Як українці навчили Едріена Броуді розмовляти угорською: подробиці створення фільму "Бруталіст"

20 лютого в український прокат виходить стрічка, яка має 10 номінацій на "Оскар" — американо-англо-угорська історична драма "Бруталіст". Що це за фільм, чим він заслужив стільки номінацій та як створювався? "ТиКиїв" та компанія B&H розповідають ексклюзивні подробиці!
Про що фільм?
Події стрічки охоплюють понад 30 років життя головних героїв, починаючи з кінця 1940-х. Головний герой фільму — угорський єврей, архітектор Ласло Тот, що вижив у Аушвіці. Він із дружиною Ержебет емігрує до США й у Філадельфії погоджується на реконструкцію будинку загадкового бізнесмена Гаррісона Лі Ван Бюрена. Спершу Ван Бюрен наймає Ласло разом із його кузеном Атіллою, щоб той оформив його бібліотеку. Та декорування у стилі модерн розлючує магната, який потім відмовляється платити братам, через що Атілла виганяє брата на вулицю.

Ласло стає звичайним робітником на корабельні, що живе в нічліжці для безхатченків і вживає героїн. Проте пізніше Ван Бюрен пропонує Ласло побудувати для нього інститут — споруду, що поєднає бібліотеку, церкву, спортзал і театр, — і це призводить до непоправних наслідків…
Розмов про фільм Бреді Корбета "Бруталіст" було багато ще до прем'єри, бо свій шлях до екранів стрічка йшла довгі сім років.

Бреді Корбет ще 2017 року надихнувся екранізацією роману Айн Ренд "Джерело" (1949) про архітектора Говарда Рорка, що намагався покінчити із класичним дизайном будівель, і задумав стрічку про Ласло Тота — тоді, за його задумом, архітектора-біженця мав зіграти Джоел Еджертон, а його дружину — Маріон Котіяр. Роль Ван Бюрена відписали акторові Марку Райленсу. 2018 року режисер урочисто оголосив, що починає роботу над проєктом.

Проте, поки Корбет разом зі своєю дівчиною Моною Фастволд писав сценарій, непомітно прийшов 2020 рік, а з ним — і епідемія ковіду.

Тож знімальний процес, що мав розпочатись 2020 року, перенесли спочатку на 2021-й, потім на 2022-й, і, зрештою, з березня по травень 2023 року він відбувся в Будапешті та італійському місті Каррара (фінал стрічки знімали у Венеції).

Проте акторський склад вже був іншим: на головну роль Корбет запросив Едріена Броуді, дружину Ласло Тота зіграла Фелісіті Джонс, а демонічного бізнесмена Ван Бюрена втілив на екрані Гай Пірс.
Угорський акцент
Едріен Броуді зізнається, що до ролі Ласло Тота готувався все життя, позаяк історія Ласло перекликалася з історією його сім'ї: мати актора, фотографка Сільвія Плачі, емігрувала з Будапешту до США під час угорської революції 1956 року.

До того ж відтворювати на екрані східноєвропейський акцент — завдання для Броуді не нове: 2003 року він отримав "Оскар" за роль у фільмі "Піаніст" про польсько-єврейського композитора Владислава Шпільмана, що пережив Голокост.

"Щоб створити образ Ласло Тота, я мав вибудувати персонажа, заснованого на правдивих історіях, — зізнається актор. — Я відштовхувався від свого досвіду як сина угорської біженки та мемуарів Владислава Шпільмана, зображених у фільмі "Піаніст". Хоча це два абсолютно різні персонажі. Місяці, які я провів, досліджуючи минуле Шпільмана, жахи тієї епохи досі переслідують мене та дають емоційне розуміння жахів, через які проходить Ласло перед прибуттям до Америки".

Акторка Фелісіті Джонс, що грає Ержебет Тот, також зізнається, що відчула спорідненість зі своєю героїнею в "Бруталісті": "Ця історія показує, як виживання в концтаборі впливає на людину через роки. У фільмі багато насилля — як емоційного, так і фізичного, — але саме поєднання насилля, людяності та романтики — те, що прив'язало мене до проєкту.

Ержебет з'являється в середині фільму, після багаторічної розлуки з Ласло. Коли вони бачать одне одного на вокзалі — це надзвичайний момент, адже саме її кохання до нього допомогло їй пережити роки Голокосту".
І Броуді, і Джонс місяцями вдосконалювали угорський акцент своїх персонажів, але не обійшлося й без сторонньої допомоги ззовні: режисер монтажу Давід Янчо, угорець за походженням, застосував у стрічці інноваційну технологію штучного інтелекту від української компанії Respeecher. "Угорська мова — одна з найскладніших у вимові, — вважає Янчо. — Актори виконали фантастичну роботу, проте ми хотіли довести справу до ідеалу, щоб навіть самі угорці не помітили різниці".

До речі, ШІ допоміг творцям фільму й у створенні деяких архітектурних планів.
Проте саме через цю інновацію в американській кіноспільноті виникли суперечки: чи доречне використання ШІ у стрічках, номінованих на "Оскар"?

Тепер Американська академія кіномистецтва розглядає можливість запровадження нових правил розкриття інформації про технологію використанні ШІ у фільмах, номінованих на "Оскар".
А Бреді Корбет на тлі скандалу заявив, що актори місяцями працювали над своєю вимовою, а Respeecher лише допоміг їм вдосконалити деякі голосні звуки на стадії постпродукції.
Гроші й мистецтво
Ще один персонаж "Бруталіста" — Гаррісон Лі Ван Бюрен у виконанні Гая Пірса — прогресивний бізнесмен, який протягом історії, що триває кілька десятиліть, перетворюється одночасно на рятівника Ласло та його мучителя, позаяк через свої гроші контролює митця, нав'язуючи йому власний смак.

Власне, відносини Ван Бюрена і Ласло Тота порушують питання про вплив спонсора на митця та його бачення. "Нам було цікаво розказати історію про інвестора чи благодійника і митця, якого він наймає творити. І про те, якими складними ці відносини можуть бути", — кажуть творці фільму.
Складність персонажа Пірса у стрічці підкреслили через його зовнішній вигляд.

"Те, як хтось штибу Ван Бюрена репрезентує себе за допомогою одягу і манер, дуже красномовно — тож костюми, створені Кейт Форбс, були приголомшливо скроєні, — каже Пірс. — Дизайнерка зачісок і макіяжу Джемма Хофф створила для мене перуку і вуса, ми використали пасмо сивого волосся, яке додало віку і певної авторитетності персонажу. Коли я одягнув костюм, я повністю занурився у свого героя".

А час, у який відбуваються події стрічки, — 1950-ті роки — оператор Лол Кроулі передав через фільмування 70 мм плівкою на камери формату VistaVision, якою знімали у той період всі фільми.
Чи буде "Оскар"?
Щоб відтворити сільське та міське життя американців Пенсільванії середини сторіччя, художники стрічки мали створити дизайн майданчиків, притаманний цій епосі та середовищу, і відтворити величезний інститут, який Ласло будує протягом багатьох років.

Художниця-постановниця Джуді Бекер зізнається, що для неї робота над фільмом про архітектора була здійсненням мрії: "Так сталося, що я люблю бруталістську архітектуру, та найбільшим викликом було не створення відповідних періоду майданчиків і локацій, а конструювання Інституту. Візуально структура мала відповідати концентраційному табору, тож я вивчала зображення таборів, це було неприємно, але необхідно, щоб зрозуміти історію Ласло", — каже Бекер.

Фінальний хронометраж стрічки — 3,5 години, тож під час її прем'єри, 1 вересня 2024 року, на Венеційському кінофестивалі був влаштований 15-хвилинний антракт.
Проте це не завадило критикам високо оцінити фільм, а членам журі нагородити Бреді Корбета "Срібним левом" за найкращу режисерську роботу.

А тепер почекаємо "Оскара" — не виключено, що й там "Бруталіст" здобуде бодай пару нагород.
А поки — дивімося стрічку в кінотеатрах: нагадаємо, український кінопрокат "Бруталіста" стартує 20 лютого.