Де кухня зустрічається з історією: добірка закладів у старовинних особняках та будівлях

Де кухня зустрічається з історією: добірка закладів у старовинних особняках та будівлях Колаж: "ТиКиїв"

Віднайти ресторани, які працюють в старовинних особняках — завдання із зірочкою. Адже, якщо зануритися в тему глибше, стає зрозуміло: багато шедеврів архітектурної спадщини Києва з роками, на жаль, нищаться. До прикладу, частково зруйновна садиба Барбана, будинок Крістера, який з 2011 року все ще перебуває на стадії реконструкції. Список можна продовжувати… Втім, ми відшукали заклади, які розташовані в особняках та історичних будівлях. До них варто завітати, якщо хочеться відчути подих сторіч.  

Читай також: Піде, кебаб та пахлава: 5 столичних закладів зі східним колоритом

"Хачапурі та вино"

Фото: Rasal Hague

Будівлю, в якій зараз функціонує грузинське кафе "Хачапурі та вино", важко не помітити, прогулюючись Подолом. Це  — садиба Миколи Балабухи (купець, київський міський голова в 1847-1851 роках) на Подолі. Вона складається з кам'яниці (№ 27) і будівлі колишнього заїзду (№ 27-А). Дослідники кажуть, що ця кам'яниця — один із яскравих зразків доби класицизму, а історія садиби тягнеться з кінця XVIII сторіччя. 

В 1981 році садибу реконструювали. А наступного року тут відкрилося кафе "Запоріжжя". Такий подарунок на день народження Києва зробили запорожці. Місцеві художники розробили все: від дизайну одягу для офіціантів до посуду і гобеленів.   

Фото: Rasal Hague

На початку 1990-х тут вже був один із перших в Києві ресторанів французької кухні Casa Bella. Згодом у будівлі відновили ресторан "Старе Запоріжжя", який проіснував до 2017 року. 

Фото: пресслужба "Хачапурі та вино" 

Тепер тут — заклад "Хачапурі та вино". У меню: хачапурі, хінкалі, супи, гарячі страви, мангал-меню, сети на компанію. 

  • ДЕ? Вул. Сагайдачного, 27

SAMNA

Фото: пресслужба SAMNA 

Цей ресторан сучасної близькосхідної кухні відкрився у 2020 році. А от сама будівля, де знаходиться заклад, має значно довшу історію. Це садиба Іпсіланті — пам'ятка архітектури XVIII ст. в Києві, яку звели в 1798 році у стилі класицизму для коменданта Печерської фортеці П. Л. Вігеля. В 1807-1816 рр. тут мешкав із родиною князь грецького походження Костянтин Іпсіланті, який був господарем (правителем) Молдови і Валахії, а останні роки життя провів у Києві.

Будинок Іпсіланті в першій половині XIX ст.

Дім — частина комплексу споруд, який складається з закритого подвір'я, що забудоване по периметру житловими і господарськими будівлями. 

Фото: пресслужба SAMNA 

В 1833 році садибу придбала Києво-Печерська лавра. Трішки згодом добудували ще один поверх та розмістили в ній іконописну майстерню, а також два флігелі. В 1979-му будівлі-садибі надали статус пам'ятки архітектури, а у 2011-му цей статус отримали два флігелі. З 2017 по 2020 роки тут проводили реставрація, до якої приміщення займав ресторан "Ханой".

Фото: пресслужба SAMNA 

Шеф-кухар SAMNA — Меїр Адоні, який народився в Ізраїлі, але за материнською лінією має марокканське походження. В одному з інтерв'ю він сказав, що для напрацювання власного стилю використовував прадавні єврейські й арабські традиції, а також кухню сучасного Ізраїлю в міксі з новітніми техніками. 

У меню: єрусалимський бейгл, салати, морепродукти на грилі, телячі мізки, філе чорної тріски, пончики з копченою фореллю, десерти. 

  • ДЕ? Вул. Івана Мазепи, 6

DOGGERIZ

Фото: Rasal Hague

Цей ресторан швидкої їжі знаходиться в будівлі кам'яниці Олександра Балабухи (син того самого Миколи Балабухи про, якого ми згадували вище). Вона розташована на розі Спаської й Костянтинівської. Олександр спорудив її між 1799 і 1803 роками за 8,5 тисяч карбованців. 

І все б нічого, якби у 1811 році подільська пожежа не пошкодила будівлю. Потім у 1827 році Олександра та його братів звинуватять у продажі контрабандних товарів, а їхнє майно опишуть і продадуть з торгів. Руїни обгорілої кам'яниці простоять аж до 1830-х. 

Зрештою, пізніше цю ділянку привласнив собі Григорій Киселівський — останній київський війт (посадова особа в Україні XIV-XVIII ст., наділена адміністративними та судовими повноваженнями щодо сільських та міських станових соціальних спільнот). Після скасування Магдебурзького права у Києві й втрати своєї посади у лютому 1836 року Григорій продав її М. Семчевському. Того ж року власник зніс залишки старої будівлі, збудувавши тут двоповерховий будинок.

Фото: пресслужба DOGGERIZ

Що ж у DOGGERIZ? У меню: сніданки, бургери, хот-доги, салати, картопляні кульки, курячі стегна в хрусткому паніруванні.  

