Як сексуальний потяг змінюється з віком: пояснює сексолог

Як сексуальний потяг змінюється з віком: пояснює сексолог Фото: Freepik

Як вік змінює наші сексуальні вподобання та чи можна вплинути на лібідо? Ми запитали про це сексолога та психолога Володимира Юшманова.

Що саме формує статевий потяг та як його виміряти серед чоловіків та жінок — наука достеменно не знає. Так, гормони відіграють певну роль, але поки неясно, наскільки сильно вони впливають на лібідо.

Є й інші фактори, які формують лібідо — психологічні, соціальні та фізичні. Наприклад, у сучасній культурі сексуальність часто пов'язують із молодою зовнішністю та енергією. Але все набагато складніше...

 
Трейлер до фільму "Суперники". Сцена пестощів утрьох стала вірусною. У ролях: Зендея, Джош О'Коннор і Майк Фейст

Джастін Леміллер, доктор психології, колишній професор Гарвардського університету, провів дослідження про сексуальні фантазії, в якому взяли участь понад 4 тисячі осіб. Результати він виклав у книзі "Скажи мені, чого ти хочеш". Леміллер виявив зв'язок між віком та сексуальними фантазіями: молоді респонденти відповідали, що частіше думають про БДСМ, а зріліші — про заборонені теми та секс із кількома партнерами.   

Сексуальні вподобання формуються впродовж усього життя. Це індивідуальний процес, на який впливає буквально все: що ми їмо, чи були в нас психологічні травми, звідки ми дізналися про секс, як відреагували батьки, якщо ми запитували їх про це в дитинстві. Навіть не мати сексуальних вподобань — це також нормально! — каже сексолог Володимир Юшманов, член УАЕФТ та ICEEFT.

У чоловіків більшість фізичних змін є результатом зниження рівня тестостерону — його ще називають "андропаузою". Ці зміни впливають не лише на енергію, силу, м'язову та жирову масу, а й на статеву функцію. Тестостерон починає повільно спадати у віці 35 років, приблизно на 1% на рік. Стрес на роботі, проблеми в сім'ї та інші обставини також визначають, наскільки чоловік буде зацікавленим у сексі.

Але вчені не можуть дійти згоди навіть у тому, як сильно тестостерон впливає на статевий потяг. Деякі чоловіки з "низьким" рівнем тестостерону демонструють нормальний сексуальний потяг, а інші з високим рівнем мають проблеми з лібідо. На думку науковців, важливішими факторами можуть бути проблеми з фізичним та ментальним здоров'ям.

Фото: Freepik

У жінок сексуальний потяг найсильніший у віці від 27 до 45 років. Але після менопаузи (50–53 роки) рівень естрогену падає, що може знизити жіноче лібідо. Сексуальне збудження займає більше часу, натомість оргазми стають коротшими. На це також впливає тривожність, збільшення ваги, проблеми зі сном тощо.

Для жінки в будь-якому віці на тіло та гормональний фон впливає вагітність і пологи. Іноді це може підвищити її лібідо (особливо в другому триместрі), а часом навпаки відняти бажання. Грудне вигодовування, виховання дітей та інші справи також можуть вплинути на час, енергію та інтерес до сексу. А у віці 50+ менше занепокоєння щодо настання вагітності в результаті статевого акту може навіть підвищити потяг деяких жінок.

Як вік змінює сексуальні вподобання

У 2021 році австралійські науковці дослідили, як сексуальні вподобання жінок та чоловіків змінюються з віком. Учені Квінслендського технологічного університету опитали 7 тисяч людей віком від 18 до 65 років. В учасників цікавилися про дев'ять характеристик, пов'язаних із сексуальним потягом:

  • вік;
  • привабливість;
  • статура;
  • інтелект;
  • освіта;
  • дохід;
  • довіра;
  • відкритість;
  • емоційний зв'язок.
Фото: Freepik

Кожну характеристику люди оцінювали за шкалою від 0 до 100 балів. Що більше вона впливала на сексуальний потяг, то вища була оцінка. Далі ж характеристики згрупували у три категорії, зазвичай пов'язані із сексуальним потягом:

  1. естетика (вік, привабливість і статура);
  2. ресурси (інтелект, освіта й дохід);
  3. особистість (довіра, відкритість та емоційна прихильність).

Учені з'ясували, що і чоловіки, і жінки віком до 40 років мають схожі пріоритети за критеріями сексуальності. Обидві групи найчастіше виділяли інтелект і зовнішні дані, а найрідше — фінансове становище партнера.

  • жінки в середньому оцінили вік, освіту, інтелект, дохід, довіру та емоційний зв'язок приблизно на 9–14 балів вище, ніж чоловіки;
  • а ось для чоловіків найбільше значення мала зовнішня привабливість і статура жінок.

Після 40 років сексуальні вподобання багатьох респондентів змінювалися. Зовнішність іще мала значення, проте на передній план виходили вже особистісні риси людини. Особливо разюча зміна — серед чоловіків, яких у молодості в жінках цікавила лише сексуальна привабливість.

Ці результати суголосні з дослідженням Геронтологічного товариства Америки. Фахівці зібрали 4 тисячі профілів із двох популярних сайтів для знайомств. Отриману вибірку людей у віці 18-95 років рівномірно поділили за статтю. Аналіз показав, що молоді люди більше наголошували на власних досягненнях та привабливості. Натомість літні люди зосереджувалися на емоційному зв'язку та здоров'ї.

Те, що комусь подобаються лише білявки або брюнетки — це стереотип. Фокус уваги партнерів може бути поза критеріями зовнішності. Не потрібно ламати себе й бути "не собою" лише заради того, щоб комусь сподобатися. Особливо це актуально для підлітків, — каже Володимир Юшманов, сексолог та психолог, який застосовує метод емоційно фокусованої терапії.

Фото: Freepik

Як посилити сексуальний потяг

  1. Проблеми зі статевим потягом треба спершу обговорити із сімейним лікарем, адже вони можуть свідчити про хвороби. В окремих випадках фахівець може призначити гормональні препарати для підвищення статевого потягу. Або ж препарати для посилення сексуального збудження.
  2. Деякі ліки можуть пригнічувати сексуальну реакцію, як-от препарати від депресії, тривоги та судом. Слід уточнити про всі побічні ефекти лікаря відповідної кваліфікації (психіатр, кардіолог тощо). Медик може зменшити дозування або призначити інші ліки. Але не потрібно скасовувати терапію із власної ініціативи!
  3. Слід запитати свого партнера про його потреби та бажання, а також обговорити власні. Варто спробувати щось нове — це може допомогти "розпалити іскру"!

І не варто спиратися на сторонній досвід, стереотипи з порно тощо. Важливо чесно оцінювати своє фізичне та емоційне задоволення й розуміти свої бажання. 

Фото: Freepik

Читай також: Тантричний секс: міфи, пози, практика   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації