Вакцина проти ВІЛ ефективна на 96%: чи зупинить вона епідемію?
Ін'єкції ленакапавіру знижують ризик зараження ВІЛ на 96%. Як пише Deutsche Welle, препарат може стати переломним фактором у боротьбі зі СНІДом. Скільки він коштує зараз та коли стане доступним для всіх?
Результати нещодавнього клінічного випробування під керівництвом Університету Еморі (США) показали, що ін'єкція ленакапавіру двічі на рік знижує загальний ризик інфікування на 96%. Для порівняння: інші профілактичні препарати у вигляді ін'єкцій — приміром, каботегравір (CAB) — вводять кожні 1-2 місяці, а пігулки "Трувада" (PrEP/ДКП) доводиться приймати щодня.
Неймовірно бачити такі високі рівні ефективності — майже 100% — в ін'єкційних препаратах, які люди повинні приймати лише кожні шість місяців! Це значний прогрес у медицині, особливо для людей, чиї обставини не дозволяють їм приймати щоденні пероральні ліки, а також для тих, хто належить до груп населення, які непропорційно постраждали від ВІЛ, — каже Коллін Келлі, докторка медичних наук, провідна авторка дослідження та професорка Школи медицини Університету Еморі.
На III фазі тестів ленакапавір був введений 2179 особам, і лише 2 людини заразилися ВІЛ. Натомість 99% учасників групи набули імунітет! Для порівняння, у групі з 1086 осіб, які вживали Truvada, було дев'ять нових випадків ВІЛ-інфекції. Коллін Келлі пояснює це тим, що з часом близько половини людей, які вживають щоденний PrEP, припиняють прийом протягом року з різних причин.
Результати цього дослідження поповнюють арсенал нових інструментів для профілактики ВІЛ. Антиретровірусні препарати тривалої дії пропонують нову надію тим, хто не може приймати пероральні препарати. Завдання зараз полягає в тому, щоб зробити їх доступними у справедливий спосіб — лише тоді ми побачимо різке зниження кількості нових ВІЛ-інфекцій на місцевому та глобальному рівнях, — каже Карлос дель Ріо, доктор медичних наук, завідувач кафедри медицини Школи медицини Університету Еморі.
Оскільки III фаза клінічних випробувань була завершена та передана FDA (Управління з продовольства і медикаментів США) на розгляд, Келлі сподівається, що ленакапавір може бути схвалений для комерційного використання до 2025 року. До речі, в ЄС препарат, розроблений американською фармацевтичною компанією Gilead Sciences, уже дозволений. Втім, у продажі його ще нема.
Інша перепона — ціна. Як пише DW, поки що ленакапавір коштує вкрай дорого: компанія Gilead стягує за лікування понад 40 тисяч доларів на рік! Водночас інші препарати для профілактики ВІЛ коштують у середньому 50-60 євро на місяць.
А в Україні пігулки PrEP узагалі можна отримати безоплатно! Для цього потрібно звернутися до лікаря-інфекціоніста в обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом або кабінет "Довіра" за місцем проживання.
Деталі можна дізнатися на гарячій лінії з питань ВІЛ/СНІД: 0-800-500-451.
Gilead веде перемовини з кількома виробниками дженериків (відтворень оригінального препарату), щоб у майбутньому виробляти і продавати ленакапавір за нижчою ціною в країнах з низьким рівнем доходів. Територія дії ліцензії охоплюватиме 120 країн, зокрема деякі країни Африки на південь від Сахари. З іншого боку, до неї можуть не увійти деякі країни із середнім рівнем доходу, як-от Аргентина, Бразилія, Мексика і Перу (хоча Gilead уже тестувала препарат і там).
У цьогорічному звіті, опублікованому до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, ЮНЕЙДС заявила, що кількість смертей від СНІДу торік — приблизно 630 000 — була найнижчою з моменту піку у 2004 році, Це свідчить про те, що нині світ перебуває на "історичному роздоріжжі" і має змогу покласти край епідемії.
Проте носіїв ВІЛ-інфекції в усьому світі все ще понад 40 мільйонів. З них лікуються близько 30 мільйонів осіб. А решта (1/4 від загальної кількості носіїв) — не отримують антиретровірусної терапії, яка може знизити вміст вірусу в крові до невизначуваного рівня.
За умови рішучих заходів міжнародної спільноти ЮНЕЙДС сподівається покінчити з епідемією ВІЛ/СНІД до 2030 року. Нехай це вдасться якнайшвидше!
Читай також: Найпоширеніші міфи про ВІЛ/СНІД