  • ДЕ? Вул. Спаська, 1/2

DOM №10

Фото: instagram DOM №10

Будівля цього закладу має понад 200-річну історію. І сіль в тому, що власники вирішили розкрити той період будинку, коли в ньому жив київський скульптор зі своєю родиною... Правда це чи міф — питання залишається відкритим, адже достеменного підтвердження цієї легенди немає. Проте з інтер'єром тут явно помудрували, аби перенести відвідувачів в інше століття: дубова підлога, антикварний буфет з посудом та бібліотека зі старовинними книгами. 

Турботливе ставлення до історії власного міста береже його душу. Ми відтворили атмосферу старовинного подільського будинку-майстерні, і водночас сповнили його нашою творчою енергією. Заклад ожив на наших очах. Його інтер’єр, як багатошаровий живопис, засяяв глибиною поєднання сучасних та автентичних вікових деталей, — кажуть в закладі. 

Ресторан присвячений темі домашнього затишку та щирій гостинності.

Фото: instagram DOM №10

У меню: власна домашня випічка, закуски та салати, перші та основні страви, десерти… До слова, раніше на місці DOM №10 впродовж довгого часу існувала грузинська ресторація "Міміно". 

  • ДЕ? Вул. Спаська, 10

ПРАГА

Фото: praha-restaurant.com/history

Як виявилося, місцевість, де зараз знаходиться ресторан "Прага", вперше згадується в 1799 році. В ті роки заклад в особняку мав назву "Красний Трактир", що в той час означало одне з найкрасивіших місць. В 1956 році тут вже був ресторан "Лебідь". Це й не дивно, адже місце й досі полюбляють ці шляхетні птахи.

Фото: praha-restaurant.com/history

В 1959 році на знак дружніх відносин та політичної прихильності до Чехословаччини, заклад отримав назву "Прага", так він іменується й сьогодні. Над перетворенням закладу працювала група спеціалістів: архітектори, кухарі, які спеціально приїжджали з Чехословаччини, аби відтворити найкращі тонкощі рідної культури.

Ресторан "Прага", фото: praha-restaurant.com

З 1989 по 2009 ресторан був "на паузі". І саме у 2009-му руїни закладу перейшли у приватну власність. Без вагань, нові власники вирішили повернутися до відновлення архітектурної історичної цінності. Заклад розташований поряд із архітектурним комплексом ВДНГ, ансамбль якого виконаний в стилі неоампір, тому при реконструкції вирішили звернутися до стилю класицизм, адже неоампір бере початок саме з нього.

Фото: instagram "Прага "

У 2011 році оновлений ресторан "Прага" знову відчинив свої двері, працює він і нині. У меню: великий вибір сніданків, грибна юшка, вареники з бататом та трюфелем, паста, макі, суші, десерти. 

  • ДЕ? Вул. Академіка Глушкова, 1

MARIO

Фото: instgram MARIO 

Це вишуканий італійський ресторан в центрі столиці. Будівля, в якій знаходиться заклад — великий шикарний білий маєток поряд із ботанічним садом ім. Академіка О. В. Фоміна. Як виявилося, тут колись жив професор Михайло Авенаріус. Він відомий тим, що в 1875 році організував першу в Україні лабораторію експериментальної фізики, а його ім'ям навіть назвали один із законів фізики.

Фото: instgram MARIO 

Ресторан MARIO відкрили у 2003 році. За цей час в закладі було переформатування, проте свого шику та статусності він не втратив. Окрім вишуканої будівлі з арковими вікнами, тут не менш грандіозний інтер'єр, який створювався запрошеними італійськими художниками. В MARIO є п'ять зал: головна, банкетна, караоке, балкон, а також червона vip-зала, в теплий період діє літня тераса. 

Фото: instgram MARIO 

У меню: тигрові креветки у винно-лимонному соусі, лосось зі скоринкою на подушці зі шпинату, філе міньйон з овочами гриль та соусом порту, восьминіг по-сицилійськи.  

  • ДЕ? Вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 14А

"Бути Sofie"

Фото: instagram "Бути Sofie" 

Цей естетичний заклад знаходиться у самому серці столиці — на території заповідника Софія Київська у приміщенні консисторії XVIII століття, яке відтворили у французькому стилі. Влітку тут працює витончений сад, який за атмосферою чимось нагадує Прованс. 

Фото: instagram "Бути Sofie" 

Власниці — Наталія Іванцова та Альона Бєбко-Мінаєва — прагнули передати дух паризької вітальні, насичений гармонією та любов'ю до життя. Вони також займалися розробкою дизайну в тандемі із засновницею проєкту "Кловський сад" Ніною Лісаченко. В інтер'єрі їм вдалося зберегти старовинний дубовий паркет і піч, яка була створена на початку XX століття. А вигідно доповнюють цей вайб антикварні меблі, дзеркала та картини.  

Фото: instagram "Бути Sofie" 

У меню: салат "Софі" з креветкою, соте з морепродуктів, лосось з васабі-пюре, овочами та соусом берблан, різноманітні десерти. Бренд-шеф Ігор Крамаренко надихається світовою кухнею, при цьому надає перевагу локальним та сезонним продуктам. 

  • ДЕ? Вул. Володимирська, 24

Найкрасивіші будівлі столиці

Загалом Київ зібрав близько 30 архітектурних стилів, і за кожним з них ховається велика, цікава історія, на вивчення якої знадобиться не один рік. Якщо тобі цікаві старовинні особняки, то варто завітати в Театр на Подолі, Будинок із химерами, Прибутковий будинок Сироткіна, Ляльковий театр, Особняк Аршавського, Будинок Підгорського, Особняк Ковалевського або "Арабський будиночок", "Пряничний дім" чи Будинок Іскюль-Гільденбранда, Нацбанк України, Замок Річарда.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації