Як отримати грошову компенсацію після ракетного обстрілу: власний досвід

Як отримати грошову компенсацію після ракетного обстрілу: власний досвід Фото: Олег Переверзєв/"ТиКиїв"

На початку липня у дитячу лікарню "Охматдит" прилетіла ракета. Так склалося, що фактично це був приліт ракети у двір мого будинку, який через невеличкий паркан примикає до розтрощеної будівлі. І я постраждала від ракетного обстрілу.

А, отже, в моєму житті з'явився новий досвід: як отримати допомогу від держави на відбудову. 

Фото: Ігор Кузнєцов/"ТиКиїв"

Існує кілька способів отримати компенсацію. І всі вони не заперечують один одному, про що багато хто не знає. Можна паралельно отримати кілька невеличких сум від держави на "підтримку штанів". Бо це складно назвати чимось більшим. Проте плюс цих виплат у тому, що, якщо у тебе навіть вціліла квартира, на кілька з цих траншів ти все одно можеш розраховувати. Єдиний нюанс: будинок в цілому дійсно має бути пошкодженим та мати відповідний статус. Зазвичай всі такі пошкодження фіксуються державними органами. 

Однак перш ніж йти по компенсацію, необхідно зробити кілька надважливих першочергових кроків. Спочатку — перекрий газовий вентиль. Газові служби перекриють газ в будинку загалом, але до їх приїзду це можна зробити самостійно. На жаль, увімкнуть тобі газ не скоро. В усьому будинку для цього мають бути цілі вентиляційні шахти та засклені вікна, а це — довгий процес. Пришвидшити який ми допоможемо порадами.

Виклик поліції

Фото: Ігор Кузнєцов/"Новини LIVE"

Необхідно за номером 102 викликати поліцію для складання акту про пошкодження майна. Попри те, що на місце падіння ракети чи уламків поліціянти та ДСНС приїдуть в будь-якому випадку, вони не фіксуватимуть збитки в кожному окремому помешканні. Для складання актів виділяють спеціальні бригади, які й ходять по квартирах та фіксують пошкодження. 

Поліція приїздить на виклики, а отже відвідує квартири (чи те, що від них лишилося) в міру надходження дзвінків. Тобто, якщо ти дзвонив вчора, а твій сусід через стінку позавчора, вони не прийдуть до вас одночасно. Тому радимо дзвонити якомога швидше. Можливо, доведеться також зробити повторний дзвінок на номер 102, аби нагадати про себе. Не стидайся бути настирливим — це твоє життя, яке тепер надзвичайно ускладнилось.

Поліція складає акт, але копії не надає, попри те, що всі установи досі її вимагають. Бо це — документ для СБУ як фіксація кримінальних порушень ворожої держави проти цивільних мешканців. Єдиний документ, який видає поліція — талон із печаткою, в якому зазначено, що був виклик і якого він характеру. Отримати цей документ можна в райвідділі поліції. Радимо перевіряти, що написано в талоні, тому що він не є копією акту, а тому не всі важливі пошкодження в ньому можуть бути зазначені. Також радимо попросити роздрукувати кілька копій цього документу. 

Самостійна фіксація пошкоджень

Обов'язково потрібно ретельно зафільмувати всі пошкодження у квартирі.Та зробити світлини з різних ракурсів. Фіксуй все! Фотографії мають максимально зрозуміло передавати пошкодження. Якщо ти не в змозі зробити це самостійно — телефонуй друзям. Але зробити це важливо.

Фото: Ігор Кузнєцов/"ТиКиїв"

Огляд лікаря

Якщо ти постраждав від удару або вибухової хвилі, обов'язково пройди огляд лікаря. Візуально помітні поранення лікар може оглянути прямо на місці, але навіть якщо, на перший погляд, все в порядку, може  бути внутрішня травма.

Фото: Ігор Кузнєцов/"ТиКиїв"

Вибух ракети — це надзвичайної сили звукова та ударна хвилі, а отже вони можуть впливати на мозок. Як і захисники на передовій, ти також можеш отримати контузію, яка ніяк не проявлятиме себе візуально, але спричинить погані наслідки. Якщо відчуваєш симптоми струсу мозку, нудоту, блювання, головний біль, стрибки тиску, порушення пам'яті та когнітивних здібностей, порушення мови, тривогу, біль у вухах, щелепі тощо — це може бути ознакою травмування звуковою хвилею. Тобто, контузії. Тебе має оглянути невролог чи нейрохірург, можна також додатково звернутись до ЛОРа.

Заява на "єВідновлення"

Не всі знають, що для того, щоб подати заявку на відшкодування за програмою "єВідновлення", не потрібен талон від поліції. Тому ці два важливі кроки ти можеш робити паралельно: чекати на поліцію і подаватися на "єВідновлення". Зробити це можна або в ЦНАПі, або в застосунку "Дія". У додатку є покрокова інструкція. Потрібно буде описати пошкодження та додати до п'яти світлин. 

Фото: Ігор Кузнєцов/"ТиКиїв"

Потім спеціальна комісія розглядає заявку, і після ухвалення рішення ти отримаєш у "Дії" повідомлення про те, що скоро до тебе має приїхати комісія. А також запит на довідку про відсутність судимості, яка швидко формується у тій самій "Дії" та відправляється куди треба електронною поштою. Комісія має навідатись протягом 5-7 днів після розгляду твоєї заяви, однак я чекаю на неї вже три тижні. Комісія потребує твоєї присутності та паспорту. Вона складає опис пошкоджень, який ви підписуєте з обох сторін. Перевіряй уважно, щоб усе було зафіксовано.

Після цього комісія прораховує твої збитки за середніми цінами (ставки можна подивитися в інтернеті) та відправляє на узгодження вище. Після погодження суми ти отримаєш її на спеціальну картку "єВідновлення", яку також легко відкрити через "Дію". Імовірно, гроші зайдуть через місяць чи навіть пізніше. Раніше кошти не перераховували, допоки всі вікна в під'їзді не були засклені, але бувалі кажуть, що зараз все трішечки простіше.

Ці кошти ти не можеш витратити ніяким іншим чином, окрім як на ремонт. Причому купувати матеріали можна лише в магазинах-учасниках програми "єВідновлення" та робити ремонт тільки із тими підрядниками, які також беруть участь у цій програмі. Подивитись перелік можна тут.

До приїзду комісії, скільки б це не зайняло часу, не радимо починати якийсь ремонт самостійно — ці витрати не відшкодують. Заклеїти плівкою вибиті вікна чи зняти поламані двері не є ремонтом. Більше нюансів про програму можна дізнатись на порталі Дія.

Фото: Олег Переверзєв/"ТиКиїв"

Важливий нюанс, про який мало де кажуть: для того, щоб податися на будь-яку компенсацію від держави, твоя нерухомість має бути в державному реєстрі майна. Всі квартири та будинки, які оформлювались після 2013 року, там є автоматично. Однак ті, що реєстрували раніше, скоріш за все, ні. У застосунку "Дія" повідомлять, чи є твоя оселя в держреєстрі. І якщо її там немає, потрібно оформити її через ЦНАП. Радимо зробити це заздалегідь, не чекаючи ніяких трагедій — зайвим точно не буде.

Після реєстрації майна в ЦНАПі пройде приблизно місяць, поки нерухомість отримає відповідний статус. Однак існує офіційна грошова ставка, за яку можна пришвидшити цей процес до 3-5 днів.

Одноразова допомога від міськради

В інтерв'ю 8 липня мер Києва Віталій Кличко казав, що місто виділяє одноразову допомогу постраждалим в розмірі 10 тис. грн на перші потреби, відновлення документів, бо люди вибігають без нічого з будинків тощо. Однак є нюанс: без документів податись на цю допомогу ти не зможеш.

