Як залишитися зі світлом та інтернетом під час блекауту
Нас чекає "непроста зима" — такими заголовками рясніє інтернет. І в Укренерго повідомляють, що готуватися до майбутньої зими потрібно вже зараз, тому що світла може не бути подовгу. Що ж зробити, щоб залишатися зі світлом та зв'язком у блекаути?
Як не втратити інтернет під час відключень?
Протягом тривалих відключень світла ще зникає мобільний зв'язок та інтернет. Саме тому провайдери закликають до підключень за технологією xPON.
xPON — це найсучасніша технологія, яка дає змогу бути онлайн без електрики до 72 годин.
У 2023 році послугами провайдерів з xPON технологією користувалися 2,7 млн українців (37% українських абонентів).
У чому ж особливість? PON (Passive optical network) — технологія пасивних оптичних мереж заснована на деревоподібній волоконно-кабельній архітектурі з пасивними оптичними розгалужувачами на вузлах, внаслідок чого для периферійних вузлів не потрібне електроспоживання. Доступ до інтернету не переривається навіть за умов локальних перебоїв з електропостачанням.
Вартість такої послуги — від 99 до 200 грн на місяць залежно від пакетного тарифу провайдера.
Якщо потрібен інтернет у всій квартирі або приватному будинку, то до Wi-Fi необхідно докупити зарядну станцію (Power Bank). А до неї спеціальний USB-перехідник.
Роутер потребує живлення в 9 або 12В, а PowerBank дає 5В. Для роботи потрібно застосувати DC-DC підвищувач напруги та дроти DC 5.5. Їх можна придбати за кілька сотень гривень у будь-якому магазині техніки.
Ще один з варіантів — платформа супутникового інтернету компанії SpaceX (Starlink), яка належить американському бізнесмену Ілону Маску. У 2022 році станція коштувала близько 40 тис. грн і більше. Сьогодні Starlink можна придбати від 16 до 30 тис. грн. А стандартний пакет від компанії обійдеться у $110 на місяць, зі швидкістю завантаження майже 100 Мбіт/с.
Як функціонує система супутникового зв'язку? Starlink працює завдяки мережі супутників, що обертаються навколо Землі на низькій орбіті. Ця технологія відрізняється від традиційних геостаціонарних супутникових систем, що обертаються на значно більшій висоті. Саме низька орбіта дозволяє супутникам Starlink забезпечувати надзвичайно швидкий інтернет із мінімальними затримками.
Starlink — супутниковий інтернет від компанії SpaceX, який дозволяє мати якісний зв'язок навіть у найвіддаленіших точках планети.
Коли ти використовуєш Starlink, твої дані передаються на супутники, які надсилають їх на земні станції зв'язку. Потім ці дані проходять через інтернет-магістралі та повертаються на супутники, які відправляють їх до твоєї антени.
Під'єднати Starlink просто. У стартовому наборі будуть: супутникова антена та роутер. Тобі необхідно встановити антену на відкритому просторі, де вона матиме чіткий вид на небо та приєднати роутер до мережі.
Після цього можеш під'єднати свої пристрої до Starlink: завантажуй додаток Starlink, підключай смартфон або ноутбук до роутера, вводь ім'я домашньої мережі й встановлюй пароль. Вітаємо! Тепер у тебе є супутниковий інтернет.
На практиці швидкість інтернету від Starlink в Україні становить у середньому 120-150 Мбіт/с, фіксували навіть 200 Мбіт/с на Download. Швидкість Upload складає близько 15-30 Мбіт/с. Крім того, час затримки коливається від 20 до 300 мілісекунд.
Ще один з варіантів, який менш популярний — це GSM-модем чи GSM-повторювач, що працює як смартфон, але із зовнішньою антеною. На відміну від точки доступу на телефоні, цей пристрій може одночасно обслуговувати кілька користувачів інтернету: ноутбук, смартфон, смарттелевізор, POS-термінал.
Для його роботи потрібні сім-картка з інтернет-планом будь-якого мобільного оператора та підключення до павера. З фінансового погляду це набагато простіше, мінімальна вартість GSM-модема — 800 грн.
GSM-модем — це бездротовий модем, який працює з GSM-мережами. GSM-термінал забезпечує передачу даних з будь-якої точки земної кулі, охопленої GSM-мережею. Сьогодні це понад 80% території, заселеної людьми.
Що ж стосується GSM-повторювача, він лише приймає GSM-сигнал, підсилює його і передає на смартфон. Тобто, це просто антена, яка здатна змінити твій 2G на 3G чи 4G під час відключення світла. Купляєш антену, направляєш її у сторону робочої вежі оператора та отримуєш кращий інтернет. Базовий комплект повторювача коштує від 4 тис. грн.
Звісно, є ще один варіант — це сподіватися, що біля твого дому розташовується станція мобільного оператора, що підживлюється з дизельного генератора або має великий акумулятор, якого вистачить хоча б на 12 годин.
Зі світлом у блекаут
Деякі будинки в Києві вже обладнали сонячними панелями. Це фотоелектричні модулі, які "збирають" сонячне світло та використовують його для вироблення електроенергії. Існує навіть міська програма "70 на 30". Механізм полягає у тому, що ти збираєшся з сусідами всього дому для прийняття рішення про встановлення сонячних панелей на даху вашого будинку. Після цього разом телефонуєте у КМДА та повідомляєте, що за програмою "70 на 30" хочете встановити панелі. 30% витрат оплачують мешканці, а 70% — міський бюджет.
Наприклад, мешканці житлового будинку — ОСББ "Художник" (Печерський район) — вже готові до зими та провели комплекс енергоефективних заходів, завдяки яким мають зменшені суми в платіжках за комунальні послуги та залишаються з теплом і гарячою водою навіть під час блекауту. Про це детальніше читай тут.
У деяких багатоповерхівках вже давно самостійно встановлюють сонячні панелі на балконах, а в приватних будинках — на дахах. Нюанс у тому, що вони генерують багато електроенергії тільки під прямими сонячними променями. Тому панелі продуктивні лише на сонячних ділянках.
Другий і, напевно, найпопулярніший варіант в Україні — це генератори. Але є маленьке уточнення — у ДСНС нам повідомили, що з міркувань техніки безпеки у квартирі категорично не можна використовувати подібну техніку, оскільки під час роботи генератор виділяє у повітря вихлопні гази.
Для його встановлення потрібен відкритий вуличний простір та запаси пального. Тому, якщо твої сусіди готові "скидатися" на пальне, та їх не дратує шум від генератора, варіант непоганий.
Ще одне рішення, яке набуває популярності — портативні зарядні станції. ПЗС активно купляють через їх здатність забезпечити під час відключень електроенергії автономне живлення різних пристроїв — телевізорів, холодильників, плит, мікрохвильовок, ноутбуків тощо. Так, твоя їжа у холодильнику буде в безпеці.
Портативна зарядна станція — це пристрій, що поєднує акумулятор великої місткості та інвертор, це дозволяє заряджати та живити різні електроприлади. Головною перевагою є номінальна потужність та місткість акумулятора.
На відміну від бензинових генераторів, ПЗС не має шкідливих викидів та працює безшумно. А ще деякі моделі підтримують підключення сонячних панелей. Вартість ПЗС — від 4 тис. грн до 200 тис. грн. Тож обирай на свій смак і колір.
Ще при блекаутах допоможе джерело безперебійного живлення.
Джерело безперебійного живлення (ДБЖ) — це "посередник" між мережею живлення та електричними пристроями, він забезпечує електроенергією прилади в разі переривання основного джерела живлення. ДБЖ дозволяє продовжувати роботу підключених пристроїв протягом певного часу після зникнення електрики, захищаючи їх від пошкоджень, спричинених раптовим відключенням світла.
Тобто — це маленький накопичувач, який дає тобі 10-15 хвилин, аби можна було закінчити роботу та правильно вимкнути комп'ютер. Так ти уникнеш втрати даних і пошкодження файлів у разі раптових відключень електроенергії.
Його особливість — здатність стабілізувати напругу у випадку її коливань, що захищає обладнання від пошкоджень.Твої холодильник, комп'ютер та інші прилади точно не згорять.
Одним з найдешевших варіантів залишається автомобільний акумулятор з інвертором. Спосіб відносно специфічний та потребує вашого контролю!
Як працює? Потрібно взяти акумулятор зі старої машини та інвертор. Батарея з авто забезпечує постійний струм напругою 12 В, а інвертор перетворює цей постійний струм на змінний зі стандартною напругою 220 В і частотою 50 Гц.
Але! Не всі прилади можуть працювати від апроксимованої синусоїди. Наприклад, газові котли є дуже чутливими до якості електроживлення. Для них може знадобитися додатковий стабілізатор. Комп'ютери, телевізори, кухонні прилади, LED-лампи та інші прилади можуть працювати без нього.
Використання автомобільних акумуляторів у домашніх умовах небезпечне, оскільки вони виділяють шкідливі випаровування. А ще автомобільні акумулятори не призначені для постійного циклічного використання. Якщо інвертор не має контролера, тоді є ризик занадто сильно розрядити акумулятор, що призведе до його безповоротного пошкодження.
І не забуваємо, що в Києві працюють пункти незламності. Відкривай "Дію" та шукай, де розташований найближчий від тебе пункт. Там точно можна зарядити смартфон та під'єднатися до інтернету.
У кожному пункті незламності є:
- електроенергія;
- мобільний зв'язок;
- інтернет;
- опалення;
- вода;
- зарядки для мобільних пристроїв;
- місце для відпочинку;
- аптечки;
- усе необхідне для матері та дитини.