Іноземці, на честь яких назвали вулиці Києва: ким вони були

Іноземці, на честь яких назвали вулиці Києва: ким вони були Колаж: "ТиКиїв"

За останні десять років у Києві з'явилися декілька вулиць, названих на честь громадян інших країн. Хто ці іноземці, на честь яких назвали столичні вулиці? Та що пов'язувало їх з Києвом та Україною?

Рональд Рейган

Сороковий президент США Рональд Рейган відомий тим, що був завзятим антикомуністом і зробив значний внесок у перемогу США в Холодній війні. У політику Рейган прийшов через Голлівуд, де виконував переважно другорядні ролі ковбоїв та палких коханців у фільмах категорії "Б". Потім була служба в армії та початок політичної кар'єри. У 1966 році Рейгана вперше обрали губернатором штату Каліфорнія, та на цьому його політичні амбіції не закінчувались. Кілька разів він виставляв свою кандидатуру на посаду президента, і тільки з третього разу, у 1980 році, Республіканська партія її підтримала. Того ж року він переміг на виборах чинного президента-демократа Джиммі Картера. 

Фото: Рональд Рейган святкує свою перемогу на виборах президента США. Фото: catalog.archives.gov

Однією з головних своїх місій президент Рейган вважав боротьбу із Радянським союзом, який він охрестив "імперією зла". Щоб забезпечити США остаточну перемогу у Холодній війні, його адміністрація зробила ставку на послаблення економічного, політичного та військового впливу СРСР. Частиною цієї політики була підтримка українського дисидентського руху. Врешті Рейган домігся свого — за кілька років після того, як він пішов на пенсію, "імперії зла" не стало. Можна сказати, що своєю незалежністю Україна та інші пострадянські країни частково завдячують саме йому.

Де шукати у Києві. У 2023 році на мапі Києва з'явилась вулиця Рональда Рейгана, що тягнеться від проспекту Романа Шухевича до вулиці Миколи Лаврухіна. До цього вулиця називалась на честь Теодора Драйзера — американського письменника, який був палким комуністом та прихильником Йосипа Сталіна. Також у столиці пропонували встановити пам'ятник Рейгану — таку петицію підтримали кияни та влада міста, проте далі слів справа поки не пішла.

Джон Маккейн

Ще один знаковий американський політик та друг України. Про життя Джона Маккейна можна знімати фільм, який буде наповнений драматичними подіями. Воював у В'єтнамі, потрапив у полон з чисельними травмами, пережив тортури та знущання, був звільнений після п'яти років у в'єтнамських таборах, пройшов довгий шлях реабілітації, пішов у політику, став сенатором, ледь не став президентом, боровся з раком мозку та навіть сам спланував власний похорон. 

Джон Маккейн у 1973 році. Фото: loc.gov

Маккейн мав репутацію принципового та прямолінійного політика, який не боявся жорстко критикувати президентів, навіть якщо вони були його колегами по Республіканській партії. А ще він палко підтримував Україну. У розпал Революції гідності сенатор Маккейн приїхав до Києва та виступив на Майдані, висловивши солідарність із протестувальниками. Пізніше, коли росія анексувала Крим та розв’язала війну на сході, Маккейн активно лобіював інтереси України у США та по всьому світу. Він відкрито називав путіна "головорізом" та неодноразово виступав за постачання зброї нашій країні.

Де шукати у Києві. У 2019 році на честь Джона Маккейна назвали вулицю у Печерському районі міста, що пролягає від Либідської площі до бульвару Лесі Українки. Раніше вона носила ім'я радянського розвідника Івана Кудрі, який боровся з українськими націоналістами.

Вацлав Гавел

Перший президент Чехії, дисидент, антикомуніст. Можливо, якби не Празька весна, Вацлав Гавел так і залишався б лише успішним театральним драматургом. Його твори цензорували й до того, але вторгнення радянських військ до Чехословаччини та жорстке придушення реформ остаточно зробили Гавела борцем з режимом. Він взявся захищати права політв'язнів, через що і сам опинився за ґратами на п'ять років.  

Вацлав Гавел у 2006 році. Фото: wikimedia.org

Після початку Оксамитової революції 1989 року Вацлав Гавел став одним із засновників антикомуністичного руху, а потім був обраний президентом Чехословаччини та взяв курс на демократизацію. Після мирного розпаду Чехословаччини він став президентом молодої Чеської Республіки, вивів її з Варшавського договору, привів до НАТО та хотів зробити частиною Євросоюзу. Цієї мети Чехія досягла ще за його життя, на початку 2000-х.

Де шукати у Києві. Бульвар Вацлава Гавела розташований на Відрадному та пролягає від вулиці Гарматної до Відрадного проспекту. До 2015 року він називався на честь радянського партійного діяча Валентина Згурського. Крім того, з 1996 року Вацлав Гавел є почесним Доктором КНУ імені Шевченка. 

Квітка Цісик

Народилась Квітослава-Орися Цісик у родині українських повоєнних мігрантів у Нью-Йорку. З дитинства займалася академічним вокалом, опановувала балетне мистецтво та пластувала. Батьки прищеплювали дівчинці любов до своєї далекої батьківщини, і вона все більше захоплювалась українською музикою та культурою загалом. Після смерті батька, щоб заробити на життя, Цісик розпочала виступати у нічних клубах та працювати бек-вокалісткою. 

Фото: wikimedia.org

На дівчину із високим сопрано та гнучким голосом почали звертати все більше уваги. Вона записувала саундтреки до фільмів (пісня до фільму "Ти світло мого життя" 1978 року отримала "Оскар" і "Золотий глобус") та рекламні пісні для компаній Burger King, McDonald's, American Airlines Coca-Cola, Pepsi-Cola тощо. У 1980-х Цісик стала однією з найдорожчих виконавців рекламних джинглів у США. Одночасно з цим співачка записувала свої версії українських пісень — за її словами, це був подарунок для всіх українців, де б вони не жили. Цісик випустила два альбоми українських пісень та планувала випустити третій, але її життя передчасно обірвалося через рак.

Де шукати у Києві. Вулиця Квітки Цісик розташована в Оболонському районі та проходить через усю Пущу-Водицю. До цього вона називалась на честь російського поета Олександра Пушкіна, міста Сталінград та радянського партійного діяча Яна Гамарника. Сучасну назву вулиця отримала у 2016 році.

Іоанн Павло II

Кароль Юзеф Войтила, більш відомий як Папа римський Іоанн Павло II, очолював католицьку церкву понад 26 років та був одним з найпопулярніших понтифіків за весь час. У дитинстві Кароль Войтила мріяв стати скоріше актором, ніж священником. Під час німецької окупації Польщі він виступав у підпільному театрі та відвідував підпільну духовну семінарію, і зрештою обрав служіння церкві. Молодий священник вивчав філософію і теологію, здобув ступінь доктора, викладав в університеті. У 1958 році став єпископом, а менш ніж за десять років дослужився до кардинала. У 1978 році Кароля Юзефа Войтилу обрали Папою Римським під іменем Іоанн Павло II. Він став першим за майже 500 років не італійцем, який зійшов на Святий Престол.

Іоанн Павло II у 1988 році. Фото: wikimedia.org

Під час свого правління Іоанн Павло II намагався осучаснити католицьку церкву та зробити її ближчою до людей. Також він багато перепрошував за попередні гріхи церкви: колоніалізм, переслідування інакодумців та єретиків, насильне навернення до християнства, пригнічення жінок тощо. Під час свого візиту до Києва у 2001 році понтифік з порогу перепросив за "помилки, довершені католицькою церквою у далекому і недавньому минулому". А ще він жорстко критикував комунізм та називав голодомор "жахливим задумом, здійсненим з холодним розрахунком можновладцями тієї епохи".

Де шукати у Києві. Вулиця Іоанна Павла II розташована у Печерському районі — вона тягнеться від вулиці Василя Тютюнника до бульвару Миколи Міхновського. До 2016 року вулиця мала назву Патріса Лумумби — революціонера та першого прем'єр-міністра Демократичної Республіки Конго.  

Читай також: Василь Стус: незламний бунтар, який любив Київ  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації