Фриланс в Україні: переваги, недоліки, правила гри
Фахівці ринку праці прогнозують, що найближчими роками Україна має шанс на лідерство в Європі за кількістю фрилансерів — їхня частка може досягти 15–20% населення. Які ж переваги й недоліки має вільнонаймана праця — пояснює HR-консультантка Олена Ногіх.
Фриланс — це вільна віддалена робота з різними замовниками. Вона може охоплювати як повний робочий день, так і частину.
Хто фрилансить в Україні?
Платформа Freelancehunt цьогоріч дослідила, що в Україні найбільше фрилансерів — серед молоді віком 24–29 років (23,5%). Трійку лідерів замикають вікові групи 30–35 років (22,9%) та 18–23 роки (21,5%).
Вільнонаймана праця приваблює як чоловіків, так і жінок. (Хоча фрилансерів чоловічої статі трохи більше: 53,4% проти 46,6%.) Що цікаво, 43,8% спеціалістів одружені, а 40,4% мають дітей. Це може доводити, що віддалена робота надає змогу краще збалансувати роботу й сімейне життя.
До речі, найбільше фрилансерів проживає на Київщині (19,9%). Freelancehunt зауважує, що це й не дивно: столиця та її передмістя — осередок бізнес-центрів, вишів й інших економічно важливих закладів України.
5 найпопулярніших напрямків серед українських фрилансерів у 2024 році:
- дизайн й арт — 36,6%;
- програмування — 22,1%;
- робота з текстами — 12,4%;
- просування — 6,8%;
- аудіо та відео — 5,9%.
Чимало українців відкрили для себе фриланс якраз на початку повномасштабної війни, коли класичні робочі місця стали менш доступними чи нестабільними (багато компаній були змушені скоротити штатних працівників). А що спонукає людей залишатися у вільному плаванні сьогодні?
Плюси фрилансу
Ми виокремили 4 основні переваги вільнонайманої праці — саме їх найчастіше називають фрилансери.
- Свобода вибору. Офісна робота все ж може дратувати в певних деталях, змушує йти на компроміси. Натомість фриланс — це нагода заробляти на тому, що ти любиш чи хочеш робити. Тут ти самостійно вибираєш цікаві тобі проєкти й клієнтів. І навантаження розподіляєш також сам. Сорок замовлень чи робота "на чилі"? Воля твоя!
- Гнучкий графік. Коли й де працювати — залежить від тебе. Ти сова? Нема питань, можна працювати з ночі до ранку. Полюбляєш офісний вайб? У Києві чимало зручних коворкінгів — приміром, Sense Hub і квартира IQOS. У фрилансі головне — вкладатися в дедлайни та якісно працювати.
- Потенціал заробітку. Позаяк ти працюєш самостійно, то й грошова винагорода залишається за тобою. А особливо сумлінні фрилансери можуть заробляти чималі гроші. Чому? Бо надання високоякісних послуг забезпечує постійних клієнтів та збільшений дохід.
- Творче розмаїття. Природа фрилансу полягає в переході від одного клієнта до іншого, роботі на принципово різних людей та компанії. Кожен новий проєкт дарує нові навички, знайомства, досвід. На тлі офісної рутини фриланс розпалює апетит і дає простір для самовдосконалення.
Мінуси фрилансу
Початківцям фриланс може здатися легковажною діяльністю: мовляв, "сам собі бос, нікому нічого не винний". Утім, вільнонаймана праця має й суттєві, часом неочевидні недоліки — виділимо 4.
- Відчуття ізоляції. Якщо ти не уявляєш життя без спілкування, фриланс — не для тебе. За високого навантаження єдині люди, з якими ти можеш бути в діалозі — це співмешканці та клієнти. Для цього й вигадали коворкінги: щоби фрилансери могли приходити та працювати в оточенні інших людей.
- Пошук роботи. Базу вдячних замовників не напрацюєш за раз. Ніхто не знайде клієнта за тебе, як це може бути в офісі, де працює велика команда. А для побудови власної репутації та позитивних взаємин із твоїми замовниками потрібен час. Це може розтягнутися на тижні, місяці або роки.
- Нестача бонусів. Компанії пропонують дедалі більше вигод, щоб утримати найкращих працівників та залучити нові таланти. Неочікувані премії, безоплатні обіди, оплачувані відпустки... А також бонуси поза роботою — абонементи у спортзал, курси, розіграші квитків на концерти тощо. На фрилансі ж усі потреби доведеться покривати за власний кошт.
- Брак гарантій. Фриланс — це щоденна відповідальність. Залежно від обраного напрямку, у твоїй вільнонайманій праці можуть бути "посушливі" місяці без звичного прибутку — до цього не всі готові. А ще можна натрапити на недобросовісного замовника чи шахрая!
Деякі клієнти дозволяють собі "бортанути" фрилансера: отримати частину проєкту й відмовити в подальшій співпраці, мовляв, "далі ми самі", і не заплатити. А людина витратила час, гроші, ресурси. Ось чому багато фрилансерів на ринку зараз беруть передплату за свої послуги, — пояснює HR-директорка LIVE.Network Олена Ногіх.
Правила гри
За словами HR-консультантки Олени Ногіх, поки на українському фриланс-ринку розв'язувати неприємні ситуації складно. Утім, обачний підхід вбереже тебе від шахраїв та відкриє доступ до адекватних замовників.
То як фрилансити в Україні з безпекою та комфортом для себе й клієнта?
- Чітко сформувати комерційну пропозицію: чим я займаюся? Яку цінність можу дати замовнику? Скільки вона коштує? Скільки часу я на це витрачу? Олена Ногіх зауважує, що в України деякі фрилансери не до кінця розуміють, які конкретно послуги надають, тому не можуть вдало сформувати комерційну пропозицію. Не слід повторювати їхню помилку.
- Завчасно захиститися. Так, фрилансер може вести діяльність як фізична особа. Але задля юридичного підмуру краще відкрити ФОП, підписувати із замовниками договір про надання послуг. А ще корисно зберігати всі листування з клієнтами, робити скриншоти документів й зберігати доступ до цифрових застосунків.
- Брифувати клієнта. В SMM-сегменті бриф — це анкета для замовника та його проєкту. Схожий підхід можна застосувати й у фрилансі: розпитати клієнта про його діяльність, дізнатися, чи замовляв він послуги у спеціалістів твого фаху раніше. А паралельно можна перевірити всі наявні у відкритих джерелах дані про замовника: код ЄДРПОУ, судові справи тощо — залежно від твого фронту робіт.
Нині в Україні нормальна практика — уточнити, чи співпрацює організація або фізична особа з росією. Навіть на фрилансі не полінуйся запитати прямо — інакше є ризик "сюрпризів", — радить HR-директорка LIVE.Network Олена Ногіх.
- Зберігати добропорядність. Все просто: якщо ти хочеш, щоб у тебе замовляли проєкти й надалі — слід працювати якісно. Зобов'язання перед клієнтом виконувати вчасно, а краще значно раніше за дедлайни. Не менш важливо й підтримувати зворотний зв'язок із замовником — навіть після виконання тобою замовлення.
Якщо ризики тебе не лякають, ти маєш високу кваліфікацію і наснагу для відповідальної праці — на ринку фрилансерів ти перший конкурент за високі гонорари. Варто спробувати!
Читай також: Тренди на ринку праці 2024