З Дому молитви — у концертну залу: історія київського Будинку актора

З Дому молитви — у концертну залу: історія київського Будинку актора Будинок актора. Фото: Вікіпедія

Кожна цікава за архітектурою київська будівля має свою історію. У київського Будинку актора, в якому зараз проходять вистави, концерти, літературні вечори, художні виставки та багато іншого, вона особливо цікава! Дізнаймося?!

Читай також: Київський "будинок-напівкружка": зірка Instagram із двома адресами

Загальновідомо, що будівлю київського Будинку актора спроєктував знаменитий архітектор В’ячеслав Городецький.

Але чи знаєш ти, на чиє замовлення він це зробив? Кажуть, зараз в Києві всього 40-50 представників цієї спільноти, а 120 років тому караїмів — тюркомовних послідовників юдаїзму — в Києві було трохи менш як 1000. Вони переселилися до Києва з Криму і були досить заможними, переважно займаючись тютюновим бізнесом.

Тому, вирішивши наприкінці XIX сторіччя, що в Києві їм потрібен власний молитовний будинок — кенаса, київські караїми звернулися по гроші саме до "тютюнового короля" Соломона Когана.

Київська кенаса. Фото: Вікіпедія

Коган залюбки погодився проспонсорувати зведення богоугодної споруди, замовив кенасу Владиславу Городецькому й виділив на проєкт 200 тис. рублів, що становило солідну суму. Вимогою Когана було оздоблення будівлі в мавританському стилі, де використовуються аркади, куполи й багатий геометричний орнамент — цей стиль пішов зі східних країн, де у VII–XV ст. панували араби-маври.

Арка нинішнього Будинку актора. Фото: Вікіпедія

Ну і, звісно, архітектура релігійної споруди мала відповідати певним нормам: у кенаси мали бути форма коробки, купол та центральний вхід.

І купол дійсно був: його Городецький виконав із надзвичайно дорогого на той час цементу, а його друг із Мілана, скульптор Еміліо Саль, який відповідав за декор споруди, прикрасив його ліпленням і різьбленням (тандем Городецький-Саль працював і над знаменитим Будинком з химерами).

Київська кенаса. Фото: Вікіпедія

Цемент і бетон у своїх роботах Городецький використовував не лише через любов до мистецтва, а й суто з прагматичних міркувань: ці матеріали виробники надавали Городецькому за копійки в будь-якій кількості, натомість отримували завдяки його роботам потужну рекламу.

Що ж до центрального входу кенаси, то потрапити всередину можна було не лише через нього: караїмська релігія не дозволяла жінкам молитися разом із чоловіками, тому вони заходили у будівлю через окремий "жіночий" вхід та йшли на другий поверх, де їм дозволялося перебувати.

Фото: Вікіпедія

30-40 тис. рублів пішло на внутрішню оздобу кенаси. Її почали зводити 1898 року. Щоправда, 1900 року Соломон Коген помер, так і не побачивши омріяну кенасу. Однак його родичі довели справу до кінця, і на початку 1902 року молитовний дім караїмів було відкрито.

Кенаса вийшла напрочуд красивою, багато оздобленою ззовні й всередині, а її портал із гарними дверима був прикрашений подобою сталактитів, що є частиною мавританського декору.

Фото: Вікіпедія

"Молитовний караїмський будинок — вишуканий, але трохи похмурий, прикрашений зовні скульптурними фантастичними візерунками та письменами в мавританському стилі; двері та вікна його закруглюють у вигляді підкови", — йшлося в одному з путівників Києвом 1917 року.

Мінус купол 

Попрацювати за призначенням кенасі довелося всього 15 років: 1917 року, коли до влади прийшли більшовики, будь-які релігійні споруди припинили своє функціонування. Будівлю кенаси конфіскували, в ній насамперед знесли купол (на його цоколі тепер можна розглянути орнамент у вигляді символу Сонця — коловрата) і зняли гратчаті двері, а всередині спочатку облаштували склад.

Колишня кенаса без куполу. Фото: Вікіпедія

А потім почався довгий шлях трансформацій: в різні роки колишня кенаса була установою політосвіти, будинком народів сходу, ляльковим театром, кінотеатром "Зоря", якийсь час тут навіть проводилися римсько-католицькі богослужіння. 1948 року споруду віддали Українському театральному товариству, яке 1987 року стало Спілкою театральних діячів України, а та 1981-го влаштувала в будівлі Будинок актора. Вхід до нього здійснюється через прибудову, споруджену під час реставрації 1968 року.

Будинок актора всередині. Фото: facebook.com/actorhall

Проте ознаки молитовного дому зберігаються всередині й донині: там, де зараз розміщена сцена, колись був вівтар, на балконі молилися жінки, а там, де зараз глядацькі місця, були розміщені молитовні лави для літніх вірян.

А решітки на батареях і балкончик збереглися з 1900 року.

Фото: facebook.com/actorhall

Понад 100 років і роялю Steinway, на якому грають в Будинку актора піаністи — інструмент тут бережуть як зіницю ока.

Будинок актора всередині. Фото: facebook.com/actorhall

Зараз колишня кенаса — концертний зал на 200 місць, де майже щодня відбуваються камерні, естрадні та джазові концерти, вистави, фестивалі, бенефіси, творчі зустрічі, виступи фольклорних і театральних колективів зі всієї країни тощо.

Фото: facebook.com/actorhall

А ще в Будинку актора є виставкова зала та спеціалізована театральна бібліотека, у фоє часто проводять художні виставки.

Працівники Будинку актора кажуть, що будівля потребує реставрації, проте самі вони не можуть навіть поремонтувати дах: у пам’ятці архітектури не можна нічого чіпати самостійно.

Будинок актора всередині. Фото: facebook.com/actorhall

Роблять тільки косметичні ремонти, і те — своїм коштом, бо від держави Будинок актора фінансування не отримує. Тому існує завдяки невеличкій платі, що отримує від тих, хто тут виступає, а також здає зали в оренду.

Останніми роками місцева караїмська громада намагається повернути свій колишній храм собі, спираючись на Закон "Про корінні народи України".

Будинок актора всередині. Фото: facebook.com/actorhall

Можливо, в них щось вийде, і споруда стане частково культурною, а частково — знову культовою.

А поки просто завітай якось на Ярославів Вал, 7 — цей будинок вартий відвідування! 

Читай також: Івасюк проти радянської влади: як створювався мюзикл "Червона рута"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації