Грошова допомога від ООН: як отримати
Агентство ООН у справах біженців допомагає людям, які постраждали через війну. Вразливі категорії населення можуть отримати 3 600 грн на кожного члена домогосподарства, замість раніше виплачуваних 2 200 грн. Сума допомоги покриває тримісячний період.
Отримати фінансову підтримку можуть:
- внутрішньо переміщені особи (ВПО) від 24 лютого 2022 року;
- мешканці, що постраждали внаслідок воєнних дій від 24 лютого 2022 р. в таких областях, як Донецька, Дніпропетровська, Одеська, Запорізька, Харківська, Чернігівська, Сумська, Миколаївська, Херсонська;
- люди, які повернулися до своїх місць постійного проживання після вимушеного переміщення до іншої області/країни через військові дії від 24 лютого 2022 року.
Також треба відповідати одному або кільком наведеним критеріям вразливості:
- родина, яка має лише одного з батьків (або батько, або мати) з одним або більше дітьми віком до 18 років, або з особами похилого віку (55 років і старше);
- сім'я, яку очолює одна самотня / кілька самотніх осіб похилого віку (55 років і старше) або особа похилого віку з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років;
- родина з однією або кількома особами з особливими потребами (інвалідність, хронічні захворювання тощо);
- прийомні сім'ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (документально підтверджені).
Особи, що відповідають вимогам, повинні мати місячний дохід менше ніж 5 400 грн на одного члена родини. Крім того, претендувати на грошову допомогу можуть ті, хто не були зареєстровані в УВКБ ООН раніше, а також не мали фінансової підтримки від інших організацій.
УВКБ ООН — це Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Офіційний сайт установи — за посиланням.
В УВКБ ООН попереджають, що можуть відмовити у виплаті, якщо людина вже отримувала допомогу в розмірі до 3 600 грн від іншої філії ООН. Ті ВПО, які вже надали свої дані, отримають кошти від УВКБ ООН за умови, що вони не користувалися підтримкою інших організацій.
До фінансової програми зараховують тільки таких членів домогосподарства:
- голова домогосподарства;
- дружина/чоловік заявника;
- його/її діти (до 23 років);
- його/її батьки;
- його/її дідусь і бабуся, якщо вони на їхньому утриманні. В іншому випадку дідусь і бабуся повинні бути зареєстровані окремо.
Як оформити допомогу в Києві?
У столиці та на Київщині реєстрацію проводять місцеві ЦНАПи та УСЗН. Базовий графік роботи: з понеділка по п'ятницю, з 10:00 до 15:00. Також є виїзні бригади для збирання даних. Отримати консультацію можна за номером 0-800-307-711.
Для збору інформації повинні бути присутні всі члени домогосподарства. Якщо член сім'ї не може прийти до центру збирання даних через обмежену мобільність, цю людину зареєструють віддалено.
Кожен член родини зобов'язаний мати оригінали таких документів:
- податковий номер;
- національний паспорт або інші документи, що посвідчують особу;
- довідка ВПО (за наявності);
- гривнева банківська картка головного заявника;
- свідоцтво про народження дітей (за необхідністю);
- документ, що посвідчує законну опіку над дитиною (за необхідністю);
- посвідчення/медична довідка у разі інвалідності або хронічного захворювання (за необхідністю).
В УВКБ ООН наголошують, що для оформлення допомоги їм не потрібен код CCV (тризначний код на картці)! Організації-партнери також не повинні його вимагати. Якщо невідомі просять у тебе код CVV — це, ймовірно, шахраї.
Якщо особа відповідає критеріям вразливості, її перенаправлять на збір особистих даних про кожного члена домогосподарства за їх присутності. Вразливі верстви населення отримуватимуть 3 600 грн на кожного з родини протягом 3 місяців. Вся сума за цей термін відразу буде перерахована голові домогосподарства — на банківський рахунок, через Western Union або переказом через відділення банків-партнерів.
Утім, навіть якщо деякі особи не відповідатимуть вимогам, усі ВПО зможуть отримати безплатну юридичну та психосоціальну допомогу.