Нові послуги з охорони психічного здоров'я: що зміниться у 2025 році
З 2025 року послуги з підтримки психічного здоров'я стануть доступними для всіх українців на базі первинної медичної допомоги. А невдовзі планують розгорнути цілу мережу центрів ментального здоров'я. Що зміниться вже 1 січня?
Національна служба здоров'я України (НСЗУ) впроваджує новий підхід: допомога за психічних розладів інтегрується в базовий пакет медичних послуг, які надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри.
Як повідомляє МОЗ України, з 1 січня 2025 року безоплатні послуги з охорони психічного здоров'я надаватимуть усі медзаклади, що законтрактовані НСЗУ на надання первинної медичної допомоги (ПМД) — незалежно від форми власності. Контрактуватися на окремий пакет медзакладам не доведеться.
Натомість усі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медичні сестри/брати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ медзакладі "первинки", повинні мати сертифікати про проходження навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке дає базові знання з ведення психічних розладів.
Головні переваги змін:
- кожен може звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра з проблемами психічного здоров'я;
- не потрібно шукати спеціалізовані установи чи вузькопрофільних фахівців;
- послуги включені до програми медичних гарантій і є безоплатними для пацієнта;
- лікарі зможуть вчасно діагностувати та лікувати розлади, запобігаючи їх ускладненням.
Як отримати послугу
Якщо ти чи твої близькі потребуєте допомоги, варто звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Знайти медзаклад ПМД можна на офіційному сайті НСЗУ.
Нагадаємо, восени 2022 року до програми медичних гарантій додали новий пакет "Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги". Мета — забезпечити доступність і якість психосоціальної допомоги для всіх громадян в умовах війни. Адже легше поділитися проблемами щодо свого психоемоційного стану з сімейним лікарем, ніж шукати вузькопрофільного спеціаліста чи спеціалізовану лікарню.
Цьогоріч близько 500 тисяч пацієнтів отримали допомогу в межах цього пакета. Водночас торік за послугами з охорони психічного здоров'я на первинку звернулося близько 135 тисяч пацієнтів. Тобто зростання склало понад 350%!
Аналіз звернень до лікарів ПМД у 2023-2024 роках показує, що найчастішими проблемами були й залишаються:
- відчуття тривоги та напруженості — 170 тисяч звернень у 2024 році, що у 3,5 раза більше, ніж у 2023-му (49 тисяч звернень).
- порушення сну — 65 тисяч звернень у 2024 році, що майже вдвічі більше порівняно з 2023 роком (33 тисячі звернень).
- пригнічений настрій — 23 тисячі звернень у 2024 році, тоді як у 2023 році їх було лише 8 тисяч.
- розлади поведінки в дітей — 19 тисяч звернень у 2024 році, що також свідчить про зростання вдвічі порівняно з 2023 роком (8 тисяч звернень).
Центри ментального здоров'я: що це?
МОЗ наголошує: навіть після навчання лікарі первинки не стають психологами, психіатрами чи психотерапевтами. Тому, коли людині потрібна суттєвіша допомога, вони скеровують пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста.
Нині формується мережа центрів ментального здоров'я. Це — простори турботи, де кожен зможе отримати професійну допомогу. Тут працюватимуть команди з лікарів-психіатрів, психологів, психотерапевтів та інших фахівців.
За Внутрішнім планом стійкості, який днями презентував Президент Володимир Зеленський, планують створити щонайменше 200 центрів ментального здоров'я на базі кластерних та багатопрофільних надкластерних лікарень по всій Україні.
Ми розвиваємо центри ментального здоров'я по всій Україні. Наразі працюють вже 23 з них. Вони є не лише точкою входу для надання допомоги, а й осередком комплексної підтримки. Адже центри ментального здоров'я — це не лише про лікування, але й про підтримку, доступність і комфорт для кожного, хто потребує допомоги, — каже Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Що ж, очікуємо на появу центрів ментального здоров'я і в Києві. Як тобі ця ідея?
Читай також: Що таке сезонний афективний розлад