Програма "GreenДІМ": два мільйони гривень від держави на сонячні панелі та теплові насоси

Програма "GreenДІМ": два мільйони гривень від держави на сонячні панелі та теплові насоси Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Завдяки держаній програмі "GreenДІМ" ОСББ та ЖБК отримають до 2 млн грн на сонячні панелі та теплові насоси. Розповідаємо, як отримати гроші та які умови пропонує держава. 

Фото: unsplash
Фото: unsplash

Компенсація від держави та кредитування

Через важку енергетичну ситуацію в Україні прем'єр-міністр Денис Шмигаль закликає ОСББ та ЖБК ставати енергонезалежними. Вони можуть отримати безповоротні гранти до 1 млн грн на встановлення сонячних електростанцій та до 2 млн грн на встановлення теплових насосів для опалення. За словами Шмигаля, країна готова компенсувати 70% вартості обладнання та сертифікації енергетичної ефективності будинку.

ОСББ — це об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, яка створена, щоб спростити управління та використання майна.

Згідно з програмою, яка стартувала 7 травня 2024 року, кошти можна витратити лише на придбання обладнання та проведення енергоаудиту. Що стосується коштів, 70% витрат компенсує Фонд енергоефективності.

У країні майже 40 тисяч ОСББ. Для них діє спеціальна програма "GreenДім", запущена Фондом енергоефективності. Уже отримали першу заявку з Дрогобича Львівської області. ОСББ встановлює сонячну електростанцію потужністю 36 кВт., — повідомив в ефірі телемарафону "Єдині новини" Шмигаль.

Крім об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, участь в програмі також можуть взяти житлово-будівельні кооперативи. Саме тому Шмигаль закликає українців "підштовхувати" свої ОСББ до участі в цій програмі, аби зробити будинки енергонезалежними. 

Оскільки держава зробила ставку на децентралізовану енергосистему, сьогодні Уряд спільно з Верховною Радою готує законопроєкт про зняття мита й ПДВ на ввезення всього енергетичного обладнання, а також усунення всіх митних формальностей.

Готуємо програму пільгового кредитування на закупівлю енергообладнання як для громадян, так і для бізнесу. Розширюємо газову генерацію. Мова йде про газотурбінні, газопоршневі та когенераційні установки, а також про модульні котельні. Й одночасно нарощуємо видобуток газу. За 5 місяців цього року "Нафтогаз" запустив 36 нових свердловин і збільшив видобуток на 10%, — заявив Шмигаль.

Децентралізована або розподілена генерація — це система виробництва та передачі енергії, в якій бере участь велика кількість споживачів, що є виробниками електрики та тепла для власних потреб. Водночас вони мають можливість передавати надлишки виробленої енергії до загальної мережі.  

Фото: unsplash
Фото: unsplash

Технічні умови та отримання гранту

Щоб взяти участь у державній програмі "GreenДім" необхідно:

  • провести сертифікацію енергетичної ефективності будинку;
  • скласти опис проєкту;
  • відкрити рахунок ОСББ в банку-партнері Фонду;
  • подати Заявку 1 до Фонду разом із супровідними документами та отримати схвалення;
  • знайти підрядника, встановити обладнання, виконати пусконалагоджувальні роботи;
  • провести сертифікацію енергетичної ефективності будинку;
  • подати заявку 2 до Фонду разом із супровідними документами;
  • отримати грант.

З додатковими питаннями можна звернутися за номерами: +38 044-222-95-90, +38-067-846-46-46, або електронною поштою: [email protected]

Що стосується технічного обладнання, то "ліваком" закупити не вийде. Програма має певні вимоги до обладнання та матеріалів.  

Тепловий насос (джерело тепла — ґрунт/вода) має відповідати таким вимогам: 

  1. номінальне значення теплопродуктивності (потужності) за температури теплоносія на виході конденсатора 50 ⁰С і температури теплоносія на вході випарника 0 ⁰С повинне бути зазначене у паспорті; 
  2. мінімальна номінальна теплова потужність при параметрах 0-50 ⁰С має бути не менше — 6 кВт; 
  3. коефіцієнт перетворення виробленої теплової енергії до витраченої електричної (Kлн/СОР) при параметрах 0-50 ⁰С має бути не менше 2,5;
  4. тепловий насос повинен відповідати вимогам мінімального класу енергоефективності A++, що підтверджується паспортом країни ЄС або тепловий насос має бути виготовлений на території України.

Тепловий насос (джерело тепла — повітря) має відповідати таким вимогам:

  1. номінальне значення теплопродуктивності (потужності) за температури теплоносія на виході конденсатора 35 ⁰С і температури теплоносія на вході випарника 7 ⁰С повинне бути зазначене у паспорті;
  2. мінімальна номінальна теплова потужність при параметрах 7-35 ⁰С має бути не менше — 6 кВт;
  3. коефіцієнт перетворення виробленої теплової енергії до витраченої електричної (Kлн/СОР) при параметрах 7-35 ⁰С має бути не менше 2,5;
  4. тепловий насос повинен відповідати вимогам мінімального класу енергоефективності A++, що підтверджується паспортом країни ЄС або тепловий насос має бути виготовлений на території України.

У наборі сонячної електростанції обов'язково мають бути: 

  1. гібридний інвертор;  
  2. сонячні електричні панелі (фотоелектричні модулі — ФЕМ); 
  3. акумулятори. 
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов
Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Інвертор для системи сонячної електростанції повинен відповідати таким вимогам:

  1. мінімальна номінальна потужність інвертора має бути не менше — 3 кВт;
  2. бути гібридним — комбінувати функції звичайного мережевого інвертора для сонячних панелей з іншими функціями, такими як зарядка акумулятора та підтримка роботи в автономному режимі за відсутності мережі;
  3. мати "чисту синусоїду" електричної напруги на виході;
  4. мати вбудований захист від перегріву;
  5. мати вбудований захист від перевантаження;
  6. вихідна напруга змінного струму не повинна бути менш як 90% або більш як 110% номінальної напруги мережі;
  7. частота змінного струму не повинна відрізнятися від номінального значення більше ніж на +4% або -6%.

Сонячні електричні панелі (ФЕМ):

  1. мінімальна номінальна потужність сумарно всіх ФЕМ має бути не менше — 3 кВт;
  2. номінальна потужність сумарно всіх ФЕМ має бути в межах 80%-120%  потужності інвертора, до якого вони підключені;
  3. коефіцієнт корисної дії ФЕМ має бути не менше 15%.

Акумуляторні батареї (АКБ) мають відповідати наступним вимогам:

  1. мінімальна номінальна місткість має бути не менше — 3 кВт*год;
  2. номінальна місткість у кВт*год сумарно всіх АКБ має бути не менше 100% номінальної потужності інвертора в кВт, до якого вони підключені;
  3. мають бути на базі літій-похідних матеріалів (літій-іон, літій-полімер, літій-залізо-фосфат тощо);
  4. мати захист від короткого замикання;
  5. мати захист від перезаряду;
  6. мати захист від перегріву;
  7. мати балансування заряду окремих комірок.

Відповідність обладнання зазначеним вимогам визначається на основі експлуатаційних документів, які засвідчують гарантовані підприємством-виробником основні параметри і характеристики виробу, — паспортів на обладнання.

Крім програми "GreenДІМ" уряд затвердив порядок надання фінансової підтримки фізичним особам, які встановлюють альтернативні джерела енергії у власних домогосподарствах. Сума компенсації для установок потужністю до 10 кВт на одне домогосподарство складатиме 244 тис. грн. А максимальна сума кредиту — 480 тисяч гривень терміном на 5 років.

Читай також: Житло для переселенців та захисників України: як отримати

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації