Сестри з Києва створили модель роботизованої станції за допомогою нейромережі, яка сортує сміття
Сестри Аріна та Діана Хмелюк, що навчаються у Києві, розробили нейромережу для сортування відходів та модель станції, яка працюватиме спільно зі штучним інтелектом. Про це пише dev.ua.
Свою розробку дівчата представили на виставці IWIS (International Workshop on Intelligent Systems) у Польщі. Це одна з найбільших подій у Європі, що присвячена інноваційності та винахідництву. Там проєкт сестер Хмелюк отримав "срібло" та спецприз від World Invention Intellectual Property Associations.
Як розповідають дівчата, за основу проєкту вони взяли архітектуру нейромереж Exception, верхній шар якої переробили під свої потреби. Зокрема додали нейрони, які розпізнають різні типи відходів: пластик, скло тощо. Далі нейромережу натренували, використавши для цього 12500 фото. А також розробили алгоритм роботи станції та її 3D-модель.
Як має працювати станція
Перед проходженням машини на сортувальну станцію, дівчата планують проводити контроль:текстологічний, радіологічний та токсикологічний. Це дозволяє прибрати сміття, яке не можна переробити.
Далі сміття має пройти ще кілька стадій, до того, як потрапить на сортувальну лінію, де його опрацює роботизована система нейромережі:
- Пакет зі сміттям потрапляє до великого барабана із зубчиками, які розривають його та вивільняють вміст.
- Барабан обертається, завдяки чому сміття розбивається, щоб його було легше сортувати.
- В середині барабан має містити ультрафіолетові випромінювачі, які знезаражують сміття та прибирають запах і шкідливі бактерії.
- Через отвори у барабані різного розміру (від 50 мм до 250 мм і більше) сміття потрапляє на конвеєри.
- Конвеєри будуть оснащені датчиками з нейромережею та роботами-маніпуляторами. Як тільки нейромережа розпізнає об'єкт, маніпулятор захопить його та перемістить у відповідний бак.
За словами розробниць, така роботизована система зможе мінімізувати залучення людей до роботи у шкідливих умовах та пришвидшити процес сортування. Відсортовану вторсировину можна буде продавати, а органіку — використовувати як паливо для теплоелектростанцій.
Створення роботизованої ШІ-станції коштуватиме дорого. За розрахунками сестер, будівництво "з нуля" обійдеться приблизно у 10 млн доларів.
Але сировина безкоштовна і виробництво електроенергії — досить прибуткова справа, і інвестиції швидко окупляться, — вважають сестри.
Аріна та Діана думають над тим, аби запатентувати свою ідею та впровадити роботизовану ШІ-сортувальну станцію у життя.