Як захистити себе від токсичних людей: поради МОЗ
Люди з токсичною поведінкою трапляються всюди — у дружбі, коханні, роботі... А викрити їх складніше, ніж здається. Ми з'ясували типові риси токсичних людей, тож разом із МОЗ розберемо чотири способи захисту від токсиків.
Токсична поведінка — це радше розмовне поняття, яке саме собою не вважається психічним розладом. Однак до "отруйної" поведінки людину можуть спонукати глибинні психологічні проблеми, як-от:
- нарцисичні, межові, істеричні й антисоціальні розлади особистості;
- біполярний розлад;
- посттравматичний стресовий розлад.
У книзі "В овечій шкурі: розуміння й поводження з маніпулятивними людьми" американський клінічний психолог Джордж К. Саймон пояснює, як токсики живляться емоційною вразливістю інших людей. Їх об'єднує відсутність емпатії, бажання контролювати, відсутність почуття провини за свої дії та здатність переконливо виправдовувати власну поведінку.
Як розпізнати токсика
Ось кілька рис токсичних людей, які рано чи пізно дадуться взнаки у спілкуванні.
- Непостійні. Люди з токсичною поведінкою непослідовні, своїх обіцянок чи обов'язків не виконують. Тому на них важко покладатися, планувати спільні справи чи будувати стосунки.
- Потребують багато уваги та маніпулюють. Токсичним людям завжди щось потрібно від інших, хоча самі вони приділяють увагу неохоче. Від них можуть бути часті телефонні дзвінки, повідомлення та прохання зустрітися. Вони намагаються перекласти на інших вирішення своїх проблем.
- Обманюють. Люди з токсичною поведінкою не гребують брехати й викривлювати події, якщо за це вони отримають увагу та інші жадані речі.
- Не можуть радіти за інших. Токсикам притаманні заздрість, егоцентризм, постійне порівняння з собою та спроби домінувати в стосунках. Якщо людина принижує тебе, навіть жартома — варто насторожитися.
- Нехтують кордонами. Навіть якщо ти безперестанно нагадуєш, що певні конфлікти чи вчинки тобі неприємні — токсики це ігнорують. У таких людей зазвичай низький рівень емпатії.
- Не беруть відповідальність. Якщо токсичній людині сказати, що її слова чи дії образливі — найімовірніше, вона звинуватить тебе в надмірній чутливості. Мовляв, це не я ображаю, а ти ображаєшся. Водночас токсики самі можуть навмисно влаштовувати скандали на рівному місці. Але в будь-якому випадку звинуватять в цьому опонента.
Прояви отруйного спілкування можна виявити в робочому колективі, в сімейних, дружніх або в романтичних стосунках.
Ось кілька ознак, які вказують на те, що людина поряд має токсичну поведінку:
- поруч із нею ти відчуваєш страх, сумнів, невизначеність, збентеження, сором, провину та інші неприємні емоції;
- думаєш, що заслуговуєш на вибачення, але ніколи їх не отримуєш;
- завжди мусиш захищатися та відстоювати себе;
- ніколи не почуваєшся цілком комфортно;
- втрачаєш упевненість у собі;
- твої потреби ігнорують;
- страждає твоя самооцінка;
- відчуваєш себе погано та виснажено.
Як уберегтися від токсика
Часто люди можуть поводитися токсично не через розлади особистості, а через нюанси виховання чи життєвого досвіду і не знають здорових способів боротьби з власним стресом. Тому вони намагаються вилити негатив на людей із свого оточення — щоб в такий спосіб відновити рівновагу та нормалізувати власний емоційний стан.
То що робити? Як комунікувати з токсиком? Міністерство охорони здоров'я України виокремлює 4 стратегії поведінки:
- Не мовчати
Якщо поведінка людини неприємна, варто сказати про це відкрито, адже відповідальність за наші кордони лежить насамперед на нас. Краще використовувати "Я-твердження" на кшталт:
- "Я злюся, коли ти не виконуєш свої обіцянки";
- "Я не погоджуюся з цими звинуваченнями, вважаю їх безпідставними".
- Встановити жорсткіші межі
Кордони можуть стосуватися дозволених і закритих для обговорення тем, часу спілкування, манери спілкування та поведінки. Моральний тиск, образи, нехтування і знецінення — це не норма! Тому варто впевнено заявляти про свою незгоду. Це може не допомогти, але все ж є шанс, що людина почне змінюватися. Або ж сама припинить спілкування.
- Контролювати реакції та дії у відповідь на вчинки токсичних людей
Не треба звертати увагу на образливі слова токсика, навіть якщо їх несила ігнорувати. Коли вдасться приборкати емоції — твій співрозмовник зрозуміє, що кривди на тебе не діють, і збавить тон.
Можна продумати заздалегідь, про що й як ти говоритимеш із токсичною особою. Під час розмови радимо переймати ініціативу, ставити багато запитань, розповідати власні історії.
- Зосереджуватися на собі та власних цінностях
У спілкуванні з тим, хто отруює тобі життя, бажано вибрати нейтральну лінію поведінки:
- не підтримувати зоровий контакт;
- дивитися у вікно чи деінде;
- позіхати;
- час від часу кивати.
Не слід забувати: токсики — це майстри суперечок, такі собі енергетичні вампіри. Вони полюбляють заводити розмови на болючі для тебе теми, "розкручувати" тебе на дискусію. Однак сперечання у відповідь не дає тобі змоги втекти від токсичних стосунків: навпаки, ти ще більше в них грузнеш.
Стосунки з токсиком і далі виснажують і ранять, а наведені вище підходи не працюють? Тоді час припинити спілкування та відпустити отруйну людину.
А якщо це близька людина чи колега? Навіть якщо взаємодія з токсиком неминуча через роботу або близькі чи родинні стосунки — з цієї пастки також є вихід. Для цього можна:
- спробувати з'ясувати, чому токсик поводиться саме так;
- сказати людині, що ти відчуваєш через її поведінку;
- розширювати коло спілкування, зміцнювати стосунки з людьми, які тебе підтримують;
- звернутися за допомогою до керівництва або відділу кадрів; у разі родинних стосунків — до інших членів родини;
- ігнорувати поведінку токсичної людини, уникати спілкування з нею (у деяких випадках обмеження взаємодії із токсиком може бути єдиним виходом).