10 виставок травня, які неодмінно треба побачити!

Лови добірку десяти найцікавіших виставок травня! Експозиції цього місяця — на будь-який смак: картини, інсталяції з одягу, фотографії й інтерактив для всієї родини.
"Третє дихання"
- ДЕ? Простір M82, вул. Межигірська, 82
- КОЛИ? До 1 червня (вт-чт — з 11:00 до 20:00, пт-нд — з 10:00 до 21:00)
- СКІЛЬКИ? Повний квиток — 150 грн, пільговий квиток — 75 грн (школярі, студенти, пенсіонери) безплатний вхід для дітей до 7 років, військових та деяких пільгових категорій
На площі 4000 кв. м розмістилися сім тематичних зон, 50 інтерактивів та інсталяцій, п'ять VR-досвідів і десятки практик від психологині Світлани Ройз.
Завдяки цьому дорослі й діти дізнаються про природу емоцій: як вони виникають та у що трансформуються, навчаться взаємодіяти з ними, зможуть пострибати по калюжах, випустити пару в танці, відпочити під мурчання п’ятиметрового кота, змайструвати халабуду, побачити, як над Україною сходить сонце, і дозволити собі видихнути.
У проєкті взяли участь і зірки: на виставці можна дослідити самобутню українську лайку разом із Марією Рудинською, погарчати, як лев, із Валентином Міхієнком, поспівати й відновитися з Jerry Heil і вирушити в терапевтичну подорож із Василем Байдаком. А ще — розпізнати сім базових емоцій разом з Олександром Рудинським, пострибати в резиночку з Ярославою Магучіх та порибалити у віртуальній реальності з Михайлом Лебігою.
Крім того, тут можна підібрати для себе та близьких антистресові товари.
У четвер та п'ятницю на виставці будуть дні тільки для дорослих від 16 років, щоб вони могли дослідити простір у тиші та комфортному ритмі. А на маленьких відвідувачів чекають у вівторок, середу, суботу та неділю.
"Зерно"
- ДЕ? MLYN design hub, вул. Спаська, 36/31 (2 поверх)
- КОЛИ? 10 травня — 10 серпня, 10:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Виставка інтер'єрного дизайну "Зерно" присвячена розвитку українського дизайну. На ній представлені сучасні меблі, елементи освітлення, оздоблення і декору від провідних українських брендів.
Відвідувачі побачать інсталяції, що відтворюють різні частини домашнього інтер’єру — від обідньої до лаунж-зони. Експозиція продемонструє, як предмети українського виробництва разом формують комфортні, функціональні та естетично довершені інтер'єри.
Паралельно в MLYN design hub з 4 травня до 4 червня діятиме художня виставка "Футнот" під кураторством художника Максима Мазура. Її автори, українські митці — Андрій Підлісний, Максим Мазур і Єва Найдлінгер — представлять серію з експериментальних скульптур та картин абстракціонізму.
"Час вилизує своїх дітей"
- ДЕ? Простір Peremoga, 5 поверх, Ярославів Вал, 15
- КОЛИ? 10 травня — 14 червня, 17.00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Виставка художника й кінорежисера Яна Бачинського, співзасновника проєкту Queer.War.Archive, чиї роботи експонувалися в українських та світових інституціях — PinchukArtCentre в Києві, Національній галереї мистецтв Захента у Варшаві та Національному художньому музеї ім. Чюрленіса в Каунасі, а деякі перебувають в постійній колекції Варшавського музею сучасного мистецтва.
Серія робіт "Час вилизує своїх дітей" починалася як щоденник воєнного вигнання. Скульптури, представлені на виставці, створені з фрагментів побуту, покинутих і знайдених речей — насамперед, з власного одягу автора.
Зокрема, робота "Уяви сонячний день" створена з жилетки бабці митця. Також серед різноманіття матеріалів є радянські ялинкові іграшки та вишиті подушки.
"Хащі, зарості, чагарники"
- ДЕ? Галерея Imagine Point, мала зала
- КОЛИ? 2-31 травня, ср-сб, 12:00-19:00.
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Митці Яна й Володимир Гавриш знаходять особливу естетику та глибокі філософські сенси в природному колообігу існування рослин.
Яна Гавриш досліджує хаос та впорядкованість рослинного світу. У своїх роботах вона використовує різні матеріали та техніки, часто поєднуючи непоєднуване — акварель, олівець, друкарську фарбу.
Володимир Гавриш фіксує чагарники, ліси та хащі за допомогою фотокамери й надає пріоритет чорно-білій фотографії, особливо плівковій.
"Казковий світ КАТО ЛУКАЧ"
- ДЕ? Політехнічний музей при КПІ, просп. Берестейський, 37Е, корп. 6
- КОЛИ? 24 квітня — 14 травня, пн-пт, 09:00-17:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
За малюнками угорської ілюстраторки та графічної дизайнерки Като Лукач вчило абетку не одне покоління угорських дітей.
Але Лукач була не тільки ілюстраторкою, а й зірковою дизайнеркою. До початку Другої світової війни художниця створювала обкладинки журналів, рекламні плакати, упаковки — у Відні й досі можна купити цукерки Altmann & Kühne в коробках з її графікою. У творчому доробку Като Лукач є і дизайн текстилю, і навіть інкрустації, які вона розробляла разом із чоловіком.
Після Другої світової війни Като Лукач зайнялася ілюструванням дитячих книжок.
Ця виставка охоплює всі аспекти творчості мисткині.
"Збиті"
- ДЕ? Політехнічний музей при КПІ, просп. Берестейський, 37Е, корп. 6
- КОЛИ? 24 квітня — 14 травня, пн-пт, 09:00-17:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
На цій виставці представлені уламки російських літальних апаратів та ракет, які були націлені на українські міста, але не досягли своїх цілей. І тим, що ця техніка та озброєння були збиті, ми завдячуємо Силам оборони України.
Серед експонатів — уламки дослідного ударного дрона С-70 "Охотнік", яким так пишається наш ворог, рештки дрона-камікадзе Shahed-136 й БпЛА "Гербера", збиті стратегічні крилаті й тактичні керовані ракети, балістична ракета 9М79М для тактичного комплексу "Точка‑У", а також кіль літака Су-30, СМ та підвісна система катапультного крісла й парашут із літака Су-35С.
Також на виставці є тематичні фотозони.
"Виставка сімох"
- ДЕ? Музей української діаспори, вул. Князів Острозьких, 40Б
- КОЛИ? До 18 травня, ср-нд, 11:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 150 грн, пільговий квиток — 100 грн
"Виставка сімох" обʼєднує твори сучасних українських митців, кожен з яких пропонує свій унікальний погляд на мистецтво. У проєкті експонуються роботи, створені з використанням численних медіа: фотографії, колажу, інсталяції, графіки та інших художніх практик.
Учасники проєкту: Альона Коні, Анна Корбут, Влад Гринько, Ірина Семко, Катерина Гринько, Наталя Гресько, Олена Зубач.
"Нев’янучий квіт Трипілля"
- ДЕ? Національний музей історії України, вул. Володимирська, 2
- КОЛИ? До кінця травня, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 150 грн, для школярів/студентів/пенсіонерів — 80 грн
Виставка присвячена 175-й річниці від дня народження видатного дослідника археологічних пам’яток, музеєзнавця й художника Вікентія Хвойки.
Виставка презентує близько 50 оригінальних керамічних виробів трипільської археологічної культури з колекції Національного музею історії України, зокрема з розкопок Вікентія Хвойки, а також кераміка, панно, комплекти вбрання, повстяний килимок тощо, створені сучасними майстрами за мотивами Трипільських форм та орнаментики.
"На зв'язку!"
- ДЕ? Національний музей історії України, вул. Володимирська, 2
- КОЛИ? До кінця травня, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 150 грн, для школярів/студентів/пенсіонерів — 80 грн
Сучасні засоби зв’язку дають змогу миттєво зв’язуватися з абонентами в будь-якому куточку світу, однак так було не завжди.
В експозиції представлені старовинні листи, листівки, радіоприймачі, телефони від початку XX ст. й до наших днів, обладнання перших телефонних станцій, телеграфні апарати IX ст., таксофон, що стояв у Києві на Подолі у 1990-х роках, одні з перших комп’ютерів та багато іншого.
Крім того, можна почути переговори російською рацією Р-168, що була знята військовими з російської командно-штабної машини, знищеної у боях під Києвом 2022 року.
У межах проєкту діє інтерактивна локація "кабінет Стіва Джобса", де можна сфотографуватись за столом відомого винахідника.
"Іканича: маріупольська писанка"
- ДЕ? Музей Івана Гончара, вул. Лаврська, 19
- КОЛИ? 24 квітня, 17:00 — 22 червня, ср-нд, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? Повний — 100 грн, пільговий (студенти, пенсіонери) — 50 грн, учнівський (від 7 років) — 30 грн, для дітей до 7 років, військових та ветеранів вхід вільний
Уперше після знищення Маріупольського краєзнавчого музею світ побачить відновлену колекцію унікальних писанок іканича — символу культурної ідентичності надазовських греків і всього Маріуполя.
Іканича — це місцева назва писанок, які створювали грекині в Надазов'ї з кінця ХІХ століття. Колекцію, що почали формувати в Олександрівській чоловічій гімназії Маріуполя, а згодом — у новоствореному Маріупольському краєзнавчому музеї, за радянських часів частково передали до музеїв Донецька. Самобутній орнамент Надазов'я майже зник.
2022 року унікальні писанки з колекції "Іканича" були знищені разом із музейним фондом. Завдяки збереженим цифровим копіям вдалося відтворити їхні зразки, зберігши регіональну ідентичність.
У програмі — кураторські екскурсії, лекції та серія майстерень із писанкарства.
Читай також: Найцікавіші події травня в Києві