Для неї при собі потрібно мати: копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію документа на житло, копію талона від поліції (раніше вимагали копію акту, який поліція не видає, наразі наче достатньо талону), роздруківку реквізитів банку. Якщо у тебе ID-картка — також копію довідки про реєстрацію.

Фото: Олег Переверзєв/"ТиКиїв"

Для всіх додаткових відшкодувань від держави краще одразу відкрити картку для виплат від "ПриватБанку". Офіційно в переліку документів про це не зазначено, але саме цього вимагатимуть в держустановах.

З цими документами йдеш у районний відділ соцзахисту та пишеш заяву на отримання компенсації. На жаль, попри слова мера, що ці гроші тобі для перших потреб, отримаєш ти їх тоді, коли перші потреби уже будуть неактуальні — за два-три місяці. 

Допомога від депутатів

Мало хто знає, що депутати міськради на місцях можуть допомогти отримати якісь кошти. Суму депутат визначає сам: вона буде або фіксованою для всіх мешканців, незалежно від пошкоджень, або для кожного — індивідуальна, залежно від збитків. Для цього потрібно зателефонувати в приймальню депутату району та запитати, чи є відшкодування.

Депутати мають свій фонд грошей, які вони розподіляють на власний розсуд: хтось виділяє на ремонт шкіл, хтось допомагає пенсіонерам, наприклад, компенсує витрати на ліки. Попросити допомоги у кількох депутатів одночасно не вийде — вони розподіляють вулиці між собою і просто скажуть, до кого тобі звернутись. 

Фото: Олег Переверзєв/"ТиКиїв"

Для отримання такої допомоги потрібні копії всіх тих самих документів, що й для соцзахисту, але додатково необхідно мати довідку про дохід за останні пів року. Для чого вона, ніхто мені пояснити так і не зміг. Але всі запевнили, що на компенсацію це не впливає. 

Вірогідно, допомога від депутатів націлена перш за все на пенсіонерів та малозабезпечених. Та позаяк, попри вік, ти є постраждалим від ракетного удару, то маєш право на допомогу. Всі відомості про тебе вони перевіряють — ти підпишеш про це документ. Коли надійде допомога і в якому розмірі — треба питати в приймальні. Хоча розмір допомоги встановлює сам депутат. 

Допомога з Гааги

Днями з'явилась новина від Кабміну про те, що відтепер українці можуть подати заяви на відшкодування в міжнародний реєстр збитків у Гаазі. Рекламується ця опція як дуже прогресивна, а отже для неї не потрібно ані актів пошкодженого майна, ані власності в держреєстрі майна, ані реєстрації в "єВідновлення". На додаток, податися можна і з окупованих територій. Та є кілька нюансів. По-перше, комісія розглядає твою заяву в Україні та вирішує, чи передавати її в Гаагу. А по-друге, відшкодування буде тільки по закінченню війни. Податися на цю програму наразі можна виключно на порталі "Дія". Де тебе покроково проведуть всім шляхом.

Допомога від благодійників

Деякі благодійні фонди видавали одноразову допомогу в розмірі 10 800 грн постраждалим від ракетного обстрілу 8 липня. Інформацію про те, чи надають міжнародні благодійні організації допомогу, краще шукати в інтернеті. Та уважно читай новини про розгорнуті штаби допомоги. Там можуть також перебувати волонтери благодійних організацій, які сприятимуть отриманню грошей. Причому може статись, що вони надішлють кошти і власникам квартир, і орендаторам, і також всім членам родини, що проживають в постраждалому будинку. 

Фото: Олег Переверзєв/"ТиКиїв"

Для цього вони попросять ті самі документи, але їм не будуть потрібні копії — лише глянути на них. Також перевірять, чи не отримував ти благодійної допомоги за останні пів року.

Кошти від благодійних компаній надійдуть тобі протягом тижня. Наразі це єдині гроші, які я отримала через три тижні після вибуху, крім допомоги від редакції "ТиКиїв".

Читай також: "єВідновлення": як отримати кошти на компенсацію пошкодженого війною майна?       

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації