Розвіюємо 10 міфів про карієс — найпоширенішу хворобу ротової порожнини у світі
Карієс — це найпоширеніше неінфекційне захворювання у світі, за даними ВООЗ. Від карієсу постійних зубів страждають 2 мільярди населення, а розвинуті країни на боротьбу з цією хворобою витрачають до 10% бюджетів охорони здоров'я. Розвіймо 10 популярних серед українців міфів про карієс!
МІФ 1. Карієс виникає лише через солодощі
Так, смаколики з цукром дійсно сприяють розвитку карієсу. Втім, інші популярні продукти, як-от хліб, бобові, фрукти й картопля, також містять цукор. Коли вони залишаються на зубах, бактерії в ротовій порожнині перероблюють їх у кислоту. Ця кислота руйнує емаль зуба, що й призводить до карієсу. Отож, навіть якщо ти не полюбляєш солодке — нехтувати правилами гігієни не варто.
МІФ 2. Карієс завжди помітний
Навпаки, на ранніх стадіях карієс може бути непомітним, бо починається з мікроскопічного пошкодження емалі. Подеколи ураження може розвиватися між зубами або під пломбами: для виявлення таких пошкоджень стоматологи використовують спеціальні інструменти та рентгенографію. Тому, навіть якщо ти не бачиш жодних явних ознак карієсу — це не означає, що у тебе його немає.
МІФ 3. Якщо зуб не болить, то й карієсу немає
Карієс на початкових стадіях може не викликати болю. Чому? Бо руйнування зуба починається з емалі, яка не має нервових закінчень. Біль дається взнаки лише тоді, коли карієс проникає глибше, до дентину або навіть пульпи, де розташовані нерви. Ось чому треба регулярно відвідувати стоматолога для профілактичних оглядів — щоб виявити карієс на ранніх стадіях, коли він ще не болить і його легше лікувати.
МІФ 4. Карієс молочних зубів можна не лікувати
Молочні зуби вкрай важливі для правильного формування прикусу та розвитку постійних зубів. Якщо карієс на молочних зубах не лікувати, це може призвести до інфекцій, які впливатимуть на загальне здоров'я дитини. А передчасна втрата молочних зубів загрожує неправильним утворенням постійних зубів, що призводить до проблем із прикусом.
МІФ 5. Карієс передається у спадок
Спадковість може впливати на деякі фактори (якість емалі, кількість і склад слини), що роблять зуби більш чи менш схильними до карієсу. Однак сам карієс не є генетичним захворюванням. Основна причина виникнення карієсу — бактерії та неправильна гігієна ротової порожнини, а не спадкові чинники.
МІФ 6. Пломбування зупиняє розвиток карієсу назавжди
Так, пломбування надає змогу відновити пошкоджений зуб і запобігти подальшому руйнуванню. Але це не робить зуб захищеним від нового карієсу. Він може з'явитися навколо або під пломбою, якщо не підтримувати належної гігієни. А ще пломби з часом зношуються, що створює ідеальні умови для накопичення бактерій.
МІФ 7. Біодобавки з кальцієм запобігають карієсу
Безперечно, кальцій важливий для здоров'я зубів, особливо під час їх розвитку. Проте його вживання не гарантує повного захисту від карієсу. Ця патологія виникає через бактерії, які руйнують зубну емаль, незалежно від кількості кальцію в організмі. Важливішими є правильна гігієна та харчування.
МІФ 8. Карієс передається при поцілунках
Хоч шкідливі бактерії можуть передаватися через слину, ВООЗ не класифікує карієс як інфекційне захворювання! Для його розвитку потрібні певні умови, зокрема, наявність залишків їжі на зубах та неправильна гігієна ротової порожнини. Тому передача бактерій не означає, що обов'язково з'явиться карієс.
МІФ 9. Якщо є карієс, потрібно уникати кислих продуктів
Кислі страви та напої, як-от лимонад чи цитрусові, можуть посилювати руйнування емалі — та це стосується не лише тих, у кого вже є карієс. Кислоти шкодять і здоровим зубам. Однак це не означає, що від кислих продуктів потрібно відмовлятися. Краще вживати їх в помірних кількостях, а після цього чистити зуби або хоча б полоскати рот водою — це нейтралізує кислотність.
МІФ 10. Якщо карієс уже є, зуб немає сенсу рятувати
Карієс можна вилікувати на будь-якій стадії. На початкових етапах — тим паче, за допомогою пломбування або ремінералізації. Якщо ж ураження не лікувати, воно ширитиметься далі. А вже це загрожує серйозними ускладненнями, як-от інфекції, абсцеси, ба навіть необхідність видалити зуб. Лише вчасна консультація лікаря-стоматолога вкупі з регулярним чищенням зубів, використанням зубної нитки та полосканням дає змогу вберегти здорову усмішку.