Як світовий тренд на вторинне використання бетону допоможе відбудувати Україну?

Як світовий тренд на вторинне використання бетону допоможе відбудувати Україну? Будівельні роботи на Русанівці, Київ. Фото: Getty Images

Новий британсько-український проєкт S3 пропонує змінити підхід до використання будівельних відходів з бетону. З'ясуймо, як рециклінг став світовим трендом і чим він може допомогти у відбудові України. 

Внаслідок російського вторгнення Україна потерпає від величезних руйнувань, що залишають по собі десятки мільйонів тонн уламків. За оцінками Світового банку, відновлення інфраструктури обійдеться в 400 мільярдів доларів США — у 2,6 раза більше, ніж ВВП країни два роки тому!

Фото: Unsplash

Тим часом світова будівельна галузь шукає способи зменшення свого впливу на довкілля від виробництва та утилізації будівельних відходів. Один із них — рециклінг (переробка) бетону на вторинні матеріали для повторного використання. Повоєнній Україні він може стати в пригоді під час відбудови.

У розвинутих країнах випробовують такий порядок дій: коли старі будівлі або дороги зносять, отриманий бетон подрібнюють і повторно використовують у новому будівництві — наприклад, для доріг чи тримальних конструкцій. Така практика зменшує попит на первинні матеріали та запобігає потраплянню будівельного сміття на звалища.

Фото: Freepik

До речі, зі зруйнованих споруд вилучають і метали (приміром, сталь). Потім їх переплавляють і переробляють на нові балки, арматуру й інші архітектурні елементи. А ось із битого або невикористаного скла виготовляють нові вікна, плитку або стільниці. Іноді його подрібнюють і додають у бетонні суміші.

Однак будівельні компанії часто вдаються до низькоякісного повторного використання подрібненого вторинного бетону. Такий підхід може змарнувати цінні ресурси — ба більше, звести нанівець переваги перевикористання.

Низькоякісний перероблений бетон може мати невідповідний склад і міцність. Залишкові матеріали (старий розчин, штукатурка, забруднення) можуть послабити заповнювач і знизити тримальну здатність нового бетону. А це — колосальний ризик, особливо для критично важливих конструкцій, як-от будівлі, мости або фундаменти. За неправильного перевикористання бетону вони можуть розтріскатися, осісти, або навіть передчасно зруйнуватися!

Фото: Freepik

Британсько-український проєкт Safe, Sustainable, and Swift Reconstruction of Ukraine (S3) пропонує запустити в Україні лінію з переробки бетону від зруйнованих будівель на енергоефективні та низьковуглецеві будівельні матеріали. 

Спеціальне переносне обладнання дасть змогу на місці визначити, які відходи придатні для вторинної переробки, і чи немає у них азбесту — шкідливих для людини мінералів.

Ми розробимо та продемонструємо інноваційні технології, які можуть бути застосовані у глобальних процесах відновлення інфраструктури після катастроф чи конфліктів, а також у відновленні застарілих будівельних об'єктів, — каже професор Теодор Ханейн, завідувач кафедри науки про будівельні матеріали в Університеті Лідса.

Професор Теодор Ханейн. Фото: пресслужба S3

Як ми вже писали, підхід S3 складатиметься з 5 кроків:

  1. швидке розпізнавання та оцінка вторинного бетону, придатного для переробки;
  2. мобільне обладнання для відокремлення компонентів бетону на місці;
  3. оптимізація процесів переробки відокремлених відходів;
  4. аналіз життєвого циклу отриманих матеріалів;
  5. інформаційні кампанії для громадськості щодо небезпеки азбесту та переваг використання ресурсів, які раніше вважалися відходами.

S3 переможець конкурсу InnovateUkraine, що фінансується Міністерством Великої Британії з міжнародного розвитку та підтримується Посольством Великої Британії в Україні. Проєкт об'єднав експертів із Великої Британії, Нідерландів та України. 

Технологічний лідер S3 — британський Університет Шеффілда. Він зосередиться на виробництві клінкерної цегли й цементу, розпізнаванні та випробуванні бетону, а також оптимізації вартості матеріалів за допомогою моделювання.

Університет Шеффілда. Фото: Вікісховище

Оксфордський університет розробить покращене термомеханічне моделювання сепарації бетону, а Імперський коледж Лондона проведе комплексну оцінку його життєвого циклу.

Фото: Вікісховище

Постачальник технологій та обладнання для S3 — Нідерландська компанія C2CA Technology, яка пропонує рішення в царині термомеханічної обробки.

Обладнання C2CA для сепарації бетону, переробки та виробництва сухих продуктів розгорне компанія Eco+Logic. Вона також займатиметься логістикою, сортуванням та первинним дробленням.

Змішані цементи та додаткові матеріали досліджуватиме Національний університет водного господарства та природокористування (фото ліворуч). А "Львівська політехніка" (фото праворуч) візьме на себе визначення характеристик бетону на місці й подальші дослідження.

Нарешті, українська організація ReThink — місцевий координатор, що поширюватиме корисну інформацію серед населення.

Ідеї S3 можуть зменшити кількість відходів та скоротити викиди вуглецю. А головне — відбудувати Україну та відтворити новий підхід у частинах світу, що теж зіткнулися з наслідками війни. Що ж, у добру путь!

Читай також: Коли відбудують Охматдит

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації