорічна рослина ззовні нагадує коноплі, а часом — гіркий полин.  Особливо небезпечний цей бур'ян для людей, які страждають на амброзійний поліноз.

Фото: Kyivcity.gov.ua
Фото: Kyivcity.gov.ua

Хто за що відповідає?

Багато років кияни чекали комплексного підходу в боротьбі з амброзією. І нарешті, у 2021 році, сталося справжнє чудо: Київрада у березні ухвалила рішення "Про затвердження Концепції по ліквідації карантинних бур'янів у місті Києві". Згідно з цим документом, замовником відповідних робіт визначили комунальне об'єднання "Київзеленбуд". За перший рік КО виявило більше за 170 га карантинних рослин.

Теоретично діє спеціальний механізм боротьби з амброзією: комунальні підприємства, організації та установи (районні КП УЗН Києва, ЛПГ, ЖЕДи, заклади освіти, дитсадки, медичні установи) надсилають заявку в Київзеленбуд на ліквідацію амброзії на їхній балансовій території. (Тож, якщо у твоєму дворі росте ця "загроза", звертайся до балансоутримувачів.)

А потім фахівці оброблюють амброзію препаратом "Амбростоп".

"Амбростоп" — один із найдієвіших засобів у боротьбі з амброзією. Цей препарат створений на основі природного мінералу бішофіту. Він не містить пестицидів, агрохімікатів чи інших небезпечних хімічних сполук. 

Після обробки "Амбростопом" амброзія в'яне, її пилок стає стерильним, тобто не викликає алергії, а насіння втрачає здатність рости. Натомість цей препарат безпечний для здоров'я людей і тварин, не впливає негативно на навколишнє середовище й не утворює токсичних сполук у повітрі та стічних водах. 

Фото: Unsplash
Фото: Unsplash

Per aspera ad astra

Цьогоріч у КО "Київзеленбуд" вже готові до боротьби з небезпечними бур'янами. Фахівці регулярно обстежують території, щоб вчасно видалити карантинні, тобто отруйні й алергенні рослини.

Небезпечні рослини на наших територіях майже не зустрічаються. Проте, якщо відвідувачі парків або скверів все ж побачать ценхрус чи амброзію, нехай звертаються до КО "Київзеленбуд". Ми обов'язково видалимо їх. Ліквідація алергенних, отруйних та небезпечних рослин — це обов'язкова частина догляду за зеленими зонами, — розповіли нам у пресслужбі Київзеленбуду.

На допомогу міської влади кияни можуть розраховувати, оскільки самостійно позбутися амброзії складно через кілька причин: 

  • потужна коренева система. Завдяки великій кількості розгалужень, вона проникає вглиб ґрунту на десятки метрів, що ускладнює її викорінення лише механічним способом;
  • велика кількість насіння. Воно здатне прорости в землі навіть через 40 років. Насінини легкі й невеличкі, тому масово розлітаються під час цвітіння на великій території;
  • високий ступінь алергенності. Пилок амброзії здатний викликати сльозотечу, сильну закладеність носа, задушливий кашель. В хронічній формі алергія на амброзію може перерости у бронхіальну астму.

Важливо! Самостійно косити траву не потрібно. Цей метод ефективний лише в період бутонізації бур'янів. Якщо ж зрізати амброзію під час вегетації, то вона дасть у 2–3 рази більше нових пагонів. 

Але в Київзеленбуді нам розповіли, що цьогоріч через воєнний стан та перерозподіл коштів на інші пріоритети, на закупівлю препаратів типу "Амбростоп" грошей не виділили, тому з амброзією боротимуться у "дідівський спосіб" — викошуванням. До речі, з борщівником "воюють" так само.

Щоб столиця "перемогла" амброзію, знадобиться кілька років косіння, оброблення хімікатами й засівання ділянок, які "окупував" фітоалерген, іншими рослинами. Метафорично, авжеж?

Читай також: Які київські парки та сквери стануть безбар'єрними у 2024 році  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації