День без мобільного телефону: навіщо потрібно тимчасово відмовитись від ґаджетів

День без мобільного телефону: навіщо потрібно тимчасово відмовитись від ґаджетів Фото: Getty Images

Щороку з 6 до 8 лютого у світі відзначають День без мобільного телефону. У цей період людям пропонують спробувати якщо і не на весь день, то хоча б на певний час відмовитись від використання смартфона. Навіщо? 

Смартфони вже давно стали невіддільною частиною нашого повсякденного життя. Ми дізнаємось з них новини, спілкуємось з друзями та рідними, дивимось час та прогноз погоди, робимо покупки, викликаємо таксі, керуємо своїми фінансами тощо. Навіть беремо телефон із собою, коли йдемо викинути сміття чи сходити по хліб у магазин під домом. А про те, щоб забути його вдома на цілий день, навіть боїмося подумати.

Словом, смартфони — річ у сучасному світі практично незамінна. Та, попри користь, вони також здатні викликати залежність. Коли займаєшся побутовими справами, дивишся фільм чи сидиш десь у компанії друзів, рука часто сама тягнеться до телефону — швиденько перевірити, чи не написав хто, або щось подивитись в інтернеті. І от ти вже непомітно "залип" в екран надовго. Або не можеш заснути, поки не прогорнеш до кінця стрічку в улюбленій соцмережі. Бувало таке?

Фото: Getty Images

Залежність від смартфона є частиною інтернет-залежності (Internet Addiction Disorder) — психічного розладу, який виражається у нав'язливому бажанні постійно бути онлайн. Залежні від інтернету люди стають нервовими та дратівливими без доступу до мережі, погано сплять, мають проблеми з концентрацією уваги тощо. Також ця залежність може викликати або ускладнювати інші психічні розлади. 

За даними американського Центру залежності від інтернету та технологій (CITA) за 2024 рік, 31% дорослих жителів США кажуть, що "майже постійно" перебувають у мережі. 85% американців виходять в інтернет щодня, а підлітки проводять перед екраном в середньому 8 годин на день. Загалом до 60% підлітків у США мають ознаки залежності від мобільного телефону. Особливо багато часу люди проводять у соцмережах, алгоритми яких налаштовані так, щоб якомога довше утримувати увагу користувачів.

Щоб побороти залежність від смартфонів, у світі організовують різні ініціативи з цифрового детоксу (а складнішими випадками займаються спеціалізовані центри). Одна з найвідоміших таких ініціатив — Міжнародний день без мобільного телефону.

Відзначати цей день почали ще до того, як з'явились перші смартфони — у 2001 році. Його ініціатором став французький письменник Філ Марсо, який вирішив так прорекламувати свою книгу Pa sage a Taba, написану "мовою смс-повідомлень". Практично усі слова у книзі скорочені — так раніше писали в есемесках, щоб укластися в ліміт символів і не платити за відправлення кількох повідомлень.  
 
У межах рекламної кампанії своєї книги Марсо запропонував людям виходити на вулиці без своїх мобільних телефонів та й взагалі хоча б на день забути про їх існування. Ідея полягала у тому, що тимчасова відмова від ґаджетів допоможе переосмислити їхню роль у повсякденному житті. 

Датою акції письменник обрав 6 лютого, коли у Франції відзначають іменини Гастона. Який стосунок має Гастон до телефонів? Річ у тому, що це ім'я згадується у популярній французькій пісні 1960-х років Le Téléfon. Там є рядок: Gaston ya l'telefon qui son / Et ya jamais person qui y repond ("Гастон, телефонує телефон / Але ніхто не відповідає").

Треба сказати, що особливої уваги чи любові читачів книга Філа Марсо не отримала. А от День без мобільного телефону прижився й набув міжнародного масштабу. З 2004 року його почали відзначати вже протягом не одного дня, а трьох — з 6 до 8 лютого. Особливо актуальною ця ініціатива стала з появою смартфонів та зростанням залежності від них. 

Фото: Getty Images

Як відзначати День без мобільного телефону, кожен вирішує для себе сам. Ініціатива ця — добровільна та не має якихось чітких правил. Можна спробувати відмовитись від смартфона на цілий день чи відкласти у бік лише на кілька годин.

Єдине умовне правило — не тягнутися за телефоном просто від нудьги, якщо насправді він не потрібен. Та, за можливості, прибрати якомога далі, щоб не було навіть спокуси. Також можна влаштувати собі детокс від соцмереж та присвятити цей час живому спілкуванню. Або у громадському транспорті замість телефону дістати книгу, а також не "залипати" в екран перед сном. 

Головна мета Дня без мобільного телефону — переглянути свої відносити з ґаджетами та спробувати дати собі відповідь на запитання: "Чи не проводжу я у віртуальному світі занадто багато часу?". Якщо відповідь буде "так", то це сигнал, що настав час щось змінювати.

Читай також: "Сильний штучний інтелект: що таке AGI та коли він замінить людей"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації