Поштова площа: звідки взялося болото в центрі столиці?

Поштова площа: звідки взялося болото в центрі столиці? Фото: Майя Двалішвілі

Цього серпня виповнюється 9 років із моменту відкриття Поштової площі після реконструкції. У якому стані центральна площа біля Дніпра сьогодні? 

Новеньку Поштову площу відкрили після реконструкції 2015 року — до того вона була однорівнева, по ній ходив трамвай. Мер столиці Віталій Кличко святкував разом із киянами і навіть освіжився в фонтані, який зробили безбар'єрним, у якому струмені води йдуть просто з площі, з підсвіткою. Саме таким, щоб він одразу став улюбленим місцем відпочинку киян теплої пори року. У діжках стояли дерева, у їхніх тінях — лавки... Куди ж це все поділося?

Фото: Майя Двалішвілі

Подейкують, що Поштова площа — ледь не сакральне місце. Є думка, що саме тут хрестили русичів у 988 році. Також за часів Київської Русі тут проходив шлях "із варягів у греки" — згадки про нього можна знайти в літописах. Якби на площі облаштували музей, це місце стало б не лише магнітом для туристів, а й окрасою на зло росіянам, яка висвітлювала б правдиву історію руської землі. 

Ідея створення музею на Поштовій виникла за кілька років після урочистого відкриття. 2015-го археологи розкопали тут цілу вулицю часів Київської Русі. Знайшли частоколи, фрагменти будівель, зруби — ба навіть артефакти XI-XII та XVII століть! До завершення робіт у вересні 2017 року відкопали ще княжі печатки, зброю, прикраси, насіння, рештки тварин та людей. 

 
Відкрита лекція Михайла Сагайдака, керівника археологічних досліджень на Поштовій площі в Києві, 2016. Фото: Вікісховище/Latuha1

Після завершення розкопок постала ідея музеєфікації площі. Спливли роки — а хура й досі там. Місце розкопок 5 метрів завглибшки обнесли парканом. А будівництво торгово-розважального центру на Поштовій призупинили. 

Якщо спускатися до Поштової площі з Володимирської гірки чи з Європейської площі, на перший погляд, усе гаразд. Приміром, відкрита 2017 року скульптура малюків — символ дитинства засновників Києва — досі стоїть.

0 / 0

До певних важливих дат малюків-засновників навіть одягають у святкове вбрання. Поруч із ними постійно хтось робить фото на згадку. Тут рівно підстрижені газони та дерева. Але дещо брудно: люди залишають відходи не в смітниках, яких тут мало, а просто на площі. Таку поведінку пояснює теорія розбитих вікон.

Цю теорію сформулювали американські соціологи Джеймс Квінн Вілсон і Джордж Келлінґ у 1982 році. Вони стверджували, що явні ознаки безладу спонукають оточення теж забути про правила. Іншими словами, що більше розбитих вікон у будівлі, то більше сміття збереться довкола. Адже загальне нехлюйство впливає на кожного окремого члена громади.

А під скульптурою малюків-засновників Києва — порожнє приміщення, яке й мало б стати підземним ТРЦ. Добудувати його вже не можуть, бо місцевість визнали історичною пам'яткою. Тому закладений раніше фундамент і каркас просто стоять на місці дотепер. 

Фото: Майя Двалішвілі

Нині тут голі стіни, розписані графіті, подекуди без вікон, з аварійними дірками всередині. Ці отвори мали прийняти ескалатори, якими можна було б дістатися з підземного рівня на гору. Огорож навколо цих дір немає. Тут постійно гуляють підлітки, їздять велосипедисти та скейтери.

Входи до занедбаного ТРЦ обнесені стрічкою — але кого це зупиняло? Судячи із запаху — явно не охочих справити природну потребу.

0 / 0

А втім, громадських туалетів на Поштовій і немає — хіба в МакДональдз та закладах неподалік. А їх сьогодні теж мало. Колись гучна набережна тепер майже безлюдна.

Київський річковий вокзал відкрили 1961 року. Його здали в оренду приватному вишу American University Kyiv у 2021 році. Очільники запевняють, що мозаїка радянських часів на стінах ціла. Але перевірити це можуть лише студенти закладу.

Фото: Майя Двалішвілі

Площу перед вокзалом колись прикрашав фонтан із підсвіткою. Нині ж його отвори забили панелями. Довкола викладені вітражі із зображеннями марок Укрпошти — це зробили на честь 30-ї річниці Незалежності. Тут Козаки з однойменної серії мультфільмів, Український тиждень моди, фунікулер тощо.

З водою ж на Поштовій площі складно: на одних ділянках її катма, на інших — забагато. На підземному рівні, де мав бути ТРЦ, збирається вода, яка роз'їдає конструкцію — це може загрожувати підтопленням станції метро "Поштова площа". Щоправда, міська влада каже, що причин для хвилювання немає. 

Фото: Майя Двалішвілі

А ось на думку активістів, зокрема краєзнавиці Аннабелли Моріної, те, що Поштова не впала за стільки років — це диво. Бо тримається площа на тимчасових балках, які вже давно час міняти. Де-факто ж будівництво ТРЦ закинули, а тимчасові палі залишили. Місцевість, яку урочисто відкрили 2015 року, на практиці недобудована.

У липні 2022 року Верховний суд України постановив, що місто не мало підстав видавати дозвіл на будівництво ТРЦ як на другу чергу реконструкції транспортної розв'язки. Про це повідомляв активіст Олександр Дядюк.

Позаяк інвестор ТРЦ умив руки, за водопостачання в недобудові ніхто не платить. Подейкують, через це закрили й фонтан. А через неякісну систему водовідводу на одній з небагатьох зелених ділянок утворилося болото.

0 / 0

Нині тут очерет, комарі, рої ос. В аномально спекотні дні цього липня болото ще підсихало — проте зазвичай воно перезволожене. Тут неохайно: стирчать труби, лежить скинуте містянами сміття.  

Поштова площа, колись туристична перлина, сьогодні справляє похмуре враження. Від спеки не сховаєшся: дерева в діжках загинули через поганий догляд. Побудованим пандусом майже не користуються — скаржаться, що він незручний.

Фото: Майя Двалішвілі

Недобудований ТРЦ перетворився на вбиральню й локацію для скейтерів та художників графіті. Церква Різдва Христового, де свого часу прощалися з Тарасом Шевченком, закрита. 

Фото: Майя Двалішвілі

Неробочий вхід до метро з одного боку. Величезний паркан, який відгороджує місце розкопок... 

Фото: Майя Двалішвілі

Активісти, екологи, архітектори й інші небайдужі кияни роками звертають увагу міської влади на аварійний стан Поштової площі. У травні 2024 року про можливу аварію на однойменній станції метро попереджала й Держаудитслужба.

Тепер м'яч на боці КМДА. Сподіваємося, що історична місцевість не піде під воду...

Читай також: Садиба Зеленських: скандали, інтриги, розслідування   